plakát seriálu

Ve znamení raka

(The Big C)

Názory uživatelů

A series about living... with cancer.

The Big C rozhodně nepatří mezi seriály, ke kterým si sednete a vypnete. Pokud toužíte po relaxu, sáhněte po něčem jiném, protože tady tvůrci hrají na zcela jiné úrovni, která je primárně určená pro náročnějšího diváka.

Osobně se do této divácké kategorie neřadím. Mám ráda tu naivitu, kterou ukazují komerční seriály. I když si potrpím spíše na dramata a na serializovaný příběh, což The Big C s přehledem splňuje, pořád si netroufám tvrdit, že by byl tento seriál určen mě. To ovšem neznamená, že nejsem ráda za zkušenost, kterou mi přinesl. Téma rakoviny je v současnosti slyšet na každém rohu, prakticky neexistuje nikdo, koho by nějakým způsobem tato nemoc nezasáhla, ať už přímo, nebo zprostředkovaně. To, že se tohoto tématu tvůrci zhostili, považuju za významný posun v televizním médiu, které primárně nabízí ojeté sitcomy a kriminálky jako přes kopírák. Jistě, zásluhu na tom má především šťastná volba stanice; Showtime se nikdy nebála zautentičnit své seriály v té nejširší možné míře, ale i přesto si chválu zaslouží.

Výsledné provedení? To už je trošku něco jiného. The Big C má špičkový scenáristický tým, to se musí nechat. Seriál je výborně napsaný, hluchá místa by se dala spočítat na prstech jedné ruky. Výběr herců je splněn na taktéž na jedničku, postavy jsou věrohodné a opravdu výborně motivačně i fyzicky ztvárněné. Laura Linney odvedla prvotřídní výkon, což se ovšem dalo čekat, do tohoto typu role, kdy je ústřední postavou silná emancipovaná žena, nemůže být zpravidla obsazena žádná béčková herečka, Showtime si v tomto ohledu dává s castingem velmi pečlivě záležet.

I když však tvrdím, že herci jsou výborní, neznamená to, že jsem si je užívala. Největším oříškem celého seriálu pro mě byly právě postavy, respektive jejich charaktery. V tomto ohledu nejsem příliš tolerantní člověk, seriálové postavy mi dost často lezou na nervy a The Big C bohužel nebyl výjimkou. Cathy pro mě byla nejhorší, ta ženská byla tak drzá, sobecká a nepříjemná, až se to skoro popsat nedá. Na jednu stranu se vztekala, že s ní lidi zacházejí jako s nemocnou chudinkou, ovšem když se jí to hodilo, neváhala použít svou výmluvu s rakovinou, jen aby dosáhla svého. Ostatní nebyli o mnoho lepší, u každého najdete něco, co vás bude štvát.

Byla jsem trošku zklamaná, z jakého úhlu tvůrci téma uchopili, i když se to složitě popisuje. Druhá a čtvrtá série pro mě byly obsahově nejlepší, Cathy se v nich musí přímo potýkat se svou nemocí. Především čtvrtá řada je na úplně jiném levelu, než všechny předchozí, strašidelná realita je najednou zde a všichni se s ní vypořádávají po svém, což mě nutilo sledovat dál a dál (až do čtyř do rána, kdy jsem dokončila finále). Naopak jednička a trojka mi připadaly jako vatové série, kde se téměř vůbec nejednalo o rakovinu, ale jen o prostý příběh jedné otravné americké rodinky, jejíž členové se na denní bázi sprostě uráží.

Nicméně finále seriál zachránilo, rozloučil se s důstojností. Jistě, epizoda nepřinesla nic šokujícího, všichni jsme věděli, že přesně do tohoto momentu s andělíčkem a bazénem to směřuje celou dobu; možná právě proto konec tolik potěšil, tvůrci nám dali to, na co jsme čekali. Pro mě však nebyl nejlepší scénou samotný závěr, ale poslední rodinná snídaně. Hned na začátku epizody, když se Adam pořád někam vytrácel, mi došlo, že není v průšvihu, právě naopak, o to víc jsem se těšila na to, až se to dozví rodiče. Předávání diplomu, ten šok v očích Cathy i celé rodiny, pýcha a radost, a přesto i slabota a vyčerpání, to byla herecká virtuozita; Linney nepotřebovala říct jediné slovo, její mimika to řekla za ní. Za tohle by se měly dostávat Zlaté glóby a ceny Emmy! Bravurní.

The Big C určitě není seriál, který sedne všem. Pokud však máte rádi serializovaný dramatický příběh, který se snaží předat něco hlubšího světu, určitě seriál zkuste. Třeba se z něj stane netypický průvodce toho, jak se vyrovnávat s nemocí v rodině, nebo vám prostě jen dokáže, že ne všechny seriálové postavy musí být povahově i vzhledově jako vytržené z pohádek. Seriály občas dokážou reflektovat realitu, The Big C je jedním z nich.

