plakát seriálu

Xena

(Xena: Warrior Princess)

Epizoda 3×12 – Hořká suita (The Bitter Suite)
96 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Xena a Gabriela se každá po svém snaží vypořádat se smutkem ze ztráty svých dětí. Obě mají jako "průvodce" ty, jež považují za své největší nepřátele - Xena Área a Gabriela Callisto, kteří jim našeptávají a hlouběji tak otravují jejich mysl.

Xena se na Áreův popud rozhodně Gabrielu zabít, ale ta se nedá jen tak lacino. Na útesu, kam Xena Gabrielu dovlekla na laně za svým koněm se strhne šarvátka, po které se obě probouzejí v záhadné zemi Ilusie. Zde musí za pomoci muzikálových písní překonat nejenom bolest a zármutek ale zároveň i propast vzájemné nenávisti, která se mezi nimi díky předcházejícím událostem vytvořila.

Zajímavosti k epizoděvložit další zajímavost
Tato epizoda symbolicky uzavírá tzv. "Rozpor" (The Rift). Tento pojem je často k nalezení na zahraničních fanouškovských stránkách – právě fanoušci takto označili průběh zničení vztahu Xeny a Gabriely, ke kterému začalo docházet po událostech v epizodě 3x04 The Deliverer.
Další termín, který zahraniční fanoušci často používají, je tzv. "Gabrielino táhnutí" (Gab drag). Označuje se tak scéna, kdy Xena táhne Gabrielu za koněm – mnozí fanoušci tento moment těžce nesli, a proto je tato důležitá chvíle takto označována.
V této epizodě své pasáže nazpívali Lucy Lawless, Kevin Smith a Willa O'Neill. Hlas Renee O'Connor v písních nezazněl, byla přezpívána zpěvačkou jménem Susan Wood, která také nahradila hlas Renee v dalším muzikálu – v dílu 5x10 Lyre, Lyre, Hearts On Fire. Hudson Leick v The Bitter Suite "odzpívala" americká herečka a zpěvačka Michelle Nicastro.
Inspirace pro epizodu The Bitter Suite můžeme hledat v tarotových kartách a také v příběhu Alenka v říši divů.
Různé postavy v této epizodě mají mnoho společných znaků s postavami z tarotových karet. Callisto je Blázen (The Fool), který představuje mládí a touhu po vědění. Později se objevuje jako Spravedlnost (Justice), kde symbolizuje rovnováhu a karmu. Gabriela je Císařovna (The Empress) a představuje tvůrčí představivost, lásku a mateřství. Xena je Velekněžka (The High Priestess) a znázorňuje vnímavost, reflexi a paměť. Poté se objevuje jako Smrt (Death) a představuje tak proměnu a podnět. Áres je Císař (The Emperor) a znázorňuje příčinu, kontrolu a vizi (tato karta je spojená s Marsem/Áreem, takže to určitě není náhoda). Joxer funguje jako Viselec (The Hanged Man) a symbolizuje obrácení mysli, které je třeba k dosáhnutí božského uvědomění. Později se objevuje jako Poustevník (The Hermit) a reprezentuje osvícení a vůli. Kolo štěstí (Wheel of Fortune) je také velice důležité – objevuje se průběžně v celé epizodě a je označeno podle stejnojmenné tarotové karty, se kterou sdílí mnoho společných znaků, včetně postav na něm. Několik textů, především podaných ústy Blázna, pochází z knihy doktora jménem Paul Foster Case, který je považován za velkou autoritu v oblasti tarotu.
V momentě, kdy Xena zabije Gabrielu, Áres jí povídá: Osud se právě naplnil. "Cinky linky, mrše hranu odzvonil." (Ding dong, the bitch is dead.) Původní věta "Cinky linky, čarodějnice je mrtvá." pochází z muzikálu "Čaroděj ze země Oz" (The Wizard of Oz) z roku 1939, kde se dívka Dorothy dostane do fantastického světa plného barev, což s konceptem Ilusie koresponduje.
Hlášky z epizodyvložit další hlášku
Gabrielle: Zabila jsi mě. Při bozích Xeno...Zabila jsi mě! Vím, žes to chtěla i dřív Xeno, ale přesto..
Xena: Ne, ne, nezabila, nic z toho se nestalo. To..to Áres a Callisto a Joxer! Nezabila jsem tebe, zabila jsem přelud.
Gabrielle: Nevím, jestli tě zrovna tohle omlouvá.
Xena: To stačí Callisto! Máš ráda veršíčky?! Skvělé,taky jeden znám! Můžeš tu vřeštit jako ta vrána, přesto ti nevěřím a čeká tě rána...
Gabrielle (objeví se v Illusii): Elysejská pole... Sem smí jen rekové. Mrtví rekové. (koukne na sebe) Mrtví nazí rekové...
Hlavní postavy
Vedlejší postavy
Khrafstar
Ming T'ien
Callisto
Arés - Bůh války
Callisto - singing voice
Singing Villager
Gabrielle - voice
Julius Caesar
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevHořká suita
Původní názevThe Bitter Suite
Rok natočení1998
Premiéra2. února 1998
Česká premiéra14. srpna 2012
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka45 minut
Autoři profilu epizody