Útěk z vězení

Útěk z vězení (Prison Break) — 5. série
Chceš seriál do oblíbených? Tak se přihlas!
Facebook Twitter

Pro svého bratra

Na retrospektivních záběrech je vidět, jak Michael, Lincoln, Sucre, C-Note a T-Bag ve věznici Fox River začínají, a jak tam sehnala místo Sára.

Když v roce 1985 Veroničin otec vyhazuje malého Michaela a Lincolna, kterým právě zemřela matka, z domu, Lincoln přísahá, že Michaela bude chránit. Pak ale v roce 2003 už o něco starší Michael zareaguje na tísňové volání Lincolna, který si zrovna vypil, a nemůže najít klíče. Michael mu je najde a odchází; dá mu najevo, že staršího bráchu nad sebou jako ochránce už dál mít nechce. Lincoln vejde do bytu a vidí, že má návštěvu. Je tu Crab Simmons ještě s dalším chlápkem jménem Bo. Crab Lincolnovi navrhne, že mu dluh ve výši 90 000 dolarů odpustí, když Boovi prokáže službu. Lincoln odpoví, že zabíjet nikoho nebude, když ho ale někdo zvěční teleobjektivem, Bo mu líčí, že jeho život může začít odzačátku znovu, chce to jedinou kulku. Michael se v kavárně náhodně setká s Veronikou. Vracejí se k němu do bytu, kde se mu Lincoln - překvapen Crabovou nabídkou - právě pokouší volat. Když Michael hovor nebere, Lincoln vytáhne zbraň a vydá se ke garážím stojícím opodál. Terence Steadmana však nalézá už mrtvého, a uteče, zatímco Kellerman s Halem vše z úkrytu sledují. Lincoln prchá kolem nočního klubu, kde Sucre zrovna čeká ve frontě s bratrancem Manchem a přítelem Hectorem. Sucre se s Maricruz vidí poprvé a hned se do ní zblázní. Sára má v nemocnici noční; uchopí injekční stříkačku a ampuli s jakýmsi přípravkem, zapadne na šatnu, a šlehne si. C-Note mezitím na letecké základně v Kuwaitu uvádí v nadšení velitele Meyerse, když mu pro něho podaří propašovat rakev plnou piva. Následující den Veronika jde za Michaelem na projektový ústav oznámit, že Lincolna zatkli. Když Michael Lincolna ve vězení navštíví, nevěří mu, že Steadmana nezabil. Lincoln totiž právě u Steadmana přišel o práci, má příšerné dluhy, a navíc připouští, že v garážích, kde Steadmana zabili, skutečně byl. Agent tajné služby Brinker poučuje viceprezidentku, jak na tiskovce hrát na city, až se bude zmiňovat o smrti bratra, a slibuje, že guvernér Tancredi do jejich plánů nijak zasahovat nebude. Někdo další se ptá, zda poslední vývoj událostí nepovede k propuštění Lincolnova otce, na což Brinker odpovídá, že zvážit by se to rozhodně mělo. Michael informuje Veroniku o důkazech v neprospěch Lincolna, ona ale opáčí, že brácha si 90 000 půjčil proto, aby mohl Michaela poslat na školu, přičemž jemu řekl, že to jsou peníze z matčiny životní pojistky. Michael je ohromen a uvědomuje si, že zatímco on sám je v životě úspěšný, Lincoln je v průseru, a to jenom proto, že se mu snažil pomáhat.

Michael se Lincolnovi omluví, a zeptá se ho, jak je možné, že policie má k dispozici videonahrávku z bezpečnostní kamery, na níž Lincoln po Steadmanovi střílí, když ve skutečnosti nic takového neprovedl. Poté je vidět, jak Kellerman ve spolupráci s technikem přes videonahrávky zfalšovanou videonahrávku zpracovávají. Sucre Manchovi a Hectorovi vypráví, že si Maricruz nabalí tak, že ji někam vezme na dobrou večeři. Hectora zajímá, čím večeři asi tak zaplatí. O něco později Sucre vyloupí obchod s alkoholickými nápoji... ukradne ale jen 100 dolarů - právě tolik, kolik na rande potřebuje. Ve stejnou dobu C-Note v Kuwaitu náhodně narazí na dva zpravodajské důstojníky právě ve chvíli, kdy mučí vězně. Když si Michael doma k případu bratra Lincolna dělá poznámky, objeví papírový jeřáb. Na druhém konci města se Sára schází s přítelem. Jen pár kroků odtud sráží auto mladého chlapce. Sára mu chce poskytnout první pomoc, je ale příliš v rauši, a tak může jen sledovat, jak mu pomoc poskytují kolemjdoucí. C-Note se v Kuwaitu pokouší případ mučení ohlásit, velitel Meyers mu ale radí, aby celou věc ignoroval. C-Note to odmítne a Meyers ho nechá potupně propustit. O pár týdnů později, když je Lincoln odsouzen jako Steadmanův vrah, Michael žádá šéfa o zvýšení platu, aby si mohl najmout soukromého obhájce, který by Lincolnovi pomohl odvolat se. Šéf ale zvýšení platu zamítá. Sucre s Maricruz spolu chodí už rok a mají se moc rádi. C-Note se vrátil do Chicaga, nemůže ale najít práci, aby uživil rodinu. Když mu Švagr Darius nabídne rychlý výdělek, když bude jezdit kamionem jako kurýr, odmítne to s tím, že nic nezákonného dělat nebude. Poté, co Lincolnovo odvolání zamítnou, přijde za ním na návštěvu Michael a dává mu papírový jeřáb. Podle něho jeřáb je symbolem dědičné povinnosti; teď je prý řada na něm, aby staršího bratra chránil. Nato Lincoln Michaelovi sděluje, že ho převezou na Fox River. Ten název Michaelovi připadá nějak povědomý.

Příjemná paní Hollanderová právě prostírá stůl k večeři. Svým dvěma dětem oznamuje, že opět přijde jejich nový kamarád, a otevírá T-Bagovi dveře. Pozdě v noci si Michael ze šanonů ve své kanceláři bere plány na rekonstrukci věznice Fox River; Sucre mezitím oznamuje Manchovi s Hectorem, že Maricruz hodlá požádat o ruku. Manche se ho zeptá, za co chce asi tak zásnubní prsten pořídit. O chvíli později se Sucre vrací k obchodu s lihovinami. Tentokrát sebere veškerou hotovost. Hector ho udá na policii, a Sucre je zatčen. O několik dnů později ukazuje Kellerman viceprezidentce inzerát na osamoceně situovanou nemovitost ve státě Montana; viceprezidentka nařídí, aby usedlost koupil a zaplatil ji ze Steadmanových peněz. Sára na abiturientském večírku vypráví, že teď se má mnohem lépe, a Bellick, spolužák z jejího kruhu ji informuje o volné pozici na Fox River. Zatímco na druhém konci města si Michael po bytě rozvěšuje plány věznice Fox River, C-Notea zatýkají při řízení švagrova kamiónu. Když T-Bag zase jednou večeří u Hollanderů, zahlédne paní Hollanderová jeho tvář v televizní pátrací relaci "Nejhledanější zločinci Ameriky". O pár dnů později, když se Michael opakovaně snaží vrýt si do paměti každý detail z plánů věznice, zvoní u dveří silně potetovaná dívka. Přiváží z čínské restaurace jídlo objednané přes ulici. Michaelovi bleskne hlavou nápad. Když Darius na kauci vykoupí C-Notea z vazby, neví, jak má říci ženě a dceři, že dostal pět let natvrdo. Má nápad: Vrátí se domů a rodině řekne, že jeho jednotku převeleli do Iráku. Darius mu říká rovnou, že je blázen, C-Note ho ale upozorní, že ho v tom mohl také klidně namočit, načež Darius slíbí, že bude mlčet. Zhruba ve stejnou dobu Sucre dostává nepodmíněný trest, a Maricruz slibuje, že na něho bude čekat. Michael mezitím plán věznice překreslí do podoby jakéhosi obrazce, který si následně v jednom malém městečku nechá vytetovat na trup. Pak zajde na starý hrob a něco vykope. Potom hledá v časopisech inzeráty nabízející české nevěsty. Paní Hollanderová navštíví ve vězení T-Baga, on se ale na ni zlobí, že ho udala, a slibuje, že až si odkroutí trest, pomsta ji nemine. Michael se vypraví do banky, vystřelí z pistole, a žádá, aby otevřeli sejf. Paní viceprezidentka si na ranči v Montaně do skleničky vymačká trochu čerstvé zeleninové šťávy, podá ji osobě sedící vedle ní, načež prohodí, že to nejhorší snad už mají za sebou, a že Lincoln bude brzy po smrti. Člověk sedící vedle ní, totiž Steadman, si srkne šťávy, pak ze sklenice vyloví zubní protézu, a odvětí, že paní viceprezidentka nemá potuchy, čím vším si musel projít on.
Hlavní postavy
Hostující hvězdy
  • John Walsh
  • sám sebe - moderátor America's Most Wanted
Vedlejší postavy
Režie
Scénář
Hudba
Kamera

INFORMACE K EPIZODĚ

  • Český název
  • Původní název
  • Číslování
  • Premiéra
  • Česká premiéra
  • Rok natočení
  • Odkaz na IMDb

NAVIGACE

TOOL BOX

AUTOŘI PROFILU

Fruiko
lukascoolarik