plakát seriálu

Ve službách FBI

(White Collar)

Epizoda 4×03 – Ztrátový obchod (Diminishing Returns)
99 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Peter je, než bude prošetřen vedením, poslán do Jeskyně, místa, kde se evidují důkazy. Práce je to stereotypní a Peter navíc schytá nepříjemného nadřízeného, který mu to ještě víc znepříjemňuje. Zato Neal pokračuje tam, kde přestal, s náramkem na noze se ujme případu, který měl Peter v plánu znovu otevřít. Jedná se o zloděje, který každých 5 let provede krádež a nezanechá po sobě žádné svědky, žádné důkazy.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Navíc pětileté odmlky mu zaručují, že kdyby ho náhodou chytli, bude obviněn jen z jedné loupeže. Peter si začal myslet, že jde o práci zevnitř a šel v utajení pracovat do jedné z bank. S pomocí FBI Neal zjistí, že nedávno byl ukraden nákladní vůz na rozvoz vody a našly se tam stopy tabáku značky, které se našly na předchozích místech činu. Jelikož byl vůz odcizen v Jersey, nechal si ho Neal doručit do NY, aby ho mohl s Peterem prozkoumat. Z polohy sedadla k řadící páce odhadne Peter výšku podezřelého a ze smyčky na uvnitř autě zjistí, že se jedná o leváka. Z dokumentů z banky jim vyjde muž jménem David Cook, jako jediný je levák, což Neal poznal ze způsobu jeho podpisu. Konečně našli podezřelého, ale mají pouze týden na to, aby zjistili, co bude jeho další cíl. David měl svoje oblíbená místa, které pravidelně navštěvoval. Neal si nechá vypátrat, jaká jsou ta nynější. David pravidelně hraje squash, a tak se k němu Peter připojí pod svým starým aliasem a jelikož vědí, jak miluje soutěžení a vyhrávání, má Peter v plánu v něm vytvořit dojem, že všem se mu dařilo lépe. V jeho skříňce najde Neal v mobilu živé vysílání. David ukradl nákladní vůz, aby mohl zavést nádobu s vodou do obchodu s diamanty a nechat v ní mikrokameru. Tým včas nevypátrá, o který se přesně jedná a David ho stačí vykrást. Naštěstí se do města vrátí Mozzie a vypátrá osobu, přes kterou chce David diamanty prodat. Peter za pak za ní vypraví a předstírá, že jí chce také prodat diamanty. Peter oné Rině poví, že zná Davida, že se za jeho legitimnost může zaručit. David při zmínění Peterova jména znervózní a ujistí ji, že je na cestě k ní. Peter tak může započíst díky Nealovi naučenou sugesci, pomocí slov posunků se snaží Rinu přimět, aby zkoumala postupně pravé diamanty a k těm falešným se nestačila dostat dřív, než se David objeví. Vše vyjde podle plánu a jak David, tak Rina jsou zatčeni. Neala ale naštve, že Peter zmizel dřív, než přišla policie, nedostane tak body k dobru za zásluhu a nedostane zpátky své místo, jak Neal zamýšlel. Peter se objeví v Jeskyni o dvě minuty déle, ale šéf je ohromen, že práci dodělal o den dřív. Peter si všimne Mozzieho na odchodu. Neal navštíví Petera v práci a poví mu o své minulosti, jak vyrostl v ochraně svědků a jak mu matka napovídala, že otec zemřel jako hrdina a on chtěl být jako on, což se mu nakonec podařilo. Peter ho upozorní, že není vrah, ale Neal odpoví, že je kriminálník. V 18 letech mu Ellen prozradila o otci pravdu a taky se dozvěděl své pravé jméno, dostal kvůli ochraně jiné. Pak odešel pryč a začal používat matčino příjmení za svobodna, a tak se zrodil Neal Caffrey. Neal jde za Ellen, aby mu sdělila, co ví. Ta mu řekne, že jí volal kolega policista, že si s ním jeho otec dohodl schůzku mimo záznam a že chce, aby mu kryla záda. Jenže než se na místo dostala, byl mrtvý a na zbrani se našly otcovy otisky. Ellen začala s vyšetřováním, protože nedokázala uvěřit, že by toho byl jeho otec schopen, když našla stopu, tak se přiznal.

Promo k epizodě
Zajímavosti k epizoděvložit další zajímavost
David Cook je levák, ale squash hraje pravou rukou.
Hlášky z epizodyvložit další hlášku
(Neal najde po návratu domů Mozzieho, jak hraje karty s tlupou chlapů.)
Neal: Kdo jsou tvoji přátelé?
Mozzie: Jen nějací spolucestovatelé na cestě životem.
Neal: Koukám, že jim chutná moje ledové víno.
Mozzie: No, jsou z chladnějších krajin.
(Peterův tým zkouší zjistit, který obchod s diamanty bude vykraden.)
Diana: Dobře, můžeme vyškrtnout Toback's. S Christie jsem tam byla kupovat prsten a takhle to tam nevypadá. A navíc mají prvotřídní zabezpečení.
Peter: Ty jsi kontrolovala jejich zabezpečení?
Diana: Kupování prstýnku mě moc nebaví.
Hlavní postavy
Neal Caffrey
Peter Burke
Elizabeth Burke
Clinton Jones
Diana Barrigan
Vedlejší postavy
Rina Oakes
David Cook
agent Patterson
Reese Hughes
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevZtrátový obchod
Původní názevDiminishing Returns
Rok natočení2012
Premiéra24. července 2012
Česká premiéra15. června 2016
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka42 minut
Sledovanost premiéry3 007 000 diváků
Autoři profilu epizody