plakát seriálu

Utopia

(Utopia (UK))

Názory uživatelů

EXPLODUJÍCÍ BARVY DRTÍ ZRAK, HUDBA SLUCH A OBSAH MOZEK

A to je dobře, protože se potkal zajímavý scénáristický záměr s dokonalou kamerou (některé záběry působí dojmem, jako by se jejich kompozicí zabýval špičkový profesionální fotograf), se skvěle padnoucím a výrazným hudebním podkreslením, bezchybnou postprodukcí a neopomenutelnou režíí. Něco takového je ve světě seriálů (ale i standardní kinematografie) velmi vzácné.

Když se skombinují konspirační teorie, absolutní nedůvěra ke komukoliv a k čemukoliv, množství otázek, často vyvolávajících další a další otázky, značná míra psychických deviací, nezvykle inteligentní dialogy, brutalita, krev, vraždy, dokonalé herecké výkony (i dětské), nepredikovatelnost děje, gradace, více dějových rovin, cynismus a skvělý britský humor - tak když se to umí, může vzniknout skvělé dílo - jako v tomto případě.

O dokonalé atmosféře svědčí fakt, že i zcela dějově neutrální záběry někdy působí mrazivěji a odpudivěji, než brutální scény.

Závěrečný twist vyrazí divákovi dech.

Velká škoda, že to (zatím) nevypadá na 3rd series (kterou finale umožňuje).

Na závěr je nutná otázka: "Where is Jessica Hyde?!"

80 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Utopia

Utopia je jízda od začátku až do konce. Tak trochu Alenka, tak trochu Lynch, tak trochu Resident Evil zabalený do konspiračního hávu. Utopia je taková noční můra 21. století.

Mě Utopia zaujala už od scény v obchodě s komiksy, ale uznávám, že první epizoda je tak trochu oříšek. Vizuální ztvárnění, přeskakování z jedné postavy na druhou, k tomu dva maníci se žlutou taškou, to může snadno odradit. Na lžičku už se taky nikdy nepodívám stejně:-)

Na britský seriál je Utopia plná nezvykle zářivých barev, které jsou často v kontrastu s tím, co se děje na obrazovce. Komiksová stylizace postav, psycho soundtrack, ty zářivé barvy, tohle všechno je na seriálu skvělé.

Utopia dávkuje překvapení za překvapením, většinu času jsem si nebyla jistá, co se stane v další vteřině. Co se děje? Kdo mluví pravdu? Komu se dá věřit? Odpovědi na tyhle otázky se neustále mění, protože každý z hrdinů má svoji vlastní agendu. Mr. Rabbit tak v té paranoidní atmosféře může být úplně kdokoliv, od Wilsonova otce až po Dugdalovo nenarozené dítě. Celkově se mi na seriálu líbí hlavně ten pocit, že víte, že je něco špatně, ale nevíte co.

Postavy jsou poněkud zvláštní. Komu by se nelíbil Arby, Wilson Wilson nebo batůžek Jessicy Hyde. Většinou nemám ráda dětské postavy, protože se všude jenom pletou, otravujou a pořád je někdo musí zachraňovat, ale tady byli Grant a Alice rovnocennými členy týmu. Líbí se mi, že každá postava má ve skupině svoji roli, žádná z nich není zbytečná.

Otázka proč je zodpovězena v páté epizodě a přiznávám, že se mi vysvětlení činů záporných postav zamlouvá. Ve všech těch konspiračních seriálech je konečně tohle vysvětlení něco trochu jiného. Ta myšlenka je natolik provokativní, že prostě nutí k zamyšlení. Celá ta konspirace se na první pohled zdá strašně komplikovaná, ale nakonec je naprosto jednoduchá.

Pokud vám vadí násilí, tak se seriálu raději vyhnětě. Pokud máte rádi úchylárny, tak je to přesně pro vás.

80 %
83 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
83 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí

Where's Jessica Hyde?

Tak jsem sledoval několik "úchyláren" Channelu 4, ale tohle byl asi ten nejlepší. Počínaje hudbou, hereckými výkony, dějem... Navíc genetika je mým oblíbeným oborem biologie, tak jsem si fakt užil.
Celým seriálem se táhne konspirační teorie, vůbec žádné váhání před zobrazením násilí, prostě Britové se zase jednou vytáhli.
Vřele doporučuju i těm, kteří mají rádi filmy Davida Lynche. Z tohohle seriálu vám buď bude strašně zle, nebo se na něm stanete závislí po 1-2 dílech.

80 %
80 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Konspirace a rozinky.

WHERE IS JESSICA HYDE?...Svou zvláštní ujetostí to trochu připomíná Davida Lynche, ale to je opravdu jen velmi vzdálené přirovnání, protože Utopia si jde svou vlastní originální, bizarní cestou. A je to cesta opravdu zajímavá, na které nechybí nápady, černý humor, překvapivé zvraty a také napětí, o čemž svědčí i to, že jsem těch šest dílů dala skoro na jeden zátah. Vizuálně je to celé až křiklavě vesele barevné, což je občas v rozporu s dějem, který se rozhodně nevyhýbá násilí, což by mohlo některé hodně citlivé povahy poněkud odradit. A ten hudební motiv, který tvoří podstatnou část atmosféry celého seriálu, fakt žeru. Souhlasím s tím, že ne každý tento koncept skousne, ale já říkám ano a těším se na další sérii.

100 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Co nadělám....každý jsme prostě jiný

Evidentně buď stárnu , že je to pro mne právě teď hovadina, nebo jsem ještě do stádia rozumu nedospěl....

30 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí