plakát seriálu

Spiknutí

(Vanished)

Epizoda 1×10 – Cela smrti (The Cell)
100 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

FBI se zmocní starobylého šifrovacího kola, které souvisí s biblickými svitky. K rozluštění potřebují teologa Hensleigha, který čeká na trest smrti za vyvraždění svého výzkumného týmu a o všem zarytě mlčí. Na co tak strašného přišel, že vyvraždil celý výzkumný tým?

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Únosci sestříhají Collinsova slova z televize tak, aby z nich vyznělo, že zmizení Sary bylo pro něj to nejlepší. Mezitím se v cele probouzí Sara. Z vedlejší místnosti ji osloví neznámý ženský hlas. Žena říká Saře, že neví jak jí tu dlouho drží, ale možná i tři měsíce. Vyptává se Sary kdo je zač, protože k ní do cely neustále někdo chodí a chce něco zjistit. Sara odpovídá, že neví co po ní únosci chtějí. Sara se ve svých vzpomínkách vrací k prvnímu setkání se senátorem Collinsem ve škole, když četl dětem pod dohledem kamer a médií pohádky. Pomohl Saře s úklidem třídy a pozval jí na večeři...

Na policii sděluje agent Morales Lucasovi a Lin podivné informace o teologovi Aaronu Hensleighovi, který čeká v cele smrti na popravu, která se má uskutečnit za týden. Hensleigh vyvraždil celý vědecký tým, všem usekal ruce a nakonec zavraždil i svou ženu, jejíž tělo se však nikdy nenašlo. K její vraždě se přiznal po zatčení a dle výpovědi jí rozřezal na devět kusů a ty poté vhodil do řeky. Agent Morales vyšle Lucase s Lin za Aaronem Hensleighem do vězení, aby zjistili jeho vražedný motiv. Hensleigh však odmítne vypovídat a mluví jen o apokalypse.

Marcy a Ben jsou u lékařky a dívají se na ultrazvuku na jejich budoucí dítě. Jsou šťastni, ale uvědomují si svou zodpovědnost vůči ještě nenarozenému dítěti.

Jeden z únosců přichází k Saře do cely a sděluje jí, že jejímu manželovi na ní nezáleží. Ona mu nevěří. Muž Saře pustí nahrávku, ale ona ještě pořád tlaku odolává. Je však zoufalá. V paměti si vzpomíná na okamžik, když přišla domů, kde byl pouze Collins. Jeho děti Max a Marcy byli venku. Na stole je šampaňské a přes zeď plátno. Udivené Saře sděluje Collins, že jí chce pozvat na jejich první společnou dovolenou do Itálie, která však v minulosti byla již několikrát zrušena, právě kvůli Collinsovým povinnostem. Collins pouští diapozitivy, na kterých Saře ukazuje, po kterých starobylých památkách a romantických zákoutích jí provede. V průběhu prezentace požádá Saru o ruku a nasadí jí nádherný prsten. Sara odpovídá "ano"...

Marcy se dívá na televizi, kde právě hovoří soudce Wallace Rainer. Z jeho projevu vyplývá, že svou kandidaturu nestáhne. Ihned mu volá na mobil a rozčíleně zjišťuje, proč nestáhl kandidaturu, jak se původně dohodli. Vyhrožuje mu, že veřejně oznámí jeho zálibu v sexuálních hrátkách s nezletilými dívkami a navíc prohlásí, že dítě, které čeká je jeho. Wallace Rainer odmítá stáhnout nominaci a podezírá Marcy z blafování. Marcy však neblafuje a rozhodne se, že promluví v televizi. Zavolá reportérku Judy Nashovou a domluví se s ní na druhý den ráno do přímého přenosu.

FBI dostihne auto, v němž ujel ze skladiště další z únosců, a zastřelí ho. V autě je v tajné skrýši nalezeno starobylé šifrovací kolo, které uloží v kanceláři do trezoru. Od historičky se dozví, že šifrovací kolo může sloužit k rozluštění historického textu svitků, které obsahují tajné nauky o proroctvích. Do sídla FBI se vloupají dva muži a z trezoru kolo ukradnou. Agent Lucas je přistihne a v sídle FBI se strhne přestřelka. Oba únosci jsou zastřeleni a kolo zachráněno. Jak se mohli dva cizí lidé nabourat do ochranného počítačového systému? Jak mohli projít přes ochranku? Jejích otisky ani fotografie obličejů nejsou v žádné databázi zločinců. Počítačový technik zkoumá obsah laptopu, který použili zloději při vloupání. Kromě fotek jejich obličejů, které posloužily jako dokonalá kopie na čipové karty zaměstnanců FBI, jsou v koši uloženy i fotografie Sary před kavárnou v den kdy zmizela. Na další fotce je vidět Deborah Hensleighová v ten samý den. Měla však být dle výpovědi svého manžela již od května 2004 rozřezaná na kousky v řece. Agent Lucas usuzuje, že tedy pravděpodobně žije.

Mezitím únosci pouštějí Saře do reproduktorů sestříhanou a zfalšovanou verzi Collinsova projevu, kde neustále dokola hovoří, že únos Sary byla pro něj ta nejlepší věc. Najednou se opět ozve z vedlejší cely ženský hlas. Sara se ptá jaké je její jméno. Žena ve vedlejší cele se představí jako Deborah Hensleighová.

FBI dochází k závěru, že únosci k rozluštění textu potřebují Hensleigha. Protože Nejvyšší soud může jeho popravu odvolat, prosazují tam soudce Rainera. Agent Lucas se rozjede za Hensleighem do vězení, protože tuší, že Hensleigh rozluštil ze svitku tak strašný vzkaz, že raději vyvraždil celý svůj tým, aby ho utajil.

Marcy se probouzí v posteli a je jí zle. Když rozsvítí lampu zjistí, že je celá od krve...

Hlavní postavy
senátor Jeffrey Collins
Sara Collinsová
Marcy Collinsová
agentka Lin Meiová
Judy Nashová
Vedlejší postavy
agent Edward Dockery
Malik Christo
Kyle Tyner
soudce Wallace Rainer
agent Daniel Lucas
terapeut
Nadia Sandsová
strážce
Aaron Hensleigh
Deborah Hensleighová
lékařka
agent Sean Barrow
Rainerova asistentka
tajný agent
kameraman
člen ochranky
malá dívka
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevCela smrti
Původní názevThe Cell
Rok natočení2006
Premiéra17. listopadu 2006
Česká premiéra13. prosince 2007
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka60 minut (včetně reklam)
Autoři profilu epizody