plakát seriálu

Space: Above and Beyond

(Space: Above and Beyond)

Názory uživatelů

VOJENSKÁ STŘÍLEČKA V KABÁTKU SCI-FI

Mám výraznou slabost pro Sci-fi, kterou s ohledem na můj věk označují známí jako duševní úchylku, ale co je moc, to je moc. 24 dílů vojenské střílečky, plných "amerických ideálů" a rituálů (umírání za vlast a ideály, vojenské pohřby s kecy a nezbytnými "stars and stripes"...) Zkrátka akce, akce, nelogické postupy, doják a akce.

Ukázková scénka, která mi uvízla v paměti: Na briefing letky se dostaví nový velitel. Místo vlastního představení - jen aby upoutal pozornost - jako první počin bezdůvodně převrhne a odhodí stůl, u kterého by jinak stál. Potom začne mluvit, jakoby se nic nestalo. Úchvatné? Ne, dementní.

Děj je jednoduchý - pozemšťané se setkají s cizí entitou, která jako first contact zvolí napadení pozemské kolonie ve vesmíru, konflikt se postupně rozšíří na další místa. Lidé bojují o existenci nejen s neznámými vetřelci, u kterých vůbec není zřejmé, o co jim jde, ale i se zbytky A.I., které lidé vyvinuli, válčili s nimi a konflikt vyhráli. Navíc i mezi lidmi existují tenze - mezi lidmi, kteří se normálně narodili a mezi diskriminovanými lidmi, zrozenými in vitro (ze zkumavky - lidé si tak původně vyráběli vojáky do válek s A.I.).

Hrdiny jsou náctiletí vojáci (což je realistické - kdo jiný by si nechal bez uvažování ustřelit hlavu pro "ideály"), kteří jsou členy vesmírných leteckých sil a v několika osobách (jak bývá v některých seriálech zvykem) zachraňují svět. Některé scény jsou natolik hloupoučce natočené, že budí na tváři diváka smích (nebo slzy vzteku - dle nátury).

Jeden díl se výrazně vymkl z průměru a byl více než sledovatelný. (Jen jeden!) "Who Monitors The Birds." Na ten se určitě podívejte.

Nenechte se ale odradit, seriál má na IMDB a CSFD relativně vysoké hodnocení, před nějakými 25 lety (tedy deset let před jeho natočením) bych jej patrně sledoval s velkým zaujetím.

Edit: V S01E23 (And If They Lay Us Down To Rest) je v cca 22.minutě - v hangáru letky - záběr na výsostné znaky na boku stihaček - je tam vidět dvakrát za sebou český lev s korunkou, znakem na hrudi a dvojitým spleteným ocasem - přesně, jako na malém státním znaku ČSR (včetně symbolu na hrudi). Rozdílná byla barva lva - místo bílé žlutá a barva pozadí - místo rudé modrá.

50 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé