plakát seriálu

Xena

(Xena: Warrior Princess)

Epizoda 1×01 – Hříchy minulosti (Sins of the Past)
98 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Xena přemýšlí nad svou minulostí. Nakonec se s ní rozhodne skoncovat, ale po cestě potká bojovníky, kteří chtějí přepadnou blízkou vesnici a Xena ji ochrání. Ve vesnici žije i děvče jménem Gabrielle, která se rozhodne jít s Xenou, která se chce vrátit domů, kde ji ale nikdo nevítá s otevřenou náručí. Nakonec přijdou do její rodné vesnice i její bývalí spolubojovníci a chtějí ji zničit. Xena dohodne souboj s jejich vůdcem na život a na smrt.

Zajímavosti k epizoděvložit další zajímavost
V této epizodě se poprvé setkáváme s Gabrieliným kostýmem venkovské dívky. Gabriela tento oděv nosí do epizody 1x09 "Death in Chains". Během seriálu vystřídala celkem sedm různých kostýmů.
Ve Velké Británii byla scéna, ve které Draco zabil Hectora, vystřižena. Totéž se stalo u scény, kdy Gabriela mluví s kyklopem. U obojí byl uváděn důvod přílišného násilí. V prvním případě jsme ho viděli, v druhém případě se o něm mluvilo.
Perdicus byl ve scénáři popsán jako muž před třicítkou. Zajímavostí je také to, že v jednom rozhovoru scénárista R. J. Stewart popsal Gabrielu jako dívku kolem sedmnácti let.
Scéna u táboráku byla původně delší než odvysílaná verze. Xena si v ní stěžuje na ztrátu svého kuchaře s tím, že je to to jediné, co jí na novém životě bez své armády schází. Gabriela proto Xenu přesvědčí, aby ji vzala s sebou, a to jen díky tomu, že umí vařit. Tento kousek však byl vynechán s tím, že scéna má ukázat budování vztahu mezi postavami, a ne z ní udělat vtip.
Lucy Lawless vzpomínala na své začátky s touto epizodou: "Nevěděli jsme, jaký seriál bude. Já byla strašně nadšená a k první epizodě jsem přihlížela jenom povrchně. Ale noc před prvním dnem natáčení jsem měla hrozný průjem, všechno se ze mě dostalo pryč, což bylo potřeba pro to, abych se já dostala pod kůži seriálu. I když jsem pak byla díky lékům tak trochu sjetá."
Hlášky z epizodyvložit další hlášku
Gabriela: Vidělas toho kluka, kterého si mám vzít?
Xena: Vypadá jako laskavý člověk, a to je u mužů vzácné.
Gabriela: S jeho laskavostí problém nemám, ale s jeho hloupostí ano.
Gabrielle: Stanu se bojovnicí jako ona.
Lila: Bojovnicí? Gabrielle, i já tě přeperu.
Gabriella: Lilo, víš přeci, že jsem jiná než ostatní z tohoto města.
Lila: Jo, vím. Jsi šílená.
Hlavní postavy
Vedlejší postavy
starý muž
Herodotus
měšťanka
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevHříchy minulosti
Původní názevSins of the Past
Rok natočení1995
Premiéra4. září 1995
Česká premiéra16. dubna 2013
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka45 minut
Autoři profilu epizody