plakát seriálu

Střelný prach

(Gunpowder)

Názory uživatelů

Je to rebel!

Seriál z produkce HBO nám představuje známý příběh o rebelii několika anglických katolíků, spiklenců, kteří jsou, z důvodu svého pronásledování donuceni k zoufalému činu, jehož pomocí chtějí získat anglický trón a drastickým způsobem ukončit vládu Stuartovců na čele s králem Jakubem I. Stuartem. Tato poměrně známá kapitola dějin Anglie , která dala světu jméno Guy Fawkes a později také již nezaměnitelnou masku, která je dnes spojována téměř s každým druhem protestu od virtuálních až po ty násilné v ulicích.

Tvůrci seriálu sázejí zejména na postavu Roberta Gatesbyho, samozvaného vůdce této skupiny odvážných papeženců a odpůrců stávající královské moci. Zde se v hlavní roli představil Kit Harington, v době premiéry již známý jako hrdina jednoho z nejúspěšnějších seriálů vůbec (GoT) - Jon Snow. Celá forma seriálu se odráží i ve výkonech hlavních protagonistů. Tempo je velmi pomalé a dlouhé, táhnoucí se a mnohdy nic neříkající dialogy nesvědčí ani hereckému projevu, nejen v případě Harintona. Ostatní postavy v partě Roberta Gatesbyho zůstávají v pozadí, dostávají jen minimální prostor a jejich osud je nám poměrně ukradený, jelikož o nich ani moc nevíme. Za nejsympatičtější výkon bych označil herecký projev Petera Mullana v roli otce Garneta a to i přesto, že jeho postava nebyla napsána příliš k oblibě diváka. Rola poměrně sedla i Liv Tyler, která se představila v roli Ann Vaux, nebo Marku Gatissovi v roli Roberta Cecile.

Navzdory tomu, že nás autoři nechávají od první chvíle v podstatě uprostřed děje, nemají pro nás připraveno žádné zásadní vysvětlení proč se zde nacházíme a jak jsme se sem dostali. Možná byl seriál určen spíše divákovi, který je s historickým kontextem obeznámen, nicméně i v tomto případě si myslím, že krátká ukázka pronásledování katolíků v Anglii a naopak pronásledování ne-katolíků ve Španělsku je velmi nedostatečná. Veškeré "dění" se odehrává formou rozhovorů, které však nejsou nijak zvláště zajímavé, či zábavné a až na několik scén závěrečné epizody jsem postrádal napětí, které si tato událost zaslouží.

Snaha o propojení epické výpravy příběhu a surovosti dané doby (něco, co zřejmě našlo inspiraci v Game of Thrones) v tomto případě nefunguje nejlépe a myslím, že živější narativ historických motivů, který můžeme vidět u mnoha počinů podobného zasazení by byl zajímavější volbou. Příběh by pak lépe vynikl i ve spojení s historickou přesností ať už výpravy, tak prostředí a kostýmů, které jsou v tomto případě opravdu velkým plusem, stejně jako sympatický, nenápadný hudební doprovod dotvářející místní atmosféru. Obecně lze říct, že i přes velmi dobrý námět, pečlivě vytvořené zasazení a známé herecké tváře seriál nedostál svému jménu a spíše než výbušnost střelného prachu zde čekejte pomalu hasnoucí svíčku u večerného čtení poezie.

I přes zmíněné nedostatky seriál doporučuju fandům historie a zejména této konkrétní události. Věřím, že si své obdivovatele dokáže získat :).

50 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Gunpowder - nuda s hvězdným obsazením

Priznám sa, že ako mnohí, aj ja som sa rozhodol pozerať túto minisériu len z jediného dôvodu: v hlavnej roli sa objavil Kit Harrington alias Jon Snow z Game of Thrones. U hereckého obbsadenia ešte zostanem, v tejto minisérii sa totiž objavilo množstvo známych hercov, ktorí ťahajú kvalitu seriálu smerom hore. Na druhej strane, z niekoľkých hercov vo vedľajších rolách som mal vyslovene pocit, že svoje role nezvládajú. Historická atmosféra bola skvele vykreslená, naozaj som mal pocit, akoby som sa ocitol v 17. storočí. Jediným problémom bol pre mňa dej. Miešali sa tu scény, ktoré boli úchvatné so scénami, ktoré ma vyslovene nudili. Asi najlepšie bola 3 epizóda, v ktorej sa dej konečne rozbehol naplno. Možno by to dopadlo lepšie, ak by to nebola 3 hodinová miniséria, ale trebárs 2 hodinový film. Takže aby som to nejako zhrnul: nápad bol celkom fajn, len realizácia nedopadla podľa mňa práve najlepšie. Ja beriem Gunpowder ako jednohubku, miniseriál na jedno pozretie, viackrát to vidieť fakt nemusím.

