plakát seriálu

Stoupenci zla

(The Following)

Epizoda 1×02 – Kapitola druhá (Chapter Two)
100 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Pokračuje pátrání po uprchlém bývalém vězeňském strážci a také uneseném chlapci. Plán Joe Carrolla začíná nabírat na obrátkách a zdá se, že FBI je stále o krok zpět...

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Když se bývalý vězeňský strážce Jordy dostane do domu studentek, je jasné, že tohle rozhodně pro dívky neskončí dobře.

Ryan se zatím vrací k domu Claire Matthew a ta mu vysvětluje, že si svou chůvu dopředu prověřila a nechápe, jak se všechno mohlo tak pokazit. Předá mu také všechny dokumenty, které si o mladé ženě zjistila, než ji přijala. Joey si zatím se svými únosci užívá báječný výlet a nemá sebemenší tušení o tom, co se ve skutečnosti děje. Při příjezdu k domu se pak ukáže, že Paul děti nesnáší a Jacob ho kvůli tomu musí uklidňovat. Brzy je také zřejmé, že on a Denise jsou ve skutečnosti pár a vypadá to, že právě Paul by mohl znamenat problém, jelikož se chová jako žárlivý přítel.

Mezitím FBI zjistí, že Denise použila falešnou identitu, aby se dostala k Claire a jejímu synovi. Ryan se zároveň na ústředí seznamuje s agentkou Debrou Parker, která byla k případu přiřazena a bude vyšetřování vést.

Chvíli poté jsou už pak zavoláni do domu studentek, kde byla objevena těla tří obětí. Jordy některé dívky znetvořil a připravil je samozřejmě i o oči, aby uctil svůj vzor. V reakci vyšetřovatelé požádají Claire, aby se za Joem stavila ve vězení a pokusila se z něj dostat, kde únosci drží jejich malého syna. Joe jí na uvítanou složí poklonu, Claire to ale samozřejmě moc nezajímá. Místo toho mu vypráví o synovi a tom, jak roste jako z vody. Joe se jí zeptá na dopis, který jí poslal a ona přizná, že měla opravdu s Ryanem románek. Ke všemu došlo ale až poté, co se rozvedla s Joem. Zeptá se jí i na sex a ona mu odpoví, že se jí to líbilo. Nakonec se jí pokusí napadnout, agenti však zasáhnou včas.

Ve vzpomínkách Denise se pak dozvídáme, jak se původně s Joem Carrolem seznámila a kde jsou kořeny vedoucí k její až fanatické oddanosti.

FBI se podaří najít záznam návštěv z vězení a zjistí tak, že skutečné jméno Denise je Emma Hill a ta bydlí v nedalekém Petersburgu. Ryan, Mike a Troy se na místo okamžitě vydají. Ryan pak nečeká na místní policii a do domu se zadním vchodem probourá. Najde pomalované zdi plné textů a obrázků odkazujících na dílo Poea. Na zdi je také portrét Joe Carrola. V další místnosti pak Ryan objeví 4 masky E.A. Poea. Nezdají se mu příliš zajímavé a pokračuje ve zkoumání pokoje. Jedna z masek však nebyla na figuríně, ale měl ji na sobě živý člověk, který Ryana vzápětí napadne. Namíří na něj zbraň a poví mu, že sice určitě zemře, ale ne dnes. Omráčí ho a unikne.

Později na místě agentka Parker Ryanovi prozradí, že je šéfkou jednotky zaměřené na kulty a podle jejího názoru Joe využívá dílo Poea jako nové náboženství. Carroll v podstatě své následovníky přesvědčil o tom, že jediným způsobem, jak mohou skutečně žít, je skrz zabíjení.

