plakát seriálu

The Prisoner (2009)

(The Prisoner)

Názory uživatelů

Caviezelovi...

jsem prichazel na chut pomalu, ale ted kdyz vidim nekde jeho jmeno, mrknu co se deje...
Ale nekdy se nedeje nic...tak zase nekdy jindy

30 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

Prisoner

Chcete-li se podívat na mysteriózní seriál, který možná v závěru ani nepochopíte, pusťte si raději Lost.

40 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Mysteriózno a tajemno není můj šálek čaje, ale čeho je moc, toho je příliš...

Tak tohle pro mě bylo hrozné, předlouhé utrpení - a to má seriál jen šest dílů. Normálně shlédnu klasicky dlouhou řadu seriálu třeba i jen za dva, tři dny, ale na tenhle seriál jsem koukala jak dlouho? Týden? Měsíc? Už si ani nepamatuju, ale vím, že jsem sledování i přerušila, protože tohle prostě můj mozek nedokázal vstřebat najednou. Seriál jsem dokoukala jen z donucení s nadějí, že možná další díl přinese nějaké odpovědi nebo trochu smyslu, ale nestalo se tak. Samotný konec seriálu mi také moc smysl nedával, nepřinesl žádné rozuzlení. Pointu byste ze seriálu nedostali ani krumpáčem, protože žádná asi ani neexistuje. Asi nejvíc frustrující věc na tomhle seriálu je to, že někde hluboko pod těmi nesmysly mohla kdysi dávno být i docela dobrá myšlenka... Pravdou je, že krátký popis ve mně vzbudil vysoká očekávání a jistou představu, která ani náhodou nebyla vyplněna.

Co mě opravdu štve je to, že seriál v divákovi vyvolává milión otázek, na které se ani neobtěžuje odpovědět. Jen občas něco naznačí, ale nemáme vůbec jistotu, jak to tvůrci mysleli, takže je nám to nanic. Trochu jako u Ztracených, ale tady je to mnohem horší, protože ani nevíme, kdo Šestka byl předtím, něž ho potkáme. A vlastně se to ani nikdy nedovíme. S jeho minulostí se setkáváme v podstatě jen v jeho snech a jakýchsi vzpomínkách, které náhle přicházejí a stejně tak náhle odcházejí, že vám spíš příjde, jako kdyby byl Šestka na drogách, takže nevíte, zda těmto snům a vzpomínkám věřit. Všechno může být jen iluze - to jsem tak trochu čekala, že se v poslední epizodě Šestka probere a zjistí, že to všechno byl jen sen. Nevíme, u kteréžeto společnosti byl zaměstnán a čím se vlastně zabývala, nedozvídáme se nic z historie Vesnice - kdo ji založil, proč, jak může takto samostatně fungovat uprostřed pouště apod. Nemáme žádná fakta, na kterých bychom mohli stavět.

Navíc se seriál snaží na situaci koukat jakoby z obou stran (objevují se scény, kde Šestka vůbec nefiguruje - když třeba Dvojka mluví se svými podřízenými, se synem, se svým psychologem či terapeutem nebo kdo to vlastně byl apod.) - jakoby nahlížíme do karet i druhé straně, ale vůbec nic nám to neříká - já osobně bych tyto scény úplně vypustila a soustředila se jen na příběh z pohledu Šestky...

Já osobně bych také příběh pojala spíš jako nějaké politické drama či thriller, mohly by tam figurovat i lidská práva a jejich porušování, vymývání mozků, totalita (Dvojka mi připomínal Hitlera - všichni se ho báli, mohl kohokoli nechat zmizet nebo ho nechat naládovat prášky či na něm experimentovat, jistou osobu i nepřímo zabil, jinou zase zabít nechal...) apod. Prostě bych to pojala vážně. Takhle mi to přijde jako cirkus. A to z několika důvodů:
1) Vesnice je poměrně obyčejná, nemají tam příliš moderní vybavení, dokonce vidíme i staromódní vzory apod. No a s tím příliš kontrastují některé moderní vymoženosti, jako třeba ty dvě skleněné věže (které se navíc nevysvětlitelně mohou pohybovat) nebo pokud si dobře pamatuji, tak se v "ordinaci" toho terapeuta objevily vyspělé počítače a obrovské obrazovky, i design místnosti byl velmi moderní. Nebo fakt, že se z vesnice nedalo odejít, vždy se tam člověk nějak záhadně vrátil, jako kdyby chodil v kruhu, přesto se krajina měnila... Navíc mi pořád v hlavě leželo, jak mohli Vesnici utajit, při všech satelitech, co dneska mapují každý kousek země. A jak mohla být energeticky samostatná, žádných větrných nebo slunečních elektráren jsem si nevšimla. No a jaktože žádný z obyvatel Vesnice neměl žádné otázky, nic jim v hlavě nevrtalo? Nic jim nepřišlo podivné?
2) Obsazení Iana McKellena měl být asi marketingový tah, jak k seriálu přilákat diváky, mně ale v některých chvílích přijde až takový úchylný (hlavně když se usmívá), možná taky jako kdyby byl na drogách... Neříkám, že byla chyba ho do role Dvojky obsadit, to ne, k roli se hodí, jen bych jeho postavu napsala jinak, toť vše. Ohledně Jima Caviezela si nejsem jistá, tomuhle herci pořád nemůžu přijít na chuť, a to jsem ho už viděla ve dvou seriálech a jednom filmu. Tak nějak mi nevadí, do obsazených rolí i pasuje (kromě filmu Deja Vu - můj osobní názor), ale možná je to tím, že jeho postavy jsou chladnějšího charakteru, proto ho asi úplně ráda nemám (že bych z něho byla na větvi, fandila mu, slintala při každé scéně s ním apod.). Jeho postava v první půlce seriálu zmateně běhá po celé Vesnici i jejím okolí, ve druhé půlce to najednou vzdá a stane se apatická.
3) Kromě výše zmíněných záhadností ohledně Vesnice jsou tu i další nevysvětlená fakta - třeba takové ty bílé bubliny, které když se někoho dotknou, člověk kamsi zmizí - ty už fakt na mě byly moc, protože všechno ostatní by se jakžtakž dalo vysvětlit, třaba jako optické klamy nebo by se daly přisoudit třeba dehydrataci, při ktéré lidé viděli věci, které tam ve skutečnosti nebyly, ale tyhle bubliny prostě byly přes čáru. K mému zděšení se objevily i v traileru na původní seriál, jehož je tento remakem - tyto bubliny se tak staly důvodem, proč ani nebudu sbírat síly k tomu, abych tento původní seriál shlédla. Nebo třeba nikdy jsme se nedozvěděli jak je to s manželkou Dvojky, co je to za prášky, co jí dávají, jaktože může být občas při vědomí, v čem přesně spočívá její funkce apod.

Jak jsem již výše uvedla, od seriálu jsem měla jistá očekávání - že se bude jednat o seriál ve vážném duchu, nejlépe drama/thriller, který bude o zaměstnanci nějaké tajné, špiónsky nebezpečné organizace s nekalými úmysly (takže příznivci konspiračních teorií by si přišli na své), což odhalí náš hrdina a vzepře se jim, z firmy odejde. Jenže protože si firma nemůže dovolit jakékoliv svědky jejich činnosti, zneutralizuje ho tím, že ho buď unese a pošle do jakéhosi zařízení, kde ho nadrogují a v důsledku toho se mu zdá, že se ocitl uprostřed ničeho v jakési Vesnici a on musí najít způsob, jak se z této halucinace probrat. Nebo by ho skutečně do této supertajné vesnice poslali, jako to už udělali s mnoha jinými "nepohodlnými" - a náš hrdina musí vymyslet, jak ostatní obyvatele Vesnice přinutit vzpomenout si a zachránit se. Normálně netrvám na tom, aby mi seriál dal to, co od něj očekávám. Vždyť to by nebylo žádné překvapení a nemusela bych se na něj dívat. Ale musí mě příjemně překvapit - musí mít smysluplný děj s logickými fakty a uvěřitelnými postavami. A tohle jsem od seriálu The Prisoner nedostala. Na tomhle seriálu jsem ani po dlouhé a silné úvaze nenašla nic, co bych mohla ocenit, co by se mi líbilo, jsem jen opravdu HROZNĚ zklamaná a seriál mi přišel jako ztráta času. Možná jsem ho nepochopila, ale přijde mi to divné, vždyť jsem pochopila i seriál Awake nebo třeba film Inception (na první shlédnutí, heč!), tak nevím... Mě to prostě nedává smysl, ani nevím, co tvůrci chtěli divákovi sdělit, co mělo být tou převratnou myšlenkou nebo hlubokým poselstvím? Protože zábavný nebo vtipný seriál nebyl, úžasně promyšlený se strhujícím a překvapivým dějem a finálem taky ne... Nebo nás prostě tvůrci provokovali a jejich jediným cílem bylo, aby nám seriál věčně vrtal hlavou? Jsem prostě zmatená a to nemám ráda, ráda si věci v hlavě utřídím a uzavřu "kapitolu", jak se říká, ale tento seriál mi to neumožňuje...

0 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 0 lidí