plakát seriálu

The Take

(The Take)

Názory uživatelů

The Take

Přelom 80. a 90. let, londýnská drogová scéna, rodinka k pohledání, tak by se dal jednoduše shrnout seriál The Take. Strašně mi to připomíná Trainspotting říznutý Kmotrem.

Seriál má krásné úvodní titulky, takové depresivně plné života:-). The Take se zaměřuje hlavně na vztahový propletenec jedné kriminální rodiny, ale ani o vraždy, znásilnění a mlácení jakéhokoliv druhu není nouze. Všechno je vykresleno tak reálně a působí tak odporně, přesně tak, jak by ve skutečnosti mělo.

Freddie je megahovado nejvyššího kalibru, které má neustále šílený psychotický výraz. Jeho manželka Jackie je po letech s Freddiem chodící paranoidní troska. Jackiina sestra Maggie je manželkou Freddieho bratrance Jimmyho, který raketově postupuje po kariérním žebříčku londýnského podsvětí. To jsou čtyři hlavní postavy příběhu odehrávajícího se během 10 let, který je brutální pro všechny zúčastněné a který graduje až k jedinému možnému konci. Už od prvního dílu je jasné, že seriál nemá žádnou jednoznačně sympatickou postavu. Všichni jsou svým způsobem alespoň trochu zvrácení.

Na dětech hlavních hrdinů byla krásně znázorněna neschopnost vymanit se z rodinného prostředí, neschopnost změnit zažité návyky, což ještě víc posiluje ten tíživý pocit, že není úniku. Všichni se neustále motají v kruhu. Kdo není zločinec, tak buď se zločincem randí, nebo alespoň zločincovi v jeho práci pomáhá.

Celá Jimmyho proměna mi přišla zajímavější než nezvladatelné Freddieho záchvaty vzteku, které ve většině případů končily v kalužích krve. Ne, ne, Jimmy je mnohem sofistikovanější zločinec, který ale nakonec není o nic lepší než Freddie.

Jak je u Britů zvykem, seriál má výborné herecké obsazení. Tom Hardy v roli Freddieho naprosto exceluje. Už i v Cape Wrath hrál takového podobného pošahance a je jeden z těch herců, kteří na mě působí vyšinutě i ve skutečnosti. Ostatní mu velmi zdatně sekundují, obzvlášť Kierston Wareing jako Freddieho na alkoholu a lécích závislá manželka, která i přes všechno, co jí Freddie provádí, od něj není za ta léta schopná odejít. Tyhle dvě postavy jsou přesně tak nesympatické, jak mají být.

Co mi trochu kazí dojem, jsou chvílemi nepřehlédnutelné náznaky dalšího děje. Ze začátku mi taky vadila určitá schematičnost postav, ale nakonec mě každá z nich nějakým způsobem překvapila. Během 10 let nikdo z nich neměl žádné potíže s policií?

I přes všechny výhrady u mě převládá nadšení. Já tyhle seriály naladěné na temnou notu prostě miluju. The Take je pro mě jedním z nejlepších britských dramatických seriálů.

90 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
75 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Hardy navždy!

Docela dlouhou dobu jsem o tomto mini počinu věděl a dlouho mi také unikal. Největším lákadlem byl pro mne bezesporu Tom Hardy, který mne v posledních pár letech naprosto odzbrojuje (pro mne asi jeho nejlepší role je Bronson - kdo neviděl, ať to ihned napraví :). V seriálovém působení jsem dal před The Take přednost Blajnderům, čehož jsem nelitoval až doposud.

Celé to vnímám jako takové komorní drama, kde když něco nevychází tak, jak chceme a kde někdo není naladěn na stejnou notu jako my, tak prostě musí zemřít. Nic nám nesmí stát v cestě, nic se nesmí radikálně odlišovat. Problém je v tom, že nejde o všeobecně uznávanou a přijímanou normu a takto orientovaný jedinec musí narazit a Hardy naráží neustále. Nechce se však vzdát, neustále vzdoruje. Zpočátku nám může připadat, že jedná impulzivně a bez sebemenšího rozmyslu...pokud však čteme mezi řádky, tak to hlavu má a patu možná taky.

Každopádně se mi Tom Hardy v seriálu jeví velmi přirozeně. Nejde jen o grimasy, mimiku, přízvuk...jde o komplexní mentální a fyzické zpodobnění "snad psychopata" do posledního detailu. Ostatní herci zdárně sekundují. Jediný, kdo mi připadá jaksi křečovitý, je Jimmy, to je ale můj subjektivní názor a je docela možné, že ta křečovitost byla jasným záměrem tvůrců seriálu. Mě tam prostě vedle excentričnosti Hardyho moc neseděla. Úplně z toho čiší touha o zpodobnění jasného kontrastu mezi oběma hlavními protagonisty.

Okamžik, kdy mladý Freddy zabije malého Jimma, je pro mne silný, otřesný a šokující. Kdekoliv jinde by na mne i jinak působil, zde je však divák k tomuto okamžiku postupně veden. Divák to vlastně očekává a s celou situací je jaksi seznámen a smířen ještě dříve, než se stane. Naprosto dokonalé.

Za mne famózní seriál, na který se určitě ještě párkrát mrknu.

Vřele doporučuji!

100 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

The Take

Brilantní gangsterská minisérie, která se pyšní geniálně napsanými postavami a strhujícím příběhem. Když už jsem si myslela, že to nemůže být lepší, tak rozehrál Tom Hardy neskutečný herecký koncert, který mě doslova přikovával k sedačce. Z každého jeho pohledu, gesta, pohybu vyzařovalo čiré šílenství a maniakálnost. Žádný The Dark Knight Rises, Warrior, Lawless, ale The Take naplno ukázalo, co tenhle charismatický chlapík dokáže. Další věc, kterou musím opravdu ocenit, tak že tvůrci se řídili heslem "V nejlepším se má přestat" a na úkor kvality seriál nenatahovali do 10 sérií po 25 dílech. K The Take já nemám sebemenších výhrad. Skvělá práce!

100 %
60 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
80 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

The Take

Na seriál ani nevím jak jsem narazila, ale opravdu toho nelituji. Miluju Toma Hardyho a v téhle roli byl naprosto skvělý. Seriál byl sice krátký, ale myslím, že to bohatě stačilo. Škoda, že tento seriál není víc známý, protože vidět Toma Hardyho jako vzteklého psychopata si nikdo nemůže nechat ujít.

100 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Hardy

Tom Hardy v nejlepší roli, největší psychopat a hodně silný zvraty.

100 %
29 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
57 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 7 lidí