plakát seriálu

Xena

(Xena: Warrior Princess)

Epizoda 3×16 – Když jsi v Římě… (When in Rome...)
97 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Xena zajme římského generála a jednoho ze členů triumvirátu Crassa, kterého hodlá vyměnit za Galského náčelníka Vercinixe, kterého zajal pro změnu Caesar při svém řádění v Galii.

Během realizace svého plánu se však musí vyhnout mnoha nástrahám (především vzájemné nevraživosti s Caesarem a vlastní touze po tom se mu pomstít a také pletichaření mezi jednotlivými vojevůdci). Když se však její plán díky Pompeiově nenávisti vůči Caesarovi zvrtne, Xena musí v Koloseu bojovat za svůj život. Mezitím je Gabriela (na kterou přešla podstatná část realizace Xenina plánu) postavena před dilema, zda Crassův život zachránit, nebo ho nechat zemřít.

Zajímavosti k epizoděvložit další zajímavost
Cézar nedopatřením porušil římský zákon, když dovolil Gabriele vstoupit do svého obydlí (které také sloužilo jako jeho kancelář). Cézar, jakožto Pontifex Maximus (titul velekněze starého Říma, který měli i římští císaři) žil v Domus Publica. Právě tato budova se nacházela na posvátné hranici města zvané pomerium. Protože republikánský Řím projevoval velké antipatie vůči králům, žádný panovník tak nesměl pomerium překročit – výjimka byla v momentě, kdy panovníka musel projít triumfálním procesím, na jehož konci ho čekala poprava. Gabriela byla královnou Amazonek, což Cézar zřejmě nevěděl. Ale tento zákon znal - když slavnostně v Římě přijal královnu Kleopatru, na pomerium ji nezavedl.
Marcus Licinius Crassus byl vládce Sýrie, když bojoval proti Parthům, kteří ho zajali a popravili (v epizodě se dozvídáme, že je v zajetí Syřanů). Nikdy nebojoval v Galii, a Gardenis je fiktivní město. Jeho jediná další válečná kampaň byla proti Spartakovi, když byl generál a spolu s ním se na této akci podíleli i Cézar a Pompeius. Uznání za porážku Spartaka se ale dostalo Pompeiovi, což mu Crassus velice zazlíval.
V epizodě se dozvídáme, že Crassus nechal ukřižovat sto můžu, žen i dětí podél Appiovy cesty. Je to odkaz na to, co Crassus udělal svým vězňům po závěrečné bitvě proti Spartakovi. Nechal ukřižovat 6 000 lidí.
Hlášky z epizodyvložit další hlášku
Pompeius: (na Xenu) A proč ti vlastně říkají Princezna bojovnice?
Xena: Caesar už bylo obsazeno.
Hlavní postavy
Vedlejší postavy
Boat Captain
Vercinix
Julius Caesar
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevKdyž jsi v Římě…
Původní názevWhen in Rome...
Rok natočení1998
Premiéra2. března 1998
Česká premiéra20. srpna 2012
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka45 minut
Autoři profilu epizody