Útěk z vězení

Útěk z vězení (Prison Break) — 5. série
Chceš seriál do oblíbených? Tak se přihlas!
Facebook Twitter

Dědek

Michael se snaží vykoumat, jak se prokopat do budovy s odpočívárnou bachařů. Kellerman s Halem se pokusí zabít Veroniku a Eldžeje, a T-Bag se pokouší zbavit se odpovědnosti za vraždu Boba.

Na vězeňském dvoře Michael sděluje Sucrovi a Abruzzimu, že stará odpadová roura je něco jako Trasa 66, co vede z New Yorku (což je křídlo) do Kalifornie (což je ošetřovna). Abruzziho zajímá, jak se dostanou do cely k Michaelovi, aby mohli rouru vyzkoušet, až přijde čas útěku, Michael ale odpovídá, že se tam nedostanou. Útěk totiž zahájí v polovině trasy, v "St. Louis," tedy v budově skladiště, co leží někde uprostřed. Právě když Abruzzi poznamenává, že budova je situována v zakázané oblasti, takže ke vstupu budou potřebovat pracovní povolení, začíná T-Bag vyhrožovat, že začne "zpívat", jestli ho nevezmou do tandemu. Abruzzi konstatuje, že T-Baga s sebou nechce, Michael ho ale uklidní: T-Baga přece chytnou za to, že při vzpouře zabil bachaře Boba. Vdova po Bobovi si přišla od Popea a Bellicka vyzvednout osobní věci, z peněženky mu nezmizelo nic kromě několika snímků dcery. Tou dobou Veronice s Nickem v domě, kde Veronika bydlí, pomáhá soused Lucasz z Nickova vozu nosit nějaké krabice. Lucasz do bytu vchází jako první, a když otevírá dveře, ozve se ohlušující exploze. Příští ráno Abruzzi navrhuje Michaelovi, že v budově "St. Louis" by mohli založit požár, a následně se dát zapsat jako pomocníci při úklidových pracech. T-Bag chce po Abruzzim vědět, kdy dostane průkazku opravňujícího ho k účasti na pracech v areálu věznice, a opět vyhrožuje, že všechno práskne, když mu ji brzy neobstarají. Později se Eldžej schází s Lincolnem; tentokrát ho zajímá, zda skutečně Steadmana zabil. Lincoln přísahá, že nikoli. Kellerman s Halem sledují úklidové práce ve Veroničině bytě. Následně volá Kráječce česneku a informují ji, že akce č. 1 je hotova, a že se vydávají na další. O něco později Michael Lincolnovi ukazuje budovu "St. Louis", a opatrně otevírá dveře. Namísto skladu Lincoln vidí odpočívárnu bachařů, a po zuby ozbrojený bachař na Michaela zahučí, aby vypadl.

Michael, Lincoln, Sucre a Abruzzi si lámou hlavu, jak se do budovy "St. Louis" dostat. Pak ale vidí, jak odtud vychází Westmoreland, jinak člen správní rady věznice. Michael se Westmorelanda zeptá, jestli už našel kočku Marilyn, která se během vzpoury ztratila. Westmoreland odpoví, že ne. Michael zareaguje, že venku na svobodě by se nový mazlíček obstarával mnohem snáz.

Westmoreland se Michaela ptá, jestli si o něm stále ještě myslí, že je D.B. Cooper. Michel uvádí řadu důkazů pro, Westmoreland ale namítá, že ty neplatí: on sám byl totiž ve věznici Folsom, když Cooper skákal z letadla. Sucre vymyslel, že oheň by se měl založit v odpočívárně bachařů, Michael ale má za to, že Westmorelandovu pomoc stále ještě potřebují. Najde tedy kočku Marilyn a vrací ji Westmorelandovi, načež ho požádá, aby mu na oplátku udělal laskavost: založil požár. Westmoreland odmítá, nehodlá si kazit pověst. Chvilku na to chce Sára na ošetřovně po Michaelovi vědět, proč jí lhal, když vykládal, že byl členem party, co v prostorách nad podhledy likvidovala jedovaté plísně. Michael neodpovídá. Mezitím Veronika s Nickem přestali na chvíli lítat po městě a dali si oraz; Veronika Nika přesvědčuje, že by měli jít na policii, ten ale namítá, že musejí zůstat inkognito.Ve věznici se mezitím Lincoln setkává s reportérkou Sue Parsonsovou, která vyjádřila zájem zdejší případ vyšetřit. Ovšem místo toho, aby ho s ním probírala, oznámí Lincolnovi, že pokud kampaň proti své popravě nezarazí, Eldžej zemře. Lincoln se chce dovědět, kdo Sue ve skutečnosti je, ona ale jednoduše odchází. Hale si vynutí vstup do domu, kde bydlí Eldžej; ten je zrovna doma sám. Když se vrací Lisa, Hale jí jde vstříc se zbraní v ruce. Eldžej po něm hodí láhev, načež se s Lisou rozeběhnou každý jiným směrem. Hale jde po Lise a zabije ji. Když Eldžej o chvilku později vyskakuje z postele, spatří na podlaze v kuchyni matčino tělo. Vytáhne mobil, jenomže v tom se na scéně s pistolí v ruce objevuje Kellerman. Do toho se vrací Lisin manžel Adrian. Kellerman se otočí a zastřelí ho; když se ale otočí zpět, zjistí, že Eldžej mizel.

Eldžej sbíhá na dolní konec ulice, a Kellerman mu volá na mobil. Odpoví mu, že jde na policii Kellerman, který právě snímá otisky prstů z láhve, kterou po něm Eldžej hodin, mu ale radí, že to není dobrý nápad, protože jeho otisky prstů jsou na vražedné zbrani. Eldžej mobil zaklapne. O něco později Sára ve věznici bedlivě zkoumá Michaelovu složku v přesvědčení, že ten by banku nikdy nevykrádal, a že v tom musí být něco jiného. Bellick tlačí na Westmorelanda, aby se dověděl, kdo zavraždil Boba. Prohlásí, že jestli se to nedozví, je s jejich přátelstvím konec. Pak kývne směrem k Marilyn a utrousí: „Krásná kočka", načež odchází. T-Bag s kumpánem Trokeym všechno sledují z T-Bagovy cely; je jim jasné, že Westmoreland donekonečna mlčet nemůže. T-Bag se Trokeyho zeptá, jestli na sebe vezme Bobovu smrt, Trokey ale odmítá. O trochu později Pope informuje Lincolna, že Lisa i Adrian jsou po smrti; myslí si, že hlavní podezřelý v případu je Eldžej. Lincoln je si jist, že Eldžej v ničem nejede, a prosí, aby mu Pope dovolil synovi zavolat. Pope odmítá, nechává Lincolna zírat na vězeňskou bránu, a prahnout po svobodě. Westmoreland nalézá na kavalci mrtvou Marilyn, a vidí, jak ho Bellick sleduje. Jde do odpočívárny bachařů, bere si z Bellickovy skříňky cigaretu, a sahá pro zapalovač. Lincoln se vzkazuje Michaelovi, že útěk je třeba provést právě teď. Michael naléhá, aby počkal, Lincoln ale utíká k bráně. Michael ho v běhu zadrží, když v tom se ozve jekot požární sirény: z odpočívárny bachařů se linou oblaka dýmu.
Michael děkuje Westmorelandovi, ten se ale nechá slyšet, že to pro něho nedělal. Nato jeden z požárních inspektorů zvedne nad hlavu cigaretu a chce vědět, kdo kouří PallMallky. Pope se obrací na Bellicka, vtom ale vystoupí T-Bagův otrok Cherry s tím, že ví, kdo Boba zabil. O pár minut později Bellick obrací Trokeyho celu vzhůru nohama; nachází chybějící snímky Bobovy dcery. Trokey přiznává, že ho navedl T-Bag, Bellick ho ale přesto vleče pryč. Nick bere Veroniku na starý lesní srub po tátovi, napětí mezi nimi polevuje. Zpátky ve věznici se Michael, Abruzzi, Lincoln a Sucre chystají renovovat odpočívárnu bachařů; T-Baga zajímá, proč ho nevzali do party. Abruzzi se ho pokouší setřást, jenomže on začíná bachařovi líčit, jak si s Abruzzim užíval v "St. Louis"; Abruzzi se tedy krotí. Později, po odchodu Bellicka, ti čtyři odhrnou zuhelnatělý kobereček a nalézají poklop kanalizace, o níž Michael tvrdí, že ústí do velké roury jen asi o metr níže. Na podlahu rozprostřou košile (tlumí to zvuky) a pustí se do zvětšování otvoru. Pozdě večer, stále ještě v poklusu, Eldžej vyndá z kapsy mobil a vyvolá si záběr Kellermana, jak mu vyhrožuje. Příští den Kellerman s Halem informují Kráječku česneku o explozi ve Veroničině bytě; všichni uvnitř jsou údajně po smrti. Kráječka se ale ptá na Eldžeje. Kellerman zalže, že byl dopaden, což Halea vytočí. Kráječka nicméně prohlásí, že je čas pokročit. Pak agent tajné služby prohlásí: "Už vás čekají, paní viceprezidentko", načež ona se vynoří ze záře reflektorů a záběrů kamer instalovaných na tiskové konferenci.

Zdroj: TV Nova
Hlavní postavy
Vedlejší postavy
Režie
Scénář
Hudba
Kamera

INFORMACE K EPIZODĚ

  • Český název
  • Původní název
  • Číslování
  • Premiéra
  • Česká premiéra
  • Rok natočení
  • Odkaz na IMDb

NAVIGACE

TOOL BOX

AUTOŘI PROFILU

Fruiko
lukascoolarik