Útěk z vězení

Útěk z vězení (Prison Break) — 5. série
Chceš seriál do oblíbených? Tak se přihlas!
Facebook Twitter

Klíč

Michael se pokouší vymyslet, jak od Sáry získat klíč od ošetřovny. Lincoln se dovídá, jakou roli hrál otec v událostech, jež mu zničily život. Tweener se zoufale snaží dostat se z dosahu Avocada, který ho trvale zneužívá.

Lincoln se po havárii konečně otřepe, jenže se objeví Kellerman a potápěčskou svorkou mu ucpe nosní dírky. Když už skoro umírá, zastaví u něho černý mustang. Zatímco Kellerman mu nevěnuje pozornost, vyjme člověk z kufru mustangu hasicí přístroj, praští ho do hlavy a Lincolna přetáhne k sobě do vozu. Sucra pouštějí ze samotky. Hned na vězeňském dvoře se připojuje k pracovnímu komandu, kde Michael svým kumpánům sděluje, že sice nakreslil schéma chodeb pod psychiatrií, ale že nová trasa vede do zamčené místnosti na ošetřovně a že klíč má jen tamní personál. To už však transportní autobus přiváží zpět do věznice Abruzziho. Chvíli nato Michael objevuje Abruzziho zahloubaného do bible; ptá se ho, jak po konverzi nahlíží na útěk. Abruzzi odpoví, že jeho nabídka zajistit letadlo platí dál, jak bylo domluveno. Bellick hlásí Popeovi, že Lincoln zmizel, a přesvědčí ho, aby incident nehlásil, dokud nebude mít šanci ho najít. Lincolna odvážejí v mustangu na vrakoviště. Na druhém konci města se mezitím Nick s Veronikou prohrabávají záplavou záznamů hovorů uskutečněných z mobilu; Veronika má přitom pocit, že Nick se nějak změnil. Později Michael sleduje na ošetřovně Sáru, jak otevírá dveře. Bellick se vypraví na místo nehody, přesvědčí šerifa, aby o věci mlčel, a povídá si se "svědkem" Kellermanem. Sára Michaelovi převazuje ránu, a ten ji políbí. Ona mu polibek vrací, pak se ale odvrátí a zeptá se, co po ní chce. Michael se nemůže rozhoupat, aby jí řekl o klíč, načež ona mu sděluje, že dokud bude sedět, nemohou spolu nic mít. Michael se vrací na celu a obrací se na Tweenera s prosbou o pomoc - potřebuje si opatřit klíč od ošetřovny. Tweener, který právě přežil další znásilnění od Avocada, souhlasí, ovšem s podmínkou, že Michael nejdřív Avocada zabije. Michael odmítá. Lincoln se probouzí v boudě na vrakovišti, rány má obvázané, a navíc vidí svého zachránce: otce.

Otec mu vypráví, jak kdysi pracoval pro skupinu nadnárodních společností známou pod názvem Company; skupina má pod kontrolou vládu USA. Pak z místa odešel a od té doby dělal všechno možné, aby její vliv na Washington zmírnil. Lidi, co falešně obvinili Lincolna, to provedli proto, aby otce zastavili. Lincolna ale spíš zajímá, proč otec neudělal nic pro něho, aby perzekuce přestala. Otec odpoví, že zkoušel jediného člověka, který zinscenovanou vraždu může dokázat, najít, aby synovi zachránil život. V Montaně si mezitím Terence Steadman nasazuje zubní protézu a zavolá viceprezidentku. Říká mu, že musejí být trpěliví, protože věc je skoro u zdárného konce. Ve věznici Michael volá Nice a znovu ji žádá o pomoc, ona však odmítá, bojí se jít do rizika.

Hned nato chce Sucre po Michaelovi vědět, jak si opatří klíč od ošetřovny. Michael neví. Abruzzi nabízí T-Bagovi smír. T-Bag kývne, i když s notnou dávkou skepse. Pope kárá Bellicka, že dosud neobjevil, kde Lincoln je, a Tweener se obrací na Bellicka s prosbou, aby mu chvilku věnoval pozornost. Tweener Bellicka opakovaně žádá, aby ho dali od Avocada pryč, Bellick ale příznačně odchází. Na vrakoviště přijíždí vůz odtahové služby. Řidič si všimne černého mustanga. Když se Avocado znovu pokusí Tweenera znásilnit, ten vytáhne nůž a bodne ho do rozkroku. Nika se schází se Sárou na parkovišti; myslí si, že Michael má potíže... a že třeba chystá něco nebezpečného.

Při večeři v nedaleké restauraci Nika Sáře líčí, jak ji Michael zachránil před obchodníky s bílým masem, kteří ji do USA importovali. Pak se Sára zeptá, jaké že potíže by Michael měl mít, a Nika zaťukáním odvede její pozornost na kabelku; Sára se skloní a pomůže ji Nice zvednout. Nick s Veronikou si uvědomují, že Quinn i všichni ostatní, jimž volal, vlastně volali do zastrčeného Blackfootu ve státě Montana. Mezitím na vrakovišti Lincolnův otec vypráví, že informaci o podvodu ve společnosti EcoField pustil právě on; proto spiklenci zfalšovali Steadmanovu smrt a šli po Lincolnovi. Lincoln otci připomíná, že matka jeho dítěte je po smrti, a že on teď naprosto nehodlá obětovat Michala ani Eldžeje kvůli kauze "otec". Otec odpovědnost za tragédie přijímá; podle něho však stále ještě existuje šance dát vše do pořádku. T-Bag se mihne kolem Abruzziho cely s ostrým hákem v ruce. C-Note ho chytí a upozorní ho, že pokud hodlá Abruzziho oddělat, bude s tím muset počkat, až budou na svobodě. Sára se vrátí na ošetřovnu a nemůže najít klíče. Nika se sejde s Michaelem v návštěvnické zóně a podává mu Sářin svazek klíčů s tím, že teď jsou si kvit. Dodá ještě, že tohle byla poslední příležitost, kdy mu mohla pomoci, že se loučí...a že Sáře opravdu není lhostejný. Kellerman vše sleduje v policejním odposlechovém voze, Bellick má hovor od šerifa; hlásí, že na vrakovišti byl zjištěn mustang. Když Lincoln s otcem pokoušejí nasednout do vozu, všimnou si, že výjezd blokuje Kellerman. Lincoln s otcem běží směrem k bráně, to už se ale objevují vozy se šerifovými lidmi. Lincoln se obrací... a vidí, že Kellerman míří přímo na něho. Pak se na scéně objeví Bellick. Lincoln ho zdraví, vzdává se. Zatímco Kellerman vyklízí pole a prchá, Bellick se svými muži srážejí Lincolna na zem a nasazují mu pouta.

Zatímco Michael si pomocí otisku v kostce mýdla zhotovuje klíč od ošetřovny, Sára se pokouší přijít na kloub záhadě, jak mohla klíče ztratit. V paměti jí vytane situace, kdy se shýbá, aby s něčím pomohla Nice - v ten moment přece kabelka krátce zůstala bez dozoru. Pak zkontroluje seznam návštěvníků a vidí, že poté, co se po večeři s Nikou rozešly, Nika ještě stihla navštívit Michaela. Abruzzi chce, aby mu Michael pomohl najít Fibonacciho, aby mu mohl odpustit, Michael to ale odmítá dál. Abruzzi volá Nickovi, oznamuje mu, že „Den D" se blíží, a nařizuje mu, aby "ji" přivedl k odletové dráze Goose Park, až mu Abruzzi cinkne zpátky. Tweener je na dně a svěřuje se Michaelovi, že ho Avocado zabije. Michael myslí, že snad existuje způsob, jak přežít, a chce po Tweenerovi vědět, jestli se mu dá věřit. Michael jde na ošetřovnu na injekci, a sestřička Katie nalézá Sářiny klíče; ptá se, zda má odvolat zámečníka, který přijel vyměnit zámky. Sára si uvědomuje, že v celé věci má prsty Michael, a vybídne zámečníka, aby je vyměnil. Michael s pocitem zmaru duplikát klíče láme vejpůl. Bellick se vrací s Lincolnem, a Pope mu přiděluje nepřetržitý dozor. Další ráno Tweener vyhledá Bellicka s tím, že má nové informace, které mu prozradí výměnou za jiného spolubydlícího. Bellick si o jeho nabídce nic moc nemyslí, jenomže Tweener přichází s tím, že Michael připravuje útěk. Bellick vletí do odpočívárny bachařů, odhrne koberec, rozryje tenkou vrstvu betonu, a před očima skutečně má Michaelův tunel.
Hlavní postavy
Vedlejší postavy
Režie
Scénář
Hudba
Kamera

INFORMACE K EPIZODĚ

  • Český název
  • Původní název
  • Číslování
  • Premiéra
  • Česká premiéra
  • Rok natočení
  • Odkaz na IMDb

NAVIGACE

TOOL BOX

AUTOŘI PROFILU

Fruiko
lukascoolarik