plakát seriálu

Vrahova důvěrnice

(Appropriate Adult)

Názory uživatelů

Appropriate Adult

Dokud jsem neviděla Appropriate Adult, tak jsem o existenci nějakého Freda Westa a jeho ženy Rose neměla ani potuchy, takže jsem čekala něco jako Criminal Minds na britský způsob. Hned v úvodních titulkách je ale uvedeno, že se jedná o seriál založený na skutečných událostech, tak mi bylo jasné, že jako Criminal Minds to fakt nebude.

Celkově to působí strašně odtažitě a studeně. K tomu přispívá i to, že se to odehrává v roce 1994 – hnusné oblečení, hnusné brýle, příšerné účesy. Není to žádný akční krvák, kdy policie chytá sériového vraha, ne ten už je ve vazbě a probíhá samotné vyšetřování a objasňování jeho motivů, takže je to spíš o mluvení, a tím myslím hodně mluvení. Seriál se odehrává převážně ve výslechové místnosti nebo v domě Freda a Rose. Z lhostejnosti, se kterou Fred popisuje, jak uškrtil, rozřezal a spálil tělo svojí dcery Heather, čiší až strach. Mluví o tom asi s takovým zapálením, jak kdyby vyprávěl, že šel ráno do obchodu koupit rohlíky. Totéž by se dalo říct i o každém pohybu nebo slově Rose.

Fred je psychopat s chladně kalkulující myslí, který dokáže najít a využít každé slabosti. Janet je naopak velmi zranitelná osoba, která se dostane k něčemu, na co není vůbec psychicky připravená. Janet se chvílemi chová fakt hloupě. Prostě jí v hlavě nebliká výstražné červené světýlko. Navzdory tomu, že na vztahu Janet a Freda je založen celý seriál, její motivace zůstávají nevysvětleny a já se do seriálu až tak úplně nevžila. Navíc si myslím, že člověk má určitý pud sebezáchovy, a je pro mě těžké uvěřit, že se Janet nechá dobrovolně vcucnout do toho všeho a že se tam na konci dokonce objeví i koupelna a léky.

A i když jsem přála cenu BAFTA Benedictu Cumberbatchovi za Sherlocka, tak se vůbec nedivím, že jí získal Dominic West za Freda. West jako Fred byl střídavě okouzlující, děsivý, žalostný, zkroušený a nechápající. Byl dostatečně přesvědčivý a tak nějak hypnotický. Za svůj výkon cenu BAFTA získaly i Emily Watson jako Janet a Monica Dolan jako Rose. Mně osobně Monica Dolan jako Rose přišla děsivější než Dominic West jako Fred. Z toho jejího tichého zírání mi lezl mráz po zádech:-)

Appropriate Adult je velmi dobře řemeslně zvládnutý. Není to žádný hon za senzačním odhalením, žádné velebení sériového vraha, nejsou vidět žádné části lidských těl. Je to umírněné, reálné a zároveň brutální a místy i vtipné. Ano, píšu i vtipné, ale jedná se spíš o hysterický smích, jakousi nevěřícnou obrannou reakci na to, co Fred říká.

Nemůžu říct, že by mě Appropriate Adult nebavilo. Bavilo mě, a hodně, ale je tu prostě ale. Dokud se příběh odehrává v pracovní rovině, tak to jde, ale jakmile se přenese do Janetiny rodiny, tak už pro mě prostě tak zajímavý není.

60 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 0 lidí