plakát seriálu

Vražedné šifry

(The Bletchley Circle)

Názory uživatelů

Bletchley Circle, The

Kdepak, aby se tyhle děvčata vzdaly, když mají takové zkušenosti z dešifrováním, to ani náhodou i když ty počátky si musely chvilku vnitřně vybojovávat. Ona to totiž není žádná legrace, když s nimi odmítnul spolupracovat Scotland Yard, hledat na vlastní triko sériového vraha. Susan byla takovým středobodem celé téhle akce, která dala tuhle staronovou čtveřici z války dohromady. Každá žena má svou důležitou a nezaměnitelnou úlohu a přednost, kterou se snaží při pátrání plně využít. Výborná dobová atmosféra je také jedna z věcí, která se maximálně povedla a všechny ženy se svých rolí ujaly velmi dobře a uvěřitelně. Osobně jsem byla moc spokojená až téměř do konce. Škoda těch několika silně naivních momentů, obzvlášť ve finále.

80 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

The Bletchley Circle

The Bletchley Circle je standardní britský seriál, tentokrát zaměřený na pátrání čtyř (ne)obyčejných žen po sériovém vrahovi. Seriál kombinuje život žen v poválečné době s klasickým chytáním vraha dříve, než znovu udeří.

Během války spolu Susan, Millie, Lucy a Jean pracovaly v Bletchley Park, kde si slíbily, že nikdy nebudou obyčejné. Jenže válka skončila a ony se musely přizpůsobit novému životu mezi civilisty. Život v roce 1952 jim nepřináší nic vzrušujícího a jsou tím, z čeho měly obavy – nejsou potřebné, nemění svět, jsou jednoduše obyčejné. Všechno se změní, když Susan objeví možný vzorec mezi sériovými vraždami mladých dívek a když dá skupinu znovu dohromady. Pátrání po vrahovi jim zasahuje do osobních životů, přináší jim určitý pocit osamostatnění, schopnost učinit alespoň malou změnu ve svém životě.

Líbí se mi, že každá z žen má odlišný talent a odlišný přístup k vyšetřování a že jedna bez druhé by nebyly schopny vraha vypátrat. Vůbec mi nevadí, že tu není žádná love story, seriálu naprosto stačí křehké znovuobjevené přátelství mezi čtyřmi odlišnými ženami pocházejícími z různých společenských vrstev.

Škoda, že ostatním postavám nebyl věnován větší prostor, protože mi přišly stejně zajímavé, ne-li zajímavější než Susan. Chvílemi mi taky přišlo, že to bylo příliš naivní a neuvěřitelné, ale to byl možná i záměr, přece jenom pátrání čtyř amatérek nemůže být bezchybné.

Silná stránka seriálu neleží v identitě vraha, protože toho ukáží poměrně brzy a je jasné, že je to on, a ne někdo jiný, ale v ukázce postavení žen v 50. letech. A je to právě pouto čtyř žen, které dělá Bletchley Park zajímavým.

70 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk