plakát seriálu

Záhada hlavolamu

(Záhada hlavolamu)

Názory uživatelů

Tajemná Stínadla

Kdo milujete Foglarovy příběhy o klubu Rychlých šípů, určitě by vás neměl minout ani tenhle seriál.

Je pravda, že jsou tu nakombinovány dva příběhy dohromady (Záhada hlavolamu a Stínadla se bouří), ale to rozhodně neubírá seriálu na tajemnosti až strašidelnosti, napínavosti, ani na skvělých výkonech herců. Obzvlášť mladý Jan Tříska byl dokonalý - postava Široka mne děsila dost dlouho. Možná v tom svoji roli hrálo i to, že seriál je černobílý.
Navíc na člověka dýchá taková ta nostalgie z dětství, když ty příběhy tehdy četl, a touha být taky součástí nějaké takové party, jako byly RŠ, a zažívat podobná dobrodružství.

Nabízí se mi srovnání s filmem z 90. let, který - jak píše Seraphine313, - je oproti seriálu o dost slabší, ale v čem se mi zdál film trošinku lepší, byla ta hudba (hlavně na začátku a na konci) a lepší výběr doprovodného hlasu vypravěče (E. Cupák), který tomu dával větší míru tajemnosti a strašidelnosti.

Jinak je seriál naprosto úžasný a ráda se k němu vracím. :-)

100 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Foglarovi hoši

Jaroslav Foglar a jeho Rychlé šípy. Kdo by je neznal. Klukovské dobrodružství, jaké si už dnes nikdo ani nedokáže představit. Román 'Záhada hlavolamu' je výborná napínavá četba, která neskončila zrovna šťastně a tak později vznikla i další dvě pokračování. Knížky byly tak vyhledávané, že se po tom tehdejší Československá televize rozhodla sáhnout a zfilmovat. Kvůli velké obsáhlosti to však nebyl úkol jednoduchý. Tvůrci se rozhodli pro zamíchání prvních dvou dílů dohromady. Tedy skoro. Z druhého dílu 'Stínadla se bouří' si vypůjčili tajemnou postavu Široka a začlenili ho do prvního příběhu.Naopak úplně vynechali noviny Rychlý šípů -TAM TