Útěk z vězení

Útěk z vězení (Prison Break) — 5. série
Chceš seriál do oblíbených? Tak se přihlas!
Facebook Twitter

Ve jménu ďábla, část první

Fígl, pomocí kterého se Michael pokouší získat čas tím, že vyvolá zostřenou izolaci na celém křídle, nakonec vyústí ve vzpouru značného rozsahu. Nick přesvědčí Veroniku, že jí opravdu chce pomoci, a Kellerman najímá vězně, který má Lincolna zabít.

Zatímco Michael si ostří šestihranný klíč, Kellerman donutí Diamonda, bývalého distributora drog, aby mu prokázal laskavost. Michael proklouzne na obchůzkové molo za celami a jde k vysoké stěně z betonu. Tam si proměří jeden úsek vytetovaného schématu, a na stěně udělá značku. O chvíli později začne bachař po celách provádět večerní kontrolu početních stavů. Když už to vypadá, že Michael je přistižen při činu, vklouzává na svou palandu. Nick Veroniku nezastihl v kanceláři, jde za ní tedy do bytu. Veronika ale tvrdí, že na debaty nemá čas. Nick ji následuje, ona však požádá souseda, aby ho vyhodil. Nick naléhá a ujišťuje, že není proč se ho bát. Mezitím se Michael v cele radí se Sucrem, jak získat čas na práci na stěně. Sucre připomíná, že stráže po molu nikdy nechodí, když je vyhlášen zostřený režim. Zeptá se Michaela, jestli se dokáže dostat k rozvodně. Další den Diamond zavolá vězně se zelenou páskou na zápěstí. Ten se rovnou vyjádří, že Lincoln je dobrý leda tak mrtvý. Sára oznamuje Michaelovi, že může Lincolnovy týdenní prohlídky naplánovat tak, že proběhnou vždy těsně předtím, než Michael přijde na injekci, takže se s bratrem bude moci vidět. Jakmile Sára odchází, jiný vězeň Michaelovi opatřuje k vrtání šlehač. Bachař Geary odvádí T-Baga zpátky na celu. T-bag se setkává se svým novým spoluvězněm Sethem, a dělá si z něho otroka. O něco později Michael vyleze na rozvaděč a vyhodí pojistku. Ventilátory se zastaví. V téže době Veronika přichází navštívit Lincolna. Nick tu už ovšem je také. Veronika Lincolna nabádá, aby s Nickem nemluvil. Nick se nechá slyšet, že zjistil, že člověk, který v anonymním telefonátu uváděl, že viděl Lincolna, jak vybíhá z garáže ve zkrvavených kalhotách, určitě lhal, protože hovor byl uskutečněn z Washingtonu DC. Bez fungujících ventilátorů teplota stoupá, a tak Geary otevírá dveře cel, chystá se nástup. T-Bag se svými nohsledy odmítají spolupracovat. Bachař Mack je nabádá, aby ustoupili. Když se jim nechce, vyhlašuje Geary zostřený režim. Michael a Sucre se vracejí do cely, a Michael Sucra požádá, aby s ním šel k „jejich" stěně. Sucre se zdráhá, ale Michael mu připomene, že na něho čeká Maricruz; nato Sucre na dveře cely pověsí prostěradlo, a následuje Michaela na obchůzkové molo.
Když se Geary s Mackem vracejí na strážní stanoviště, přichází Bellick. T-Bag se svými kumpány mezitím lomcují přepážkou, která je odděluje od stráží. Nick v návštěvní místnosti navrhne Veronice, aby se s ním vydala do Washingtonu pátrat po nových faktech. Než Bellick s bachaři stihnou vejít na chodbu, vězni přepážku prolomí. Bellick s bachaři vběhnou do Bellickovy pracovny, kde na monitoru vidí, jak trestanci vězni berou stanoviště strážných útokem. Zároveň si všimnou Mackových klíčů. Bellick nařizuje evakuaci personálu, zatímco Sára na ošetřovně poskytuje první pomoc trestanci jménem Pop-Pop; bachař De Mato přihlíží. Když slyší Bellickovo hlášení, uvědomují si vězni na marodce, a to včetně obrovitého pořízka Strokera, že vypukla vzpoura. U velké zdi mezitím Michael vysvětluje Sucrovi, že ve stěně je zazděná stará odpadní roura, která vede na ošetřovnu...odkud mohou uprchnout. V tu dobu bachař Bob žádá Nicka a Veroniku, aby návštěvu ukončili; Lincoln Veroniku prosí, aby s Nickem zajeli do Washingtonu. O chvíli později, když Bob vede Lincolna zpět na celu, vchází T-Bag se svými kumpány na chodbu. Lincoln se pokouší Boba před T-Bagem chránit, je ale obklíčen T-Bagovými lidmi. Sucre se mezitím u stěny ptá Michaela, jak zjistí, kde odpadní roura ve zdi vlastně je. Michael si posvítí na část nákresu provedeného podle vytetovaného schématu. Na něm je v místě, kam ďábel vrhá dlouhý stín, tj. na značce, kterou si Michael udělal při poslední obhlídce stěny, bod. Na chodbě mezitím Lincoln žádá Boba, aby mu sejmul pouta, aby mohl pomáhat. Bob souhlasí. Když Sára vejde do kanceláře, Stroker právě škrtí De Mata; ten padá do bezvědomí. Vzápětí přistoupí k Sáře.

Když ji uchopí, bodne ho injekční jehlou, a zamkne se zevnitř. Stroker klepe na skleněnou výplň dveří. T-Bag zpacifikuje Lincolna a obrací se na Boba. Ve stejnou dobu se Sucre ptá Michaela, jak se skrz zeď k odpadní rouře dostanou. Michael mu ukazuje šestiboký klíč (naostřený, takže poslouží i jako vrták), a šlehač, který poslouží jako vrtačka. Sára se na ošetřovně pokouší volat o pomoc, jenomže vězni jí odpojili telefon. Strážný rádiem kontaktuje De Mata a ptá se, zda nepotřebuje pomoci. Stroker ho ale donutí, aby řekl, že je v pořádku. U stěny mezitím Michael instruuje Sucra, že ve zdi budou muset vyhloubit pouhých několik strategických otvorů, aby zjistili, jak je silná; pak už nebude žádný problém stěnu prorazit. Pak Michael použije kresbičku s motivem ďábla jako mapu. Otvory na růžkách, očích, nozdrách a klech jsou umístěny ve tvaru písmene X . Venku na dvoře Pope a Bellick mezitím zřizují velitelské stanoviště pro potlačení vzpoury. Pope má hovor, volá guvernér Tancredi. Varuje Popea, že se dceři nesmí nic stát. To už se ale Stroker a Pop Pop vypořádali s De Matem, a nakonec vyrazili skleněnou výplň ve dveřích Sářiny kanceláře. U zdi Michael požádá Sucra, aby vrtal, on se ale zdráhá do obrazu ďábla šťourat. Michael Sucra ujišťuje, že jeho krucifix ho ochrání, a tak se Sucre dá do sekání. Bob vleče příšerně zmláceného Boba na křídlo s celami; vtáhne ho do cely k Michaelovi. Bob se pokouší utéci, T-Bag ho ale chytí. Vyměňují si rány. Když T-Baga vrhne směrem k toaletě, WC mísa se uvolní... takže otvor, který Michael vyhloubil, je teď jasně patrný.

T-Bag začne vyřvávat, že Michael se Sucrem jsou na útěku...jenomže Abruzzi mu rukou zacpe hubu a umlčí ho. Na ošetřovně mezitím Pop Pop proleze dveřmi do Sářiny ordinace, je však bodnut jehlou, načež v bezvědomí zkolabuje. Bellick Popeovi přiznává, že možná zazmatkoval. Současně ale chce, aby Pope odkýval, že teď potřebují posily, aby situaci zvládli. T-Bag, Bob a Abruzzi sledují, jak se Michael se Sucrem vracejí na celu. Abruzzi se ptá, co provést s Bobem, a T-Bag navrhuje, že ho zabijí. V hale mezitím Westmoreland oživuje Lincolna a informuje ho, že vězni sebrali Boba. Lincoln se dotazuje na Michaela. Turk, jakýsi další vězeň, se nechá slyšet, že může pomoci ho najít. Lincoln ho tedy následuje. Na cele zatím Abruzzi říká o T-Bagovi, že toho ví až příliš, jenomže T-Bag hrozí, že celý plán útěku práskne, jestli ho nevezmou s sebou. Na ošetřovně zatím Sára rozbila zrcadlo, aby si opatřila zbraň proti Strokerovi, který mlátí do okenní tabule... přičemž vězňové na bloku vše na kontrolním monitoru sledují. Michael z nastalého chaosu uniká tím, že běží zpět ke svému únikovému otvoru, a oznamuje, že jde na ošetřovnu. Turk vede Lincolna do skladu. Na zápěstí má zelený provázek, což je označení pro vrahy. Michael se prodere obchůzkovým molem, vyleze světlíkem na střechu, ale to už se venku srocují příslušníci Národní gardy... a přímo na Michaela se snáší helikoptéra.

Zdroj: TV Nova
Hlavní postavy
Vedlejší postavy
Režie
Scénář
Hudba
Kamera

INFORMACE K EPIZODĚ

 • Český název
 • Původní název
 • Číslování
 • Premiéra
 • Česká premiéra
 • Rok natočení
 • Odkaz na IMDb
 • Ve jménu ďábla, část první
 • Riots, Drills and the Devil: Part 1
 • 1. série, 6. epizoda (celkově 6. díl)
 • 26. září 2005
 • 31. října 2007
 • 2005
 • www.imdb.com/title/tt0678484/

NAVIGACE

TOOL BOX

AUTOŘI PROFILU

Fruiko
lukascoolarik