50 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Remember, remember the 5th of november

Další zajímavá minisérie z dílny BBC, která tentokrát představí příběh kolem jména Guy Fawkes. To je jedno z prvních jmen, které jsem se po svém příjezdu do UK naučil a předtím jsem o něm neslyšel. Datum vysílání úmyslně zvolen tak, aby se poslední epizoda vysílala v předvečer Guy Fawkes Day (5. listopadu).

Hned začátek mě však trochu poupravil v tom, že to není příběh jen Guye Fawkese, ale hlavně Roberta Catesbyho. Jeho roli si užívá Kit Harington, kterého jsem snad poprvé viděl mimo GoT. Obsazení je však celkově perfektní, Liv Tyler jako Ann Vaux nebo Mark Gatiss jako královský rádce jsou super a skvěle to doplnil i Tom Cullen coby Guy Fawkes. Herecké výkony jsou tak na jedničku.

Kromě obsazení je skvěle zvládnutá i dobová atmosféra, ale to angličani prostě umí. Ta špína v ulicích, to je jejich doména a Gunpowder to jen znovu potvrzuje. Kromě toho nabídne pilot i scénu s mučením, která rozhodně utkví v paměti a dokresluje dobu.

Celá série je fajn, ale má jeden mínus. Tím by mohl být fakt, že to není minisérie, kterou byste si chtěli pouštět, protože to sleduje téma čechům zcela neznámé.

70 %
75 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Největší plus, že to bylo krátké

Mám celkem rád historické seriály, takže jsem na tohle byl docela zvědavý a už samotná událost atentátu byla velmi lákavá. Čeho jsem se ale dočkal bylo pochybné bezduché žvatlání a lamentace nad nespravedlností světa. Série měla docela hezké kostýmy a kulisy (za to 20%), ale tím veškeré klady končí. Děj naprosto žádný, podrobnější náhled do událostí zanedbatelný. Nejdramatičtější části byly popravy, v kterých si režisér zřejmě liboval (asi má nějaký vnitřní problém). Vedle zanedbatelného děje ovšem celé sérii ubírá hodně na kráse hlavně opravdu mizerný výkon herců. Za mě určitě nedoporučuji

20 %
60 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
60 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Strhující minisérie

Strhující podívaná, strhující atmosféra, fantastický historický materiál, který je pořádně temný, plný brutálních poprav (asi těch nejlepších v televizní historii), s perfektní hudbou, režií, scénářem, šťavnatými dialogy a vydatnými hereckými výkony všech zúčastněných (a samozřejmě v tom je i Mark Gatiss). Spiknutí střelného prachu, jedna z nejzajímavějších událostí britské historie, dostala zpracování, jaké si zaslouží. Ve všech ohledech vymazlené a bezchybné. Tahle historická minisérie (narozdíl od jiných) má navíc výrazné šance zaujmout i zcela neznalé, jelikož se jedná o jeden z nejlepších televizních počinů letošního roku a taky proto, že každá epizoda Gunpowderu je nezapomenutelným zážitkem, ve kterém je strhující každá minuta. Jednoznačně to nejlepší, co nám letos Británie nadělila a já nepochybuji, že si ještě někdy dám opáčko. 100%.

100 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

BBC je jistota....

Zpracování historických událostí a vykreslení dobové atmosféry jsou věci,které v BBC umí a již mnohokrát to dokázali.Skvěle vykreslená atmosféra 17.století a děj založený na skutečných událostech jsou fakta,která vás u této minisérie udrží v napětí po celou dobu vysílacího času.Jelikož jsem fanouškem britské tvorby a toto se opravdu povedlo,tak nemohu jinak,než minisérii doporučit.

90 %
33 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Miniserie o tom, že je vlastně o ničem.

Obsazení seriálu naznačovalo,že by to mohl být zajímavý kousek. Seriál, který ukazoval část historie, kdy byli v Anglii utlačováni křesťané, byl však absolutně bez děje.Vlastně zobrazoval absolutně nezajímavé události, kde se vlastně nic nestalo. Nevím co autor tímto seriálem chtěl vlastně říct.

30 %
20 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
20 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí