plakát seriálu

Umbrella Academy

(The Umbrella Academy)

Epizoda 1×09 – Changes
100 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Vanya je šokovaná a na pokraji zoufalství, když se jí podaří zjistit několik znepokojujících objevů. Po několika šťastných náhodách má Five najednou spoustu volného času a neví, jak s ním naložit.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Flashback

Chůva nutí malou Vanyu, aby dojedla svojí ovesnou kaši, dokonce se jí snaží povzbudit pomocí zpívání, ale Vanya na ní použije svoje síly, odhodí jí pryč od stolu a zabije. Totéž se stane s několika dalšími chůvami, dokud jí nepřidělí Grace. Vanya sice na ní opět použije síly, ale Grace prostě vstane, ačkoliv má hlavu obrácenou opačně, než by měla, otočí si jí zpět dopředu a vrátí se k Vanye, která, když to spatří, svojí ovesnou kaši dojí.

V přítomnosti se Vanya vrátí s Leonardem do jeho bytu, kde jí Leonard pomůže zbavit se krvavého oblečení a zaschlé krve na její kůži. Snaží se jí zmanipulovat, že musí rychle utéct, protože její bratři po ní půjdou a budou se jí chtít zbavit za to, co udělala. Vanya najde omylem Reginaldův deník mezi Leonardovými věcmi a pojme podezření. Snaží se z Leonarda vymámit, kdo je Harold Jenkins, ten se jí snaží neříct pravdu, ale Vanye dojde, že Allison mluvila pravdu. Poté Leonard přizná, že zabil ženu, která hrála v jejím orchestru na první židli, aby Vanya dostala šanci. Její schopnosti se znovu vynoří, zvedne Leonarda do vzduchu, všude kolem nich proudí vítr, Vanya pak zabodne do Leonarda několik ostrých předmětů a zabije ho.

Klaus, Diego, Luther a Five dopraví bezvládnou Allison do Akademie, kde chtějí, aby se ji Grace pokusila zachránit. Ta řekne, že Allison bude potřebovat krevní transfuzi, Klaus a Luther nepřipadají v úvahu, krev jí tedy věnuje Diego. Grace nakonec řekne Lutherovi, že Allison přežije, nicméně její hlasivky jsou vážně poškozené a pouze čas ukáže, zda bude moct znovu mluvit. Když se Allison probudí, Luther jí varuje, aby nezkoušela mluvit a dá jí zápisník. Allison se ho snaží varovat, že má Vanya schopnosti, ale Luther to nepochopí. Do toho vstoupí Pogo, aby mu řekl další Reginaldovo tajemství.

Klaus, Five a Diego se vydají hledat Leonarda a najdou ho v jeho domě mrtvého. Five do Leonardova očního důlku strčí prostetické oko, které celou dobu nosí u sebe a zjistí, že perfektně sedí. Zdá se mu divné, že by zastavení apokalypsy bylo tak snadné. Všichni tři se pak vrací zpátky do Akademie, aby se podívali, zda se Vanya nevrátila.

Klaus jde do svého pokoje, kde hledá nějaké drogy, protože už nechce být střízlivý. Ben se mu to snaží rozmluvit, ale Klaus si je vezme i tak, Ben se proti němu natáhne a vrazí mu pěstí. Oba jsou překvapení, že se Klause skutečně dokáže dotknout a prášky mu z pusy vyrazit. Ben si je jistý, že to je díky Klausovým schopnostem.

Five popíjí margarity, když někdo zvoní u dveří, jde tedy otevřít a najde tam Hazel, jakmile ho Diego vidí, tak se na něj vrhne a začne ho mlátit, Five nakonec Diega zastaví, Hazel tam není proto, aby jim ublížil, naopak jim chce pomoct zabránit apokalypse. Five mu řekne, že Harold Jenkins je po smrti a tudíž by mělo být po apokalypse, dozví se pak, že Cha-Cha zabila detektivku Patch. Hazel tam Five nechá svojí i Cha-Chinu zbraň, se kterou snad budou schopni očistit Diegovo jméno.
Diego je naštvaný, že ho Five nechal odejít, ale Five mu řekne, že Patch by se určitě nelíbilo, že se snaží uctít její památku tím, že zabije Hazel a Cha-Cha.

Cha-Cha mezitím najde motel, kde je ubytovaná Agnes a sváže jí. Jakmile přijde Hazel, začnou se prát a jen co chce Cha-Cha Agnes zabít, zastaví se čas a ve dveřích se objeví Manipulátorka, po útoku od Five má ale na obličeji jizvy.

Vanya se rozhodne vrátit do Akademie, kde hned narazí na Luthera, ptá se na Allison a ten jí řekne, že Allison to přežije. Vanya se rozbrečí a přizná, k čemu došlo v Leonardově chatě, Luther k ní natáhne ruce a Vanya si to vyloží jako, že ji chce obejmout, aby ji utěšil, Luther ji ale začne škrtit, aby ztratila vědomí. Vanyiny schopnosti se projeví a celá Akademie se začne třást, ale než nadělá přílišnou škodu, upadne do bezvědomí.

Když se znovu probudí, je zavřená v tajné cele ve sklepě Akademie, kam ji jako malou zavřel i Reginald, než přišel na to, jak ji zbavit jejich sil. Před celou stojí Luther s Klausem a Diegem, kteří jsou šokovaní, když uslyší o jejích schopnostech, oba chtějí Vanye pomoct, ale Luther jim to nedovolí. U cely se objeví i Allison, která komunikuje pomocí zápisníku a fixy, řekne Lutherovi, aby nechal Vanyu jít, že to co se stalo v Leonardově chatě nebyla chyba Vanyii. Luther to ale odmítne, Allison ho chce obejít, aby Vanyu pustila, ale Luther jí zatarasí cestu a nepustí. Nakonec všichni sourozenci odejdou a nechají Vanyu samotnou.

Luther se snaží utěšit Allison, ale ta nechce. Klaus se snaží pracovat na svých schopnostech, aby se ho Ben mohl znovu dotknout. Five vrátí Dolores zpátky do obchodu a rozloučí se s ní. Vanya mezitím propadá ve svojí cele panice, má vidinu svého mladšího já, které jí radí, že musí proti svým sourozencům bojovat. Vanya dál panikaří, ale v okamžiku, kdy zaslechne bušit svoje srdce, je schopná se uklidnit a její síly se k ní vrátí, Vanya je schopná vyvrátit dveře do cely. Její schopnosti jí ale evidentně pohltili, její pokožka i oči jsou viditelně světlejší.

Hudba v epizoděvložit další píseň

Sunshine, Lollipops and Rainbows (Lesley Gore)

Hazel se pere s Cha-Chou.

All Die Young (Smith Westerns)

Five vrací figurínu Delores zpět do obchodu.
Hlavní postavy
Luther Hargreeves
Diego Hargreeves
Allison Hargreeves
Klaus Hargreeves
Number Five
Ben Hargreeves
Vanya Hargreeves
Sir Reginald Hargreeves
Vedlejší postavy
Strážce vězení
Strážce vězení
Jeden z bratrů
Mladá Vanya
Madame Bellview
Mladá Vanya
TManipulátorka
Leonard Peabody
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevChanges (neoficiální název)
Původní názevChanges
Rok natočení2019
Premiéra15. února 2019
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka45 minut
Autoři profilu epizody