Útěk z vězení

Útěk z vězení (Prison Break) — 5. série
Chceš seriál do oblíbených? Tak se přihlas!
Facebook Twitter

Jeden z kola ven

Napětí narůstá poté, co Lincoln Michaela upozorní, že někdo ze skupiny bude muset zůstat. Michaelovi se daří dobu potřebnou k útěku pod ošetřovnu zkracovat. Abruzzi ale hrozí, že T-Baga zabije, pokud se ho skupina nedokáže nezbavit jinak.

Při průlezu odpadní rourou, kterou Michael kdysi trefně přirovnal k "Route 66," teď objeví tmavou kombinézu, kterou si v ní kdysi ukryl. Rozprostře ji na dno svislé odtokové šachty, opatrně odpáře podšívku, a objevuje se nylonové lanko; bude se při šplhání hodit. Kombinézu vloží do pytle, a jedním koncem lanka ho převáže. Pak vak nacpe do odtoku na dně šachty, čímž jí ucpe. Přímo nad ním je rošt na odpadní vodu svedenou sem z budovy ošetřovny. O něco později Michael při procházce na vězeňském dvoře sděluje Lincolnovi, že objevil přístupovou cestu na ošetřovnu, potřebuje však více času, aby vymyslel, jak svislou odpadní rourou šplhat bez použití žebříku. Lincoln Michaela upozorňuje, že sedm chlapů „jeho" zeď za osmnáct minut překonat nedokáže. Někdo ze skupiny bude muset zůstat. O pár chvil později si Michael s Lincolnem uvědomují, že jejich rozhovor zaslechl C-Note. A skutečně, C-Note o nejnovějším vývoji hned informuje Sucra, Abruzziho, i Westmorelanda. Všichni souhlasí, že rozhodnutí o tom, kdo zůstane, musí padnout okamžitě. Do místnosti vchází T-Bag a všichni zmlknou. Ten vycítí, že parta je proti němu, a rozhlásí, že pokud jde o něho, pojistil se, a to tak, že příteli venku předal detaily o útěku. V případě, že se mu pět minut před nebo dvacet minut po útěku neozve, má přítel zavolat řediteli věznice, a na celou akci ho upozornit.

Abruzzi říká Michaelovi s Lincolnem, že T-Baga i s tím poskokem venku zlikviduje.
C-Note přistoupí k Sucrovi, a pokynutím Abruzzimu, Michaelovi a Lincolnovi naznačí, že ti dva musí z kola ven. Má za to, že by bylo rozumné, kdyby Michael a další počkali, a kdyby jako prvního nechali prchnout jeho. Tweener kontaktuje Michaela v očekávání, že ho čeká odměna za zcizení hodinek. Michael mu ale rovnou dá najevo, aby na to zapomněl. Na parkovišti u nemocnice Nick upozorní Veroniku, že pokud doktoři objeví kulku, nahlásí věc na policii. Přesvědčí ji, aby mu z těla kulku prstem vydloubla. T-Bag varuje Westmorelanda, že je v jeho nejvlastnějším zájmu, aby se útěku nezúčastnil. Abruzzi ukazuje Lincolnovi záznamy telefonních hovorů pořízených na vězeňském dvoře. Prozradí, že T-Bag volal jakémusi Jamesi Bagwellovi. Jelikož to vypadá, že Bagwell nejspíš funguje jako T-Bagova "pojistka", Abruzzi zařídí, že ho unesou a budou držet v pojíždějící dodávce do chvíle, kdy akce útěk skončí. Dál, Abruzzi ujišťuje Lincolna, že T-Bag už jim žádné starosti dělat nebude. V čekárně na chirurgii Veroniku osloví lékař. Sdělí jí, že je mimo vší pochybnost, že jeho rána byla způsobena kulkou. Veronika si vymýšlí něco, čím by podezření vyvrátila, jenomže lékař je značně skeptický. Eldžej mizí hned, jak si v novinách přečte parte Lisy Rixové. Totéž parte zahlédne i Veronika. Kellerman dopraví Halea na hřbitov, kde se u hrobu Lisy Nixové právě shromažďují smuteční hosté.

Maggio kontaktuje Abruzziho, aby mu oznámil, že akce s cílem unést Bagwella nedopadla, jak předpokládali, a že Bagwella plus nějaké dítě bylo nutno zabít. Abruzzi je šokován. Maricruz oznamuje Sucrovi, že je s ním sice má dítě, jenomže Hector ji požádal o ruku. Sucre Maricruz prosí, aby nabídku odmítla, a slibuje, že ho brzy propustí. Hale na hřbitově spatří Eldžeje a zavěsí se na něj. Ve věznici má Abruzzi mezitím sen, že je na pohřbu jakéhosi mladého hocha. S trhnutím se probudí... a všimne si skvrny, která se z jeho perspektivy podobá zjevení Krista na kříži. Hale sleduje Eldžeje až do nemocnice, kde je svědkem plačtivého rozhovoru Eldžeje s Veronikou. Eldžej říká, že Lisa si zemřít nezasloužila. Hale je celou scénou očividně dojat.

Pope pak ve věznici informuje T-Baga, že jeho bratranec James se synem byli zastřeleni.
T-Baga to sebralo. Ctihodný otec vykládá Abruzzimu, že Bůh se zjevuje lidem, kteří potřebují odpuštění. Na dvoře mezitím Geary sděluje Bellickovi, že Michaelovi někdo ukradl hodinky. Michael na dvoře sebere staré rezaté kolečko, a pak měří čas, po který padá voda do svislé odtokové šachty. Jak se postupně plní vodou, dlouhé lanko přivázané k vaku vyplouvá na povrch. Přesně v moment, kdy by voda už vytékala na podlahu úklidové komory,
Michael kolečko nastaví do polohy "Vypnuto". Čas potřebný k naplnění šachty až po vrchol je tři minuty sedmnáct. Tři muklové popadli T-Baga a vlečou ho pryč. Na cele zatím Sucre chce vědět, kdy Michael útěk spustí. Michael ale mlčí. Bellick nabídne Tweenerovi trochu bufeťácké stravy na přilepšenou - výměnou za informace o Michaelovi. Hale se vrací domů a říká ženě Allison, že je načase sbalit si pět švestek a odstěhovat se někam dál na západ. Allison cítí, že Hale má problémy. Pak Hale volá Veronice; má prý informace, které vedou k tomu, že Lincoln bude obvinění zproštěn. Domluví si s ní schůzku večer v osm v kavárně. V odpočívárně bachařů se mezitím Sucre s ostatními opět pouštějí do rozšiřování otvoru. Pod nohama jim v odpadní šachtě leze Michael. Noří se do vody, jež šachtu zaplavila, vyplavává na povrch, a vynořuje se jen pár centimetrů od poklopu v úklidové komoře. Poklop otevře a vleze do komory. Pak zatáhne za nylonové lanko, uvolňuje zátku-vak, a vodu ze šachty vypustí. Pak rozbije starou rouru a obnaží poklop na podlaze ordinace nad ním. Mezitím v boudě jeden z Abruzziho nohsledi mlátí T-Baga spoutaného izolepou. Vtom vchází Abruzzi, své lidi posílá pryč, a přikládá T-Bagovi na krk dřík osmihranného klíče. T-Bag nakonec souhlasí, že ze útěku nezúčastní. Ve chvíli, kdy se však Abruzzi otočí ke dveřím, T-Bag vytáhne žiletku. I se svázanýma rukama se mu daří říznout Abruzziho do krku. Právě ve chvíli, kdy Sucre v místnosti pro dozorce udělá nejvíc práce, nachomýtne se tu Geary a rozhodne se provést kontrolu. Lincolnovi je jasné, že teď může všechno prasknout; praští Gearyho do obličeje. Vypukne rvačka, sesypou se na ně i zbylí dva bachaři. Westmoreland jde ke dveřím a C-Note se Sucrem zakrývají otvor kobercem; dva bachaři drží v šachu Lincolna. Chvíli nato Sucre s C-Notem koberec z poklopu opět odsunou a pomohou z otvoru Michaelovi. Mají prý docela problém.

Zdroj: TV Nova
Hlavní postavy
Vedlejší postavy
Režie
Scénář
Hudba
Kamera

INFORMACE K EPIZODĚ

 • Český název
 • Původní název
 • Číslování
 • Premiéra
 • Česká premiéra
 • Rok natočení
 • Odkaz na IMDb
 • Jeden z kola ven
 • Odd Man Out
 • 1. série, 12. epizoda (celkově 12. díl)
 • 21. listopadu 2005
 • 12. prosince 2007
 • 2005
 • www.imdb.com/title/tt0678481/

NAVIGACE

TOOL BOX

AUTOŘI PROFILU

Fruiko
lukascoolarik