plakát seriálu

Umbrella Academy

(The Umbrella Academy)

Epizoda 1×10 – The White Violin
100 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Celoživotní tajemství a zášť vyústí k pádu Akademie, zatímco si sourozenci Hargreevesovi uvědomí, že je to teprve začátek a že zlé časy jsou stále před nimi.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Flashback

Mladší Reginald svojí těžce nemocné ženě přinese housle, ta ale chce, aby si je vzal na cestu sebou a dal je někomu, kdo na ně bude hrát s takovou láskou, jak ona. Řekne mu, že zatímco ona na tomhle místě zemře, on musí pokračovat dál. Reginald pak otevře lahvičku a do vzduchu pustí jakousi energii, zatímco v dálce startují rakety. Reginald nastoupí na loď a když vystoupí na pevnině, spatří nedaleko obchod s názvem D.S Deštníková výrobna Co, která je na prodej.

Vanya si přivolá výtah ze sklepa, kde je nyní zničená cela a jede nahoru. Celá Akademie se třese v základech a padá. Pogo varuje ostatní sourozence, aby utekli. Diego a Klaus se snaží najít Grace, ale Diega jeden z padajících kousků praští do hlavy a omráčí ho to. Klaus si uvědomí, že na ně spadne strop, je to ale Ben, kdo je schopný Diega odtáhnout do bezpečí.

Vanya mezitím prochází dům, když nahlédne do pokojů svých sourozenců, vybaví si okamžiky, kdy na ní byli hnusní a postupně jeden po druhém pokoji ničí. Pogo se pokusí Vanyu zastavit a přivést jí k rozumu, ačkoliv Vanya na chvíli přestane, zeptá se Poga, jestli o jejích schopnostech věděl. Jakmile přizná, že ano, tak se Vanya opět přemění a pomocí svých sil ho mrští přes pokoj, kde ho nabodne na paroží visící na zdi a zabije ho.

Zbytek sourozenců se zvládne dostat z domu, než ho Vanya kompletně srovná se zemí a odejde. Luther řekne Diegovi a Klausovi, že Pogo i Grace jsou oba po smrti. Přiběhne k nim Five, který drží v ruce noviny a řekne jim, že dle novinových článků, které jsou stejné, jako viděl v budoucnosti, se jim apokalypsu nepodařilo zastavit a stále to hrozí. Leonard byl akorát hnacím motorem, ale bomba, která zničí svět je Vanya.
Nad jejich zničeným domem začne létat helikoptéra, tak sourozenci utečou.

Vanya zamíří domů, kde se připraví na svůj koncert, obleče se a vyrazí na cestu. Když na ní cestou jeden z řidičů začne hulákat, Vanya ho i s autem odhodí na střechu.

Manipulátorka nabídne Hazel a Cha-Cha nový úkol - ochránit Vanyu Hargreeves za každou cenu. Pokud se jim to podaří, Hazelovi bude umožněno pověsit tuhle kariéru na hřebíček a Cha-Cha dostane nového partnera a čistý štít.

Sourozenci se sejdou v kuželkárně, kde si prochází možnosti. Luther chce Vanyu za každou cenu zastavit, ale Diego a Allison s tím nesouhlasí. Klaus pak najde v novinách reklamu na Vanyiin koncert, vědí tedy, kde Vanya bude. Five pak souhlasí s Lutherem ohledně zastavení Vanyii. Klaus se jim snaží říct o tom, že se jeho schopnosti vyvíjejí a o tom, že Diega ve skutečnosti zachránil Ben, ale když se jim to pokusí ukázat, nepovede se mu to a hozená bowlingová koule Benem pouze proletí. Klausovi pak ujede to, že Luther ztratil svoje panictví, což Allison rozhodí.
Nakonec ale potřebuje Luthera, aby jí půjčil hlas, chce se totiž rozloučit s Claire a chce, aby Luther mluvil místo ní.

Allison s Lutherem se pak vrátí zpátky k ostatním sourozencům, aby prodiskutovali jejich možnosti, v tu chvíli do kuželkárny vtrhnou agenti Společnosti, kteří začnou po sourozencích střílet. Diego po nich hází nože, zatímco Luther bowlingové koule. Sourozenci nemají jinou možnost, než uniknout skrz kuželkové dráhy.