70 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Cathy s velkým C

Zatím jsem shlédla 1. řadu a musim říct, že i když spousta postav je vlastně děsně protivných, ten seriál jsem si zamilovala.
Cathy je prostě úžasná a dokáže vymyslet neuvěřitelně bláznivý kousky.:D A vážně obdivuju ten její přístup k tý nemoci - užít si život, dokud to jde, přijmout to realisticky a přitom neztratit optimismus.

Edit:
Čas postoupil a brzo nás čeká finálová řada.
Když srovnám první řadu se dvěma následujícími, musím říct, že se seriál hodně vyvinul, už to nebyla taková komedie jako ze začátku, naopak se začala řešit vážnější témata - tedy spíš se na dané téma začalo pohlížet vážněji než v řadě první. Stále je tu spousta vtipných scén, ale vztahy i postavy samotné se hodně změnily, víme o nich víc a to se mi líbí.
Jsem zvědavá, jak to s Cathy nakonec dopadne, doufám, že se jí podaří nemoc porazit.

100 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Rakovina ako žart

V dnešnej dobe použiť rakovinu alebo inú smrteľnú chorobu ako hlavný faktor dramatického diela, nie je nič nové. Avšak obrátiť to na komédiu, je už trúfalé ale chytľavé!

The Big C vchádza do boja o diváka s otrepanou tématikou v novom svetle. Ponúka iný náhľad na prežívanie onkologickej pacientky Cathy, ktorá sa vysporiada so zákerným ochorením svojským spôsobom.

V prvej sérii tvorcovia vsádzajú skôr na komediálnu stránku seriálu, čo sa im naozaj vypláca. Už v tej druhej sa dej zvrháva viac do dramatickejších scén plných emócii. Rozoberajú sa problémy nových postáv, upúšťa sa z komédie a vsádza sa na stáleho diváka.

Showtime opäť potvrdil, že stále má čo ponúknuť a originalita mu nechýba. Hviezdne tváre spolu s tými novými vás určite okúzlia. Dej je nabitý humornými scénami, postavami (hlavne v prvej sérii), avšak ani po stránke melodramatickej seriál určite nezaostáva.

90 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Splnil moje očakávania

K tomuto seriálu som sa dostal úplne náhodou keď som ho objavil vo výpredaji na amazone za £9. Túto kúpu naslepo však neľutujem.

Z popisu seriálu som vedel do čoho idem. Bol som však milo prekvapený. Už dávno ma tak nezaujal žiaden seriál. Veľkým pozitívom je aj dĺžka epizód, kde miesto 40 min dostanete 25-30 min.

Seriál chválim za jeho otvorenosť. Načrtol a rozobral niektoré témy, ktoré sú bežne považované za tabu, resp. na verejnosti sa o nich nerozpráva. Ďalším pozitívom bol vývoj postáv. Všetky si prešli dobrými aj zlými obdobiami a vyformovali svoje charaktery.

Čo sa týka postáv tak je to asi jediný seriál, kde danú postavu milujete a zároveň nenávidíte za jej správania. Týka sa to hlavne hlavnej postavy Cathy. Toľko hlúposti a podrazov koľko stihla spraviť sa len ťažko hľadá. K ostatným postavám som mal prevažne kladný vzťah. Našla sa však jedna postava, ktorú som počas celého seriálu neznášal a každá jedna scéna s ním bola pre mňa utrpením. Tou postavou bol Adam. Zo začiatku ho neznášate, lebo je drzý, nevychovaný, atď. Neskôr sa zmení, ale neznášate ho pre jeho pokrytectvo. Ale aby som mu len nekrivdil, dojal ma svojim gestom na konci seriálu a uvedomíte si, že až tak zlý nebol.

Záver seriálu ma úplne dostal. Vedel som čo ma čaká, ale slzám som sa neubránil. Keď s nimi strávite celý seriál tak Vám prirastú k srdcu a len veľmi ťažko sa s nimi budete lúčiť.

Za mňa 90 % a kto ho ešte nevidel tak mu ho odporúčam.

90 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

S úsměvem až do konce

The Big C je velkým představením Laury Linney, která skutečně září po celou dobu příběhu. Seriál je protkaný černým humorem, takže komu tenhle styl zábavy nesedí, nejspíš skončí po pár epizodách. Mně osobně sedly takřka všechny postavy, až na pár drobných výjimek (Marlene). Myslím si, že zejména linka Cathy - Adam je ohromně silná a to až do posledních dílů.

The Big C je dojemný, upřímný, často vtipný, ale především vynikající seriál o potížích člověka, kterému je diagnostikována rakovina. Jak byste se s ní vypořádali vy? Podobně s grácií jako Cathy, která nic nevzdala a bojovala, užívala si života? Nebo byste se tomu poddali? Já myslím, že Cathyina cesta je ta lepší. A jestli nás k tomu nepřesvědčí ani její galapředstavení, tak už nic. :)

100 %
67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Laskavý humor

První serie trochu jízlivější a možná sprostější, s přibývajícím pořadovým číslem epizody je to spíš laskavý humor. Zábava poměrně ano, ale za břicho se popadat nebudete...snad nám C. nenechají scénaristi umřít :-)

70 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé