plakát seriálu

The Terror

(The Terror)

Názory uživatelů

640 STRAN VTĚSNANÝCH DO 450 MINUT

Natočení Simmonsova historického románu formou 7+1/2 hodinového filmu (kterým seriál bezesporu je) se povedlo. Pokud nejste čtenáři a vyznáváte pohyblivé obrázky, pokud chcete vidět něco s chvílemi tak hustou atmosférou, že by se dala krájet, pokud se chcete podívat, kam mohou zahnat člověka mezní/fatální situace a beznaděj, potom nebudete zklamáni. Děj je okořeněný mysteriózními prvky, které mají původ v legendách domorodého obyvatelstva.

To vše je podtrženo kontrastem londýnských flashbacků (a projevů postav) s jejich rolí na severu - během dlouhých let strávených v prostředí mrazu, tmy, šera, nudy, vánic, ohrožení agresivní kreaturou, na pustých místech zcela nevhodných pro život.

Nedostatek potravy, otrava těžkým kovem, halucinace, vzpoura (v prostředí rules krutopřísného britského námořnictva) a v neposlední řadě kanibalizmus - většina z toho jsou důsledky existenčních tlaků, které u většiny postav deformují měřítka hodnot a morální imperativy.

Seriálu by slušela minimálně dvojnásobná stopáž.

Román je ovšem jako téměř vždy "zcela jinde". Nutné scénáristické zjednodušení seriálu (psychologických profilů jednotlivých postav, zmírnění až vynechání excesů a sexuálních scén, dávkování gradace, zmírnění depresivity) se bohužel týká i závěru, který je nejen pozměněný, ale hlavně oproti románu nepodává uspokojivé vysvětlení toho, co se stalo.

Čtenář tohoto žánru bude nadšený, divák nebude zklamaný. Rozhodně si ale vyberte, jestli číst, nebo sledovat. Obojí nedoporučuji ani s větším časovým odstupem.

EDIT: Druhá řada nemá (nejen dějově) nic společného s první. Stejně, jako první řada dokonale vystihuje dobu a atmosféru, ale na rozdíl od první řady je rozvláčná (stačila by polovina dílů), málo tajuplná (v hlavní roli záporáka je klasický japonský démon), ke konci příliš vztahově-rodinná), obsahuje logické chyby a není tak depresivně působivá, jako první řada.

Hodnocení nesnižuji jen kvůli S01, která je přes nedostatky oproti předloze na zcela jiné - vyšší - kvalitativní úrovni.

70 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí

Could be worste...

Když už se zdá, že nemůže být hůř, tak zjistíte, že může... Atmosféra skoro jak z Burtona, skvělý sound mrazu působícího na loďe. Minusem počítačové zprac. bájného tvora. Kulisové exteriéry dávají tomu docela malebný rozměr, parodie ale nedosáhne - viz. Cimrman, "Cesta na Severní pól :) Takže ok. Supr klaďák i záporák. Bavte se dobře... produkce Ridleyho Scotta je tady dobře obtisknutá do sněhu i ledu....

90 %
40 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
80 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Mrazivě fajnové.

Kde komu by se příběh zdál moc rozvleklý a nudný. Pro mě to byl osvěžující, tajemný a napínavý seriál.
I když někdy ty kulisy ledu nevypadaly jako opravdové kry a působily někdy na tu atmosféru rušivě.
Seriál má velmi silné a skvělé obsazení a díky charismatickým hercům, vás osudy hrdinů budou zajímat. Co mně ale občas i dělalo problémy, byly vedlejší postavy, které se mi splývaly dohromady, takže jsem zpočátku nevěděla o koho se jedná. Ale to je moje osobní výtka, jinak seriál hodnotím velmi pozitivně.

80 %
25 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Bylo to monstrum skutecne?

Nechci tu nejak odhalovat dej, ale v tom monstru vidim nejvetsi zadrhel serialu. Knihu jsem necetl, tak nevim, jestli se presne drzeli predlohy, nicmene ja bych to vic hral smerem k tem halucinacim z otravy kovem, takhle pak zaver pusobil dost neskutecne. Jinak mrazivy chvilkama trochu rozvlekly pribeh ovsem ta "hutna" atmosfera asi nejde natocit jinak. Rozhodne doporucuji.

90 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

The Terror

Kniha je lepší,musím říct, že mě seriál docela zklamal, fakt jsem čekal mnohem víc. První díl byl výborný, herecké obsazení skvěle táhlo celý seriál, mrazivá atmosféra byla také velmi zdařilá, ale k mému nesmírnému zklamání se s každým dalším dílem dostavovala také čím dál větší nuda a příběh se prakticky vůbec nikam neposouval a žádnou mysteriózní linku s Tuunbaqem jsem tam snad ani nezaregistroval a dokoukal jsem to pouze ze zvědavosti, jak to bude pokračovat a jestli se to zlepší. Teď, nějakou dobu po konci seriálu můžu říct, že netuším, jak to pokračovalo (protože si to nepamatuju), ale zato vím, že se to nezlepšilo ani trochu. U Terroru mě to mrzí jako u žádného protože z toho mohl být skutečně mimořádný hit a něco, co tady dlouho (dost možná nikdy) nebylo, ale bohužel se tak nestalo. Sice jsem chtěl původně dát vyšší hodnocení, ale bohužel to nejde. 65%.

70 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk