Záhada hlavolamu

Záhada hlavolamu (Záhada hlavolamu) — 1. série
Chceš seriál do oblíbených? Tak se přihlas!
Facebook Twitter
Avatar uživatele
sgjoli

5. srpna 2015

100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Tajemná Stínadla

Kdo milujete Foglarovy příběhy o klubu Rychlých šípů, určitě by vás neměl minout ani tenhle seriál.

Je pravda, že jsou tu nakombinovány dva příběhy dohromady (Záhada hlavolamu a Stínadla se bouří), ale to rozhodně neubírá seriálu na tajemnosti až strašidelnosti, napínavosti, ani na skvělých výkonech herců. Obzvlášť mladý Jan Tříska byl dokonalý - postava Široka mne děsila dost dlouho. Možná v tom svoji roli hrálo i to, že seriál je černobílý.
Navíc na člověka dýchá taková ta nostalgie z dětství, když ty příběhy tehdy četl, a touha být taky součástí nějaké takové party, jako byly RŠ, a zažívat podobná dobrodružství.

Nabízí se mi srovnání s filmem z 90. let, který - jak píše Seraphine313, - je oproti seriálu o dost slabší, ale v čem se mi zdál film trošinku lepší, byla ta hudba (hlavně na začátku a na konci) a lepší výběr doprovodného hlasu vypravěče (E. Cupák), který tomu dával větší míru tajemnosti a strašidelnosti.

Jinak je seriál naprosto úžasný a ráda se k němu vracím. :-)

Avatar uživatele
Regentor

25. ledna 2018

75 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
75 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Foglarovi hoši

Jaroslav Foglar a jeho Rychlé šípy. Kdo by je neznal. Klukovské dobrodružství, jaké si už dnes nikdo ani nedokáže představit. Román 'Záhada hlavolamu' je výborná napínavá četba, která neskončila zrovna šťastně a tak později vznikla i další dvě pokračování. Knížky byly tak vyhledávané, že se po tom tehdejší Československá televize rozhodla sáhnout a zfilmovat. Kvůli velké obsáhlosti to však nebyl úkol jednoduchý. Tvůrci se rozhodli pro zamíchání prvních dvou dílů dohromady. Tedy skoro. Z druhého dílu 'Stínadla se bouří' si vypůjčili tajemnou postavu Široka a začlenili ho do prvního příběhu.Naopak úplně vynechali noviny Rychlý šípů -TAM TAM- a dobře známé Bratrstvo kočičí pracky. Nechápu takové prznění děl. Seriál se však vcelku povedl. Kazí to jen dospělost některých herců. Černobílý obraz dobře skrývá studiovost. Děj ubíhá plynule a místy napínavé sekvence opravdu upoutají. Jeden by jim takové dobrodružství i záviděl.

Avatar uživatele
Seraphine313

15. června 2012

67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Kdo viděl, tak ví

Absolutně kouzelná atmosféra Stínadel kombinovaná s místy až hororovým zpracováním, dětská naivita a přitom závan starých časů... to vše zde najdete.

Kdo četl Foglarovu předlohu, musel si představovat všechna ta tajemná zákoutí. Zde je vše. Až z toho prostředí mrazí. Když si navíc vzpomenete, že tohle všechno mělo svou předlohu..

Já knihu četl, a několikrát. A tento seriál se knize vyrovná. Upřímně, film, který vznikl v roce 1998, tomuto seriálu sahá, no možná po kotníky.

Jestli si chcete vychutnat pravou foglarovskou atmosféru, ponořit se do doby o několik desítek let nazpět, vrátit se do dětství a přitom prožít téma téměř dospělé, doporučuji tento seriál.

Avatar uživatele
Zdeny

6. prosince 2014

60 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
80 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Kdo neviděl, tak nežije.......

Lidi, prostě ať je to, jak je to, ať to byla doba jaká byla, prostě tohle je moje mládí a nenechám si vymluvit, že pokud někdo něco takového nezažil,neviděl,nebyl toho součástí, tak neví o čem je dětství a mládí.Bohužel současné generaci dětí a mláděže tohle ale vůbec nic neřekne,spíše to bude terčem posměchu a trapných narážek.Bohužel je to smutné,je to tak a nejhorší na tom je, že není síla která by to změnila...

Avatar uživatele
Dahllia

8. prosince 2012

50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Asi tak...

Musím předeslat, že se tahle Záhada hlavolamu natočila dlouho předtím, než jsem se narodil, takže jsem nezažila to prvotní nadšení, ale upřímně řečeno mě poměrně dost zklamala. Jednak tím, že to je ateliérovka - tahle Stínadla mně vážně strach nenahánějí (daleko lepší zpracování mají ve filmu z roku 1994). Režisér navíc splácal dohromady Záhadu hlavolamu a Stínadla se bouří, takže pro znalce Foglara je to trošku přeházené, někde se vůbec předlohy nedržel (zajetí Červenáčka Mažňákem) a rozdělovací třída v podobě jakési kovové brány je fakt průser...

Avatar uživatele
33 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí

Stínadla!!!

Nádhera. Miluju stínadelskou trilogii, pro její neopakovatelnou a nervy drásající atmosféru a příběh, jehož napětí se neustále stupňuje. A hlavně to jsou Rychlé šípy. Tato devítidílná adaptace je jedna velká dokonalost. Je černobílá, což působivé atmosféře tajuplných uliček jen pomohlo a hlavně tady jebezkonkurenčně nejlepší Jan Tříska. Výborný počin, který tady nemá obdoby. 100%. Opravdová česká klasika.