plakát seriálu

Tajemství Pravdy

(Legend of the Seeker)

Epizoda 2×06 – Fury
98 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Richard se snaží pomoci Pečovatelům. Jsou to léčitelé, kteří zasvětili život pomoci jiným a nepoužívají násilí ani k sebeobraně. Ale někteří by rádi, aby je Richard naučil, jak ochránit sebe a své milované před útočníky. Během výcviku se ukáže, že na Pečovatele bylo kdysi sesláno velmi mocné kouzlo...

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Richard učí Caru lovit, když uslyší křik. Skupina Pečovatelů byla napadena lovci otroků. Než lovci stihnou někomu ublížit, Richar a Cara je pobijí. Pečovatelé jsou léčitelé, kteří ctí život a proto se útočníkům nebránili. Válečník jménem Caldor napadl jejich vesnici a poslal své muže za těmi, kdo utekli. Richard jim proto nabízí ochranu, ale Roga (jejich vůdkyně) odmítne. Cara a Richard se vrátí k Zeddovi a Kahlan a vydají se znovu na cestu za Kamenem slz. Ale Kompas začne ukazovat směr, který vede zpět do tábora Pečovatelů. Vzápětí se objeví Kur, syn Rogy, který žádá Hledače, aby ho naučil bojovat. Richard tedy tuto možnost nabídne všem Pečovatelům a někteří skutečně mají zájem. Začnou tedy trénovat bojové techniky, ale najednou všichni Pečovatelé ztratí vědomí. Zeddd se domnívá, že je to starobylé svazovací kouzlo, které kdysi seslali mocní čarodějové na Pečovatele, aby nebyli schopni násilí. Aby je probudil z bezvědomí, vstřebá Zedd starodávnou magii. Velmi ho to vyčerpá, ale všichni jsou nyní zase v pořádku a pokračují ve výcviku.

Protože Rogařini lidé odmítají jíst cokoli, co bylo zabito, pomáhá jim Cara sbírat Cesmíny. Jsou znovu napadeni Caldorovými lidmi. Cara je porazí.

Richard pokračuje ve výcviku Pečovatelů, ale je čím dál tím víc agresivní. V noci se společně se svými cvičenci vydá dobít zpět jejich vesnici od Caldora. Nejdříve spícím Caldorovým mužům, kteří předtím napadli Caru a ostatní pří sběru bobulí, seberou zbraně. Jeden z nich se probudí a Kur ho bez váhání zabije. Společně potom zaútočí na vesnici a všechny muže pobijí. Za svítání na místo masakru dorazí Kahlan, Cara a Roga. Najdou přeživší, Tamru, která jim řekne, že všechny pozabíjeli Pečovatelé s Hledačem v čele. Cara a Kahlan se ho vydají hledat a najdou celou skupinku poblíž hlavního tábora Caldorských, připravenou na útok. Kahlan žádá Richarda, aby se s nimi vrátil, ale on odmítne a téměř na ni použije Meč Pravdy. Včas zasáhne Cara, která jeho magii odvrátí, ale Richard jí udeří hlavicí meče do hlavy. Kahlan se podaří ho odzbrojit a teprve potom se Richard konečně vzpamatuje. Cara je v bezvědomí a Zedd je stále zesláblý a nemůže jí pomoci. Roga si ji proto vezme do péče.

Zeddicus ukáže Richardovi legendu, vyrytou na stěnách chrámu, ve vesnici Pečovatelů. Legenda vypráví příběh muže, krvežíznivého válečníka, který bojoval proti všemu a všem a rozséval zkázu po celé zemi. Když ho konečně dopadli a popravili, velký čaroděj té doby se obával, že válečníkovi krvežízniví muži by mohli být připoutáni k jinému, temnému pánovi a proto na ně seslal mocné kouzlo, které by jim přivodilo nemoc a smrt, pokud ještě někdy pozvednou zbraně. Pečovatelé jsou jejich potomky, a když je Zedd uvolnil ze svazovacího kouzla, byli připoutáni k Richardovi. Onen válečník, kterého popravili na místě, kde nyní stojí chrám, byl totiž Canton Rahl, Richardův prapředek. Meč Pravdy je živen vztekem a propojen s Hledačem, který je propojen s Pečovateli. Takže pokaždé, když Richard pozvedne Meč, Pečovatelé podlehnou stejnému vzteku, který cítí on.

Mezitím se k vesnici přiblížil Caldor se svými muži. Přišel si pro odplatu za zabité. Richard a všichni pečovatelé stojí ozbrojeni na poli před vesnicí. Žádají Caldora, aby je nechal žít v míru. Ten netuší, že bojovat mohou jen ti, ze kterých Zedd sejmul kouzlo. Myslí si proto, že čelí početní převaze a souhlasí, že je nechá být, pokud Pečovatelé nebudou dál útočit na jeho muže.

Richard se potom se Zeddovou pomocí snaží ovládnout svůj hněv, aby mohl znovu používat Meč, aniž by to kohokoli ohrozilo. Zedd mu pomůže si uvědomit, že největší vztek má Richard právě na něj, protože celou dobu věděl, kým Richard je a nikdy mu to neřekl a potom ho odvedl z Hartlandu. Než stačí Hledač na Zedda použít Meč Pravdy, dokáže se sám zarazit. Tak to zkouší celou noc, až je konečně schopen potlačit svůj hněv a tím přerušit spojení s Pečovateli.

Všichni se rozloučí s Pečovateli a vydají se na cestu. Zedd se svěří Kahlan, že neřekl Richardovi vše o Cantonu Rahlovi, jeho předku, který se stal krvežíznivým válečníkem. Vždy nebyl bojechtivý. Začal jako ochránce svých lidí. Jeho moc rostla a on zabíjel čím dál tím víc až z toho nakonec zešílel...

Promo k epizodě
Hlavní postavy
Kahlan Amnell
Richard Cypher
Zeddicus Zu'l Zorander
Vedlejší postavy
Slave hunter
Režie
Scénář
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevFury
Původní názevFury
Rok natočení2009
Premiéra12. prosince 2009
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka44 minut
Autoři profilu epizody