plakát seriálu

Vteřiny před katastrofou

(Seconds From Disaster)

Epizoda 2×02 – Alpské tsunami (Alpine Tsunami)
100 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Rakouské alpské středisko Galtür, ležící u hranice se Švýcarskem, je vyhledávaným lyžařským areálem. Malebné městečko na dně úzkého údolí svírají strmá úbočí horských masivů, končí tam hlavní silnice, dál už se sníh nechává nedotčený pro skútry a skialpinisty.

23. února 1999 se ale zimní ráj změnil v horoucí peklo. Osudného dne nic nenasvědčovalo tomu, že se blíží obrovská tragédie. Nikdo netušil, že vysoko na stráních tiká časovaná bomba. Kvůli silné noční chumelenici se na staré zmrzlé vrstvě sněhu usadila bohatá nadílka prašanu. Krátce po čtvrté hodině odpolední už zledovatělý podklad váhu neunesl, v jednom místě zapraskal a vrstva sněhu se začala nezadržitelně hrnout dolů. Než stačili lidé zareagovat, řítila se na Galtür obrovská lavina o objemu zhruba 350 tisíc tun. Výška hrnoucí se masy dosahovala v čele až 100 metrů a hnala se dolů rychlostí 300 kilometrů v hodině. Proti takové síle neměly šanci ani bytelné horské chaty.

Polovina domů se změnila na hromadu sutin, další pohřbila mnohametrová vrstva sněhu. Vše trvalo jen asi 50 vteřin. Pomoc se navíc na místo dostala až druhý den. Přeživší tedy celou noc vyhrabávali své příbuzné nebo kamarády doslova holýma rukama, ale přesto si bílá smršť si vyžádala 31 obětí.

Nyní pomocí špičkové počítačové technologie odhalíme, co se stalo.

Hlavní postavy
průvodce
Hudba
Informace k epizoděIMDb
Český názevAlpské tsunami
Původní názevAlpine Tsunami
Rok natočení2005
Premiéra5. července 2005
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka51 minut
Autoři profilu epizody