Paul, Jacob a Emma zatím společně oslavují úspěch jejich parťáka Jordy, který zavraždil tři mladé studentky. Ve vzpomínkách se pak Emma vrací do chvíle, kdy navštívila Joea ve vězení a ten jí sdělil, že jí chce s někým seznámit. Na domluvené schůzce se pak objevil Jacob a je tedy jasné, jak se ti dva vlastně seznámili. Na jedné z jejich pozdějších schůzek pak Emma poprvé ukazuje své skutečné já, když přímo před Jacobem zezadu probodává svou matku. Zpět v současnosti se k nim dostává od jejich dalšího spojence Ricka informace, že dům Emmy našla policie a samozřejmě z toho nejsou příliš nadšeni.

V domě zatím pokračuje pátrání a policie dojde k závěru, že po zdech je 8 nebo 9 rukopisů. Vědí tedy zhruba počet lidí, kteří jsou členy kultu. Po zdech jsou nápisy žen ze spisovatelova života, které zemřely. Mezi nimi jsou další čerstvé fotografie, konkrétně Sarah a matky Emmy. Mike si v tu chvíli všimne uvolněné části zdi a když zapáčí, vyvalí se ven tělo mrtvé ženy, později pak zjistí, že se jedná o matku Emmy. V tu chvíli si také všimnou, že na stěně je také fotografie Claire, která je zřejmě ve smrtelném nebezpečí.

Ryan se okamžitě vydá zpět k jejímu domu, který hlídá celou dobu policie. Claire doprovází mladý policista do horního patra, ta si pak začne čistit zuby a zřejmě se chystá do postele. Strážník zaslechne jakýsi zvuk a v tu chvíli se za ním objeví Jordy a napadne ho. Jakmile se jej zbaví, jde za Claire do koupelny a zavře za sebou dveře.

Ryan si zatím venku prohlíží nákresy domu Sarah, které našli v domě Emmy. Při přechodu na další obrázek si uvědomí, že jde o plánek sklepa v domě Claire. Okamžitě se rozeběhne dovnitř a spatří, jak Jordy drží u hlavy Claire zbraň. Chce samozřejmě mluvit pouze s ním. Ryan zavře dveře a než se tak stane, Troy mu dokáže za pásek strčit pistoli. Jordy Ryanovi řekne, že musí ženu zabít nebo Ryan musí zabít jeho, taková jsou pravidla. Ryan ho vzápětí postřelí a ženu zachraňuje. Později se pak dozví, že bývalý hlídač přežil a bude v pořádku.

Ryan se rozhodne vydat za Joem do vězení, tentokrát ho do cely ale doprovází čtveřice strážců, aby Joea nemohl znovu napadnout. Ryan mu poví, že Claire málem zemřela. Zdá se však, že to psychopata příliš netrápí. Daleko víc ho rozhodí informace o tom, že Jordy nebyl zabit. Vzápětí se však uklidní a poví Ryanovi, že Jordy byl jen slabou částí plánu a ve skutečnosti žádné informace nemá. Ten mu opáčí, že si o tom s Jordym velmi rád popovídá.

Na závěr je vidět ulice nějakého města, kde k muži u stánku s jídlem přistoupí postava v masce Poea, postříká muže hořlavinou a zapálí jej...

Hudba v epizoděvložit další píseň

Change (In the House of Flies) (Deftones)

Emma si to vyřizuje s matkou.

Angel (Sepultura)

Závěr epizody.

Close to Nowhere (Band of Skulls)

Když Rayn políbí Claire.
Hlavní postavy
Ryan Hardy
Joe Carroll
Mike Weston
Claire Matthews
Emma Hill
Paul Torres
Jacob Wells
Debra Parker
Joey Matthews
Vedlejší postavy
Detective Morales
Masked Man
Uniformed Officer
Sharon Cooper
Wealthy Onlooker
Sorority Murder Victim
FBI Agent
Agent Reilly
Agent Mitchell
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevKapitola druhá
Původní názevChapter Two
Rok natočení2013
Premiéra28. ledna 2013
Česká premiéra16. září 2013
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka43 minut
Sledovanost premiéry9 960 000 diváků
Autoři profilu epizody