Five obdrží zprávu od Manipulátorky s motelovým číslem pokoje. Skočí tam tedy a Manipulátorka mu nabídne několik možností, které před ním leží. Five si ale uvědomí, že je to pouze pro odvedení pozornosti a skočí zpět za svými sourozenci.

Hazel a Cha-Cha sledují Vanyu, Hazel si ale myslí, že nabídka od Manipulátorky není pravá, protože nadělali příliš problémů. V okamžiku, kdy si Cha-Cha oddělá bezpečnostní pás, Hazel nabourá auto a vyhodí ji oknem ven, sám se pak vrátí do motelu, střelí Manipulátorku do hlavy a osvobodí Agnes.

Sourozenci dorazí na Vanyiin koncert a Allison chce jít jako první sama. Luther jí to nechce dovolit, ale Allison na tom trvá, Luther tedy souhlasí, jakmile ale Allison vejde do sálu, Diego si uvědomí, že jí Luther pouze používá jako návnadu, zatímco chce Vanyu zajmout. Klaus má zůstat venku na hlídce, zatímco Luther a Diego jdou za oponu a každý z jedné strany vyrazí proti Vanye. Ta si toho ale všimne, švihne svým smyčcem, což způsobí obrovskou vlnu energie, která se prožene přes divadlo a lidi začnou v panice utíkat. Do divadla pak naopak začínají vbíhat další agenti Společnosti a míří tam i zkrvavená Cha-Cha.
Vanya dál hraje na housle a Allison se snaží naznačit ostatním, že jí musí ty housle vzít.

Klaus běží zpátky do divadla a podaří se mu vyvolat Bena do té míry, že ho vidí i ostatní a Ben je schopný použít svoje krakenovské schopnosti a zabít několik agentů. Zatímco Ben s Klausem zabíjí agenty, objeví se Cha-Cha, po které jde Diego, nedokáže ji ale zabít, protože ví, že by s tím Patch nesouhlasila.

Vanya dál hraje, celá se mění, její oblečení, housle a všechno zbělá, zatímco divadlo se začíná třást v základech. Sourozenci se domluví, že Five, Luther, Diego a Klaus vyběhnou proti Vanye ze všech stran a pokusí se jí zastavit, doufají v to, že alespoň jeden to zvládne. Allison nesouhlasí, ale nikdo jí neposlouchá.

Bratři se tak skutečně rozběhnou proti Vanye, ale ta proti nim opět použije smyčec, trhne s ním směrem k nim a pomocí čtyř světelných paprsků je zvedne do vzduchu. Allison se k Vanye přiblíží zezadu, namíří jí pistolí na hlavu. Vidí, že její bratři umírají, místo toho, aby ale Vanyu zastřelila, přiloží jí pistoli k uchu a vystřelí. Z Vanyii vystřelí proud energie směrem na Měsíc, zatímco zkolabuje na zem. Vanya je v bezvědomí a naživu, proud energie však zasáhne Měsíc, který exploduje a rozpadne se na asteroidy, které míří přímo k Zemi.

Five má plán, chce znovu skočit do minulosti, ale chce sebou tentokrát vzít svoje sourozence. Ačkoliv si nejsou jistí, zda to bude fungovat, všichni souhlasí. Luther si není jistý, zda sebou mají vzít i Vanyu, ale Five řekne, že Vanya bude vždycky příčina apokalypsy, dokud nepřijdou na způsob, jak ji napravit. Rozhodnou se ji tak vzít sebou. Five i s ostatními zmizí ve chvíli, kdy celé divadlo i celý svět, shoří.

Hudba v epizoděvložit další píseň

Saturday Night (City Roller)

Scéna na bowlingu.

Hazy Shade of Winter (Gerard Way)

Závěrečné titulky.
Hlavní postavy
Luther Hargreeves
Diego Hargreeves
Allison Hargreeves
Klaus Hargreeves
Number Five
Ben Hargreeves
Vanya Hargreeves
Sir Reginald Hargreeves
Vedlejší postavy
Imigrační úředník
13 letá dívka
Hráč orchestru #3
Hráč orchestru #2
Hráč orchestru #1
Vanyina houslová dvojnice
Mladý Diego
Mladý Luther
Mladá Vanya
Manipulátorka
Detektive Chuck Beamen
Seržant Dale Chedder
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevThe White Violin (neoficiální název)
Původní názevThe White Violin
Rok natočení2019
Premiéra15. února 2019
Typ epizodyPoslední epizoda série
Délka47 minut
Autoři profilu epizody