V kruhu koruny

V kruhu koruny (Hollow Crown, The) — 1. série
Chceš seriál do oblíbených? Tak se přihlas!
Facebook Twitter

Richard III.

„Koně! Království za koně!“ Příběh nejdokonalejšího ze všech Shakespearovských padouchů ožívá v úžasném provedení Benedicta Cumberbatche.

Děj se odehrává koncem 15. století v Anglii. Po skončení války dvou růží zde panuje křehké příměří. Na trůně sedí Edward IV., jeho bratr Richard, vévoda z Glostru, však chorobně touží po moci. Chce se stát králem, spřádá intriky a ve své cestě k vítězství se dopouští příšerných zločinů.

Na počátku hry potkáváme tři bratry: krále Edwarda, Richarda, vévodu z Glostru a Jiřího, vévodu z Clarence. K Edwardovi se dostávají falešné věštby, které nechal roznést Richard. Ty tvrdí, že malého prince Edwarda, jeho syna, zavraždí vévoda z Clarence. Vévoda z Clarence je uvězněn a do poslední chvíle věří, že se jedná o omyl. Richard mu slibuje, že ho z vězení dostane, následně mu však do cely posílá vraha.

Richard pak Edwarda přesvědčí, že nestihl odvolat nařízení k popravě a je to tedy pouze jeho chyba. Králi se vinou přitíží a zemře. Dědicem trůnu je princ Edward. Protože je ještě malý, je Richard zvolen lordem protektorem.

Richardova postava nabývá ďábelských rozměrů, když se mu podaří svést lady Annu, jejíhož manžela zabil. Ožení se s ní, a když už ji nepotřebuje, nechává ji zavraždit. Zbavuje se také malých synů svého bratra, následníků trůnu a později i svých věrných stoupenců. Stává se králem bez přátel (ale i nepřátel), je paranoidní a v okamžiku, kdy se začne dvořit mladinké Alžbětě, už ztrácí sebemenší sympatie diváků.

V tomto momentě se dozvídá o hraběti z Richmondu, který se vylodil na břehu Anglie a nárokuje si anglický trůn. Oba protivníci se potkávají u Bosworthu v roce 1485. V předvečer bitvy trápí Richarda zlé sny, zjevují se mu všichni, které nechal povraždit. Do bitvy vstoupí značně rozladěn, bojuje však hrdinně. Nakonec prohrává svou korunu i svůj život. Hrabě z Richmondu zemi sjednotí pod jménem Jindřich VII. a zakládá tak Tudorovskou dynastii.

Zajímavosti

V roce 2012 se našlo tělo Richarda III. a po bedlivém průzkumu bylo v roce 2015 opětovně pohřbeno. Na jeho pohřbu pak Benedict Cumberbatch přednesl báseň Richard od Carol Ann Duffy. V té době již pracoval na ztvárnění Richarda v seriálu V kruhu koruny.

V náhledu na osobnost a hrůzné činy Richarda III. zůstávají historici stále rozdělení. Jisté však je, že netrpěl skoliózou. Taktéž se nedá dokázat, že se narodil se všemi zuby v ústech.

Hlavní postavy
Vedlejší postavy
Režie
Scénář
Hudba
Kamera

INFORMACE K EPIZODĚ

  • Český název
  • Původní název
  • Číslování
  • Premiéra
  • Rok natočení
  • Délka epizody
  • Odkaz na IMDb

NAVIGACE

TOOL BOX

AUTOŘI PROFILU

kjama
kjama