plakát seriálu

Útěk z vězení

(Prison Break)

Epizoda 1×03 – Zkouška (Cell Test)
100 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Michael se snaží zasvětit do svých plánů Abruzziho a Sucra. Má s tím však problémy. Lincoln zvažuje, zda na svou popravu má pozvat někoho z členů rodiny. Veronica navštíví Leticii, která je ukryta ve skříni a svírá pistoli.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Když Michaelovi uťali prsty u nohou, jeden z Abruzziho lidí dělá kravál, načež přibíhá Bellick. Spílá Abruzzimu, a následně doprovází Michaela na ošetřovnu, kde se Sára ptá, co se stalo. Bellick konstatuje, že Michael šlápl na zahradní nůžky. Následující den chce Lincoln Abruzziho zabít, jenomže podle Michaela to nemůže udělat, protože ho jako člena gangu potřebují: provozuje totiž poblíž malé letiště, a může zařídit, aby při útěku čekalo letadlo. Lincoln Michaela varuje, aby všechny své naděje neupínal na jediného člověka. Michael říká, že musí; tím člověkem je ovšem Sucre.

Sucre zkouší volat snoubence, a je otrávený, když se dovídá, že si někam vyrazila s přítelem Hectorem. Mezitím na vězeňském dvoře Michael sděluje Lincolnovi, že pokud se jeho parťák z cely k útěku nepřidá, nebude moci v cele kopat; a bez kopání je útěk vyloučen, není kam couvnout. Lincoln Michaela varuje, že pokud Sucre někomu o plánu řekne, celá věc praskne. Michael navrhuje Sucra napřed otestovat. Další den si T-Bag, toužící po odplatě za Maytagovu smrt, od přítele ve strojovně sežene ostrý nůž, opatřený na konci ozubcem.

Veronika jde navštívit Michaela a sděluje mu, že se sešla s Leticií; ta jí potvrdila, že Lincoln je obviněn falešně, a že toho nejspíš ví víc. O něco později nový obhájce Eldžeje (což je „Lincoln Junior", syn Lincolna Burrowse) nařídí, aby navštěvoval program "Scared Straight", který dávají ve věznici, a to společně s Lincolnem, který by mu dělal instruktora. Michael jde do prádelny, kde pracuje Sucre, a za sušičku schová mobil. Sucre je šokován, když vidí, že Michael má telefon; něco takového by mu totiž mohlo vynést pár měsíců navrch. Michael mu řekne, aby zapomněl, že cokoli viděl. Pope se ptá Lincolna, proč na svou popravu nepozval nikoho z rodiny, a Lincoln odpovídá, že si to chce "odbýt o samotě". O něco později přichází Veronika navštívit do bytu Leticii; vypadá to, že byt je prázdný...dokud ovšem Leticia nevyskočí ze skříně s pistolí namířenou na Veroniku.

Leticia Veroniku podezírá, ta ale trvá na tom, že se jen pokouší Lincolnovi pomoci. Nakonec Leticii přemluví, aby jí o sobě všechno řekla.

Lincoln vidí Sucra, jak mluví s nějakými dalšími vězni. Určitě se baví o mobilu, Lincoln se může pomstít tím, že práskne Bellickovi, že Sucre má u sebe pašovaný telefon. Falzone se opětovně staví u Abruzziho a ptá se, proč pořád ještě nezjistil, kde se zdržuje Fibonacci. Abruzzi sděluje, že z Michaela nic nedostane, Falzone tedy přivede Abruzziho děti; ty se chlubí, že se právě chystají strávit několik týdnů se "Strýčkem Philym". Pak Bellick připomene Sucrovi, že s Maricruz vlastně nemají právo chodit na návštěvy jako manželé, protože ještě nejsou oddáni... slíbí ale, že se do věci nebude vměšovat, když mu Sucre řekne, kde je ukryt mobil. Později Michael s Lincolnem zahlédnou Bellicka a Sucra, když vcházejí do prádelny. Následně Bellick odběhne cosi probrat s dalším vězněm. Sucre chce po Michaelovi, aby mobil použil s tím, že si celé tajemství nechá pro sebe. Nato mu Michael "telefon" ukáže; je to jen maketa vyřezaná z kostky barevného mýdla. Sucre je vzteky bez sebe, Michael se ale vyjádří, že má v plánu něco lepšího: možnost utéci. K jeho překvapení Sucre ale o nic takového zájem nemá: Nehodlá si věci pokazit, zbývá mu odkroutit si 16 měsíců, a varuje Michaela, že pokud se pokusí v jejich cele kopat, zabije ho.

Později Leticia ve Veroničině kanceláři vysvětluje, že Lincoln dlužil jejímu chlapci Crabovi Simmonsovi 90 000 dolarů, které mu nebyl schopen vrátit. Jednou v noci ale nějaký člověk nabídl, že dluh uhradí, když mu Lincoln prokáže laskavost. Crab se zeptal, koho má oddělat; jde prý o někoho, kdo Crabovi dluží peníze. Nato spatřila Leticia venku ve vozech několik dalších mužů; měla zato, že to jsou agenti tajné služby. Když si šla ven zakouřit, vidí, že agent Kellerman vchází do domu. Leticia se rozeběhne a skončí rovnou v náručí agenta Halea. Kellerman Veronice oznámí, že případ Lincoln nemá cenu znovu otevírat, vzápětí jí ale nabídne pomoc, a dává jí vizitku. Po odjezdu Kellermana si Veronika uvědomuje, že Leticia někam zmizela. Vyběhne ven a vidí, jak u jednoho z vozů zaklapla dvířka. Než se k němu dostane, vůz je pryč. Právě volá Veroničin snoubenec Sebastian; chce vědět, proč nepřišla na schůzku domluvenou s agentem Svatky. Veronika mu zavěsí. Mezitím se Abruzzi ve věznici rozhodne nasadit vůči Michaelovi přátelštější tón. Michael zjišťuje, že Sucre se balí a jde do jiné cely. Prosí ho, aby zůstal, jenže Sucre si nechce zničit život, a odchází.

Reverend Mailor naléhá na Lincolna, aby na popravu pozval někoho z rodiny, protože poslední tvář, kterou spatří, by neměla patřit cizímu člověku. Abruzzi se sejde s T-Bagem; shodnou se, že Michaela v oblibě nemají. Pět minut nato jeden z Abruzziho nohsledů Michaela zatáhne do kumbálu na ukládání zásob; čekají tu na něho Abruzzi s T-Bagem.

T-Bag k Michaelovi přistoupí s nožem v ruce, vzápětí ale Abruzzi T-Baga praští. Zatímco jeho kámoši v nakládačce pokračují, Abruzzi Michaelovi navrhuje, že všechno napraví. Michael mu připomene letadlo, co bude potřebovat; Abruzzi odpoví, že bude připraveno... pokud dokáže prchnout dřív, než Fibonacci příští měsíc promluví. Michael ho ujistí, že to půjde, i když žádné přesné datum prozatím neuvede.

Lincoln se schází s Eldžejem, chce vědět, jestli ho den před popravou navštíví; chce se naposledy dotknout tváře svého syna. Eldžej neví, jestli to zvládne; prosba ho nicméně dojme, a když odchází, má slzy na krajíčku. O něco později se Veronika schází se Sebastianem a vypráví, co se jí podařilo vypátrat. Sebastian se vyjádří, že jim nedokáže plánovat budoucnost, když ona pokrk vězí v minulosti; Veronika chce, aby svatbu odložili, on ji ale ruší úplně, a odchází.

Na cele mezitím Michael s pomocí provizorního šestihranného klíče odmontovává šroub z toalety, vzápětí ale vchází Bellick a přestavuje Michaelova nového spoluvězně, jakéhosi vystrašeného chlapíka jménem Haywire; je sem dislokován z psychiatrického oddělení. Bellick Michaela upozorňuje, aby se Haywirovi nedíval do očí, a nechává je o samotě. Další den Michael o Haywirovi vypráví Lincolnovi; Lincoln souhlasí, že do akce útěk ho zahrnout není možno. Michael říká, že bude moci kopat jen v době, kdy Haywire spí.

Kellerman a Hale vezou Leticii, spoutanou a s roubíkem v ústech, do jakéhosi lesního srubu. Na místě Kellerman Leticii z kufru vozu vytáhne a poručí Haleovi, aby ji vzal opodál na pole. Leticia se pokouší běžet, Hale po ní však střílí; nakonec zakopne a upadne, agenti ji lehce dostihnou. Prosí o slitování, ale zatímco Hale váhá, Kellerman ji zastřelí. Tu noc Michael sleze z kavalce a jde na WC, než ale může začít s demontáží dalšího šroubu, zjistí, že ho Haywire sleduje. Ptá se ho, co je, načež mu Haywire oznamuje, že trpí patologickou nespavostí.

Zdroj: TV Nova

Hlášky z epizodyvložit další hlášku
Michael: Když jsem byl malý, nemohl jsem v noci spát, protože jsem si myslel, že je ve skříni příšera. Bratr mi řekl, že tam není nic jiného než strach. Strach není opravdový. Řekl, že se skládá z ničeho. Že je to jenom vzduch. A ani to ne. Řekl mi, že se tomu musím postavit. Stačí ty dveře otevřít a příšera je pryč.
Sarah: Tvůj bratr zní jako chytrý člověk.
Michael: To je. Ale tady, čelíš svému strachu, ty dveře otevřeš... a za nimi je stovka dalších. A příšery, které se za nimi schovávají... jsou všechny až moc skutečné.
Hlavní postavy
Michael Scofield
Lincoln Burrows
Benjamin Miles 'C-Note' Franklin
Sara Tancredi
Fernando Sucre
Theodore 'T-Bag' Bagwell
Veronica Donovan
LJ Burrows
John Abruzzi
Keith Stolte
Brad Bellick
Paul Kellerman
Vedlejší postavy
tajný agent Daniel Hale
Charles 'Haywire' Patoshik
Henry Pope
Sebastian Balfour
Philly Falzone
Leticia Barris
Aryanin bratr
Gus Fiorello
paní Delgadová
Jenae Conlinová
reverand Mailor
Crab Simmons
bílý polda
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevZkouška (neoficiální název)
Původní názevCell Test
Rok natočení2005
Premiéra5. září 2005
Česká premiéra10. října 2007
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka43 minut
Sledovanost premiéry9 120 000 diváků
Autoři profilu epizody