plakát seriálu

Spiknutí

(Vanished)

Epizoda 1×12 – Sara na útěku (The Velocity of Sara)
100 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Zmatená a vyčerpaná Sara konečně najde útočiště na úřadu šerifa. Ovšem ne na dlouho, jelikož únosci jsou stále o krok napřed a Sara se opět musí vydat na útěk.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Šerif Saru odveze do úřadovny a uvědomí agenta FBI Daniela Lucase. Sara si na stanici pustí televizi a slyší, jak Judy Nashová komentuje rozhodnutí senátora Jeffreye Collinse odjet do Washingtonu a věnovat se politice. Než Lucas přijede, přepadnou šerifa a jeho kolegy pronásledovatelé Sary a zastřelí je. Saře se podaří uniknout. FBI dorazí těsně po masakru. Z místa odlétá vrtulník s vrahy. Lucas vyhlásí pátrání po dotyčném vrtulníku.

Rybář Peter Manning se dozví z DNA testů, že Rebecca Jeromeová je jeho a Sařina dcera. Kontaktuje Jeromovy a řekne jim to, ale ti o tom nechtějí ani slyšet. Zavolají na něj policii a je nucen strávit den ve vazbě.

FBI zajistí fotografii vrtulníku, který odletěl z místa masakru. Technik na počítači upraví fotografii tak, že lze poznat typ stroje. Tento typ vlastní pět firem: Roke Distributors, Blueridge Radio, Encompass Holdings, Brodwin Management a Mica Madical.

Sara doběhne k nejbližší čerpací stanici. Žádá obsluhu o možnost zatelefonovat si. Náhle zjistí, že u benzínky zastavuje auto, ze kterého vystupují vrazi šerifa a jeho zástupců. Jejich vůdce má v ruce přistroj a něco na něm hledá. Sara si vybaví z minulosti, když byla únosci vězněna, že jí do těla vpíchli čip. Odchází na toaletu, rozbíjí zrcadlo a střepem si vyřízne z ruky čip. Opět musí utíkat.

Max Collins se spolu se svou matkou Jessicou vratili k Marcy. Přichází též Lucas s Meiovou a ukazují senátoru Collinsovi video, které zabavili v úkrytu při osvobozování Sary, na němž jí Max pomlouvá. Max to osvětlí tím, že to byla součást terapie na klinice společnosti Encompass. V době kdy bylo natočeno video měl Max se Sarou menší roztržku, ale ujišťuje svého otce, že to je minulost. Lucas si uvědomí, že jednou z firem na seznamu vlastnících hledaný vrtulník byla i Encompass Holdings. Okamžitě začně telefonicky zajišťovat povolení k prohlídce kliniky. Max přizná, že když se léčil z opilství na klinice, byla jeho instruktorkou zatčená Quinn Keelerová. Vyzvídala na něm všechno o Jeffreym Collinsovi a Saře. Collins se následně přizná Jessice, že léčení na protialkoholické klinice společnosti Encompass doporučila Sara.

Sara utíká. Dostane se do auta neznámého muže a jede s ním na sever. On však sjede z cesty a má nekalý úmysl. Sara vytuší nebezpečí a přesvědčí muže, aby zastavil. Auto zastaví. Přemůže ho a vyhodí z auta. Vezme mu klíčky a ujíždí pryč. V paměti se jí vybaví, jak někdy v minulosti stopovala na silnici. Zastavil jí nákladní vůz a když se jí řidič ptal kam jede, nebyla schopná mu říci kam. Prostě nasedla a jela s ním. Mezitím Sara dojede k telefonní budce a ihned volá domů. Telefon však zvedne Jessica. Sara je zoufalá. Začíná slepě věřit tomu, co jí napovídali únosci.

Lucas požádá Judy Nashovou, aby televize odvysílala informaci o tom, že Quinn Keelerová se rozhodla vypovídat. Pustí to Quinn a ona mu řekne, že je to pro ni rozsudek smrti. Quinn začne mluvit a tvrdí, že únosce nezná, jednala s nimi jen po internetu. Také ona se kdysi léčila v Encompassu, kde jí vymyli mozek. Těžkým případům se prý věnovali v terapeutickém pokoji, z něhož se kdysi Saře podařilo utéct. FBI udělá na klinice prohlídku a dostane se jí do ruky karta Sary Jeromeové a video, kde nutí Saru, aby je poslouchala, a mučí ji. Jak je tedy možné, že Maxovo léčení doporučila Sara, když zde byla sama mučena? Nahrávka je stará 11 let. Na videu kdosi Sařino mučení pozoruje. Technik vylepší obraz videa tak, že se objeví obličej toho, kdo vše pozoroval. K překvapení agentů Lucase a Meiové se jedná o Jeffreyho otce Eugena Collinse.

Saru ujíždějící v noci autem začne sledovat vrtulník s vrahy...

Hlavní postavy
senátor Jeffrey Collins
Sara Collinsová
Marcy Collinsová
agentka Lin Meiová
Judy Nashová
Hostující hvězdy
Jessica Nevinsová
Vedlejší postavy
Peter Manning
kameraman
paní Jeromová
Malik Christo
Becca Jeromeová
agent Daniel Lucas
muž pronásledující Saru
muž v autě
pan Crane
člen ochranky hotelu
řidič
policista
zaměstnankyně kliniky
blonďaté dítě
číšnice
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevSara na útěku
Původní názevThe Velocity of Sara
Rok natočení2006
Premiéra1. prosince 2006
Česká premiéra20. prosince 2007
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka60 minut (včetně reklam)
Autoři profilu epizody