plakát seriálu

Xena

(Xena: Warrior Princess)

Epizoda 1×10 – Kopyta a běhny (Hooves and Harlots)
100 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Gabriela se pokusí zachránit princeznu Amazonek Terreis před náletem šípů, ale neúspěšně. Amazonky se domnívají, že za útokem stojí kentauři, a zatímco se Gabriela stává amazonskou princeznou, Xena se snaží prokázat nevinu kentaurů. Válka mezi Amazonkami a kentaury je totiž na spadnutí...

Zajímavosti k epizoděvložit další zajímavost
Zbraň, kterou si Xena vybrala pro boj s královnou Melosou, se jmenuje chobos. Vychází z filipínského bojového umění "Escrima", ve kterém se bojuje s krátkými tyčemi. Scénárista Steven L. Sears, který velmi dobře ovládá bojová umění a Escrimu trénoval, vymyslel jméno chobos, protože nechtěl použít název zbraně, který by nekorespondoval s řeckou mytologií.
Ve Velké Británii měla tato epizoda běžet v sobotu 6. září 1997 na Channel 5. Ale týden předtím měla smrtelnou autonehodu princezna Diana, a pohřeb padl právě na tento den. Pravděpodobně díky podobnosti smrti princezny Amazonek v této epizodě, byl díl Hooves and Harlots prohozen s nadcházející epizodou The Black Wolf a dodatečně odvysílán další týden.
Scénáristé chtěli zachovat Gabrielinu nevinnost, ale zároveň její postavu rozvinout. Proto se rozhodli dát jí jako zbraň bojovou hůl, aby se s její pomocí mohla bránit. Toto je jediná epizoda, ve které má Gabriela hůl s orlí hlavou, kterou jí věnovala Ephiny. V dalších epizodách má bojovou hůl bez této ozdoby a stává se tak její základní zbraní, a to až do epizody 4x16 The Way.
Kmen Amazonek je strukturou založený na principu tzv. "irokézské konfederace" (uskupení šesti národů původních obyvatel Ameriky). U Amazonek tak existuje několik různých kmenů, které vedou různé královny, ale všechny jsou propojeny pokrevním příbuzenstvím.
V tomto díle se poprvé setkáváme s Ephiny, kterou ztvárnila novozélandská herečka Danielle Cormack, a tuto postavu uvidíme ještě v osmi epizodách. Ephiny se objevila i ve dvou dílech seriálu Hercules: The Legendary Journeys.
Andrew Kovacevich, který si zahrál malou roli Tora, zemřel 18. května 2002 ve věku 39 let. Spadl z přístřešku nad verandou u svého domu. Smutný konec měl se až moc shodoval se smrtí Kevina Smithe, představitele Área. Ten spadl v únoru 2002 z filmových kulis a po krátkém boji v nemocnici zemřel ve věku nedožitých 39 let. Andrew se ještě objevil v epizodách 4x04 In Sickness and in Hell, 4x11 Daughter of Pomira a 6x10 Old Ares Had a Farm. Rovněž si zahrál v několika epizodách Herkula a v jednom díle seriálu Mladý Herkules.
No males, centaurs, or amazons were harmed during the production of this motion picture. (Žádní muži, kentauři ani Amazonky nebyli zraněni během natáčení této epizody).
Hlášky z epizodyvložit další hlášku
Ephiny: Pojď, hned.
Gabriela: Promiň, ale asi sis mě spletla se psem.
Ephiny: Šla bys prosím se mnou
Gabriela: To je lepší.
Eponin: Čas tančit, princezno.
Gabriela: Já jsem v tom vážně hrozná. Ne, ne, ne... mám obě nohy levé. Dokonce mě ani nenechali tančit na dožínkách, abych nepřivolala špatnou úrodu.
Hlavní postavy
Vedlejší postavy
Phantes
Queen Melosa
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevKopyta a běhny
Původní názevHooves and Harlots
Rok natočení1995
Premiéra20. listopadu 1995
Česká premiéra7. června 2012
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka45 minut
Autoři profilu epizody