plakát seriálu

Star Trek: Voyager

(Star Trek: Voyager)

Epizoda 3×17 – Jednota (Unity)
100 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Voyager objevuje mrtvou borgskou loď v Nekritské oblasti. Mezitím, Chakotay a praporčík Kaplanová odpovídají na nouzové volání z blízké planety.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Chakotay a praporčík Kaplanová se vrací z průzkumu Nekritské oblasti, když zaznamenají nouzový signál. Ten je zavede k planetě, kde přistávají. Ještě před tím však odvysílají svou pozici na Voyager. Na povrchu planety zaznamenají asi 80 tisíc lidí. V malém primitivním táboře jsou však napadeni a Kaplanová zabita.

Chakotay se probouzí zraněný v temné místnosti, kde se setkává s lidskou ženou, Riley Frazerovou. Ta mu řekne, že sloužila u Hvězdné flotily, ale byla unesena a dopravena do delta kvadrantu. Spolus s dalšími unesenými, nejen lidmi, ale také Klingony, Romulany, Cardassiany a mnoha dalšími druhy, zde vytvářejí nové společenství. Vyslali nouzový signál ne proto, aby je Voyager vzal domů, ale proto, aby získali nějakou pomoc a zásoby.

Chakotay však brzy zjišťuje, že mu Riley neříká celou pravdu. Dostane se z komplexu a nachází osadu, která je plná Borgů. Riley a její romulanský kolega, Orum, ho však ujistí, že již nejsou Borgové. Před pěti lety byla jejich krychle zasažena elektrokinetickou bouří a to způsobilo, že se mnoho z Borgů odpojilo od společenstva. Znovu získali svou individualitu. Proto vzali co unesli a přistáli na této planetě. Podařilo se jim zbavit mnoha implantátů, pěstovat ovoce a vytvářet komunitu. Jenže idylka netrvala dlouho. Mnoho lidí si začalo uvědomovat, že zde mají nepřátele. Například skupina Klingonů zaútočila na skupinu Cardassianů a podobně. V kolonii zavládlo násili. Díky malému generátoru se podařilo několika málo lidem vytvořit nové kolektivní propojení. Díky němu mohlilidé komunikovat. Ale za zdmi komunity panoval chaos.

Mezitím, Voyager objevuje borgskou krychli. Je ale nečinná. Podle senzorů je mrtvá již circa pět let. Janewayová, Tuvok a další se přenesou na její palubu, aby získali co možná nejvíce dat. Na palubu také přenesou několik mrtvých Borgů k bližšímu studiu.

Chakotayův stav je vážný. Při střetu s nájezdníky byl vážně zraněn a v kolonii nejsou prostředky na jeho uzdravení. proto Riley a Orum navrhují, aby se Chakotay dočasně propojil s jejich malým kolektivem, což ho může uzdravit. A opravdu. Jeho stav se o hodně zlepší. Navíc zjistí, co to znamená být součástí kolektivního vědomí.

Voyager mezitím přilétá k planetě a kontaktuje Chakotay. Riley Frazer přichází na palubu, aby požádala kapitána Janewayovou o pomoc. Chce, aby posádka aktivovala generátor na borgské krychli. Několik sekund by stačilo, aby se všichni obyvatelé kolonie propojili do jednoho vědomí. Riley věří, že to by ukončilo všechny konflikty. Janewayová však nesouhlasí, protože by vlastně byla strůjcem nového společenství, které by se rychle mohlo změnit v podobné tomu borgskému.

Riley odmítnutí přijme. Ve skutečnosti se ale tak jednoduše odmítnou nenechá. Využije odeznívajících účinků propojení u Chakotaye, aby ho spolu s ostatními telepaticky donutila generátor aktivovat. Chakotay zamíří ke krychli a opravdu se mu to povede. Všichni bývalí Borgové v kolonii se propojí a společně zničí borgskou krychli. Voyager odlétá.

Promo k epizodě
Hlavní postavy
Kathryn Janewayová
Thomas Eugene 'Tom' Paris
B'Elanna Torresová
Harry S.L. Kim
Vedlejší postavy
Dr. Riley Frazier
Ensign Brooks
poručík Ayala
hlas palubního počítače
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevJednota
Původní názevUnity
Rok natočení1997
Premiéra12. února 1997
Česká premiéra22. října 1998
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka45 minut
Autoři profilu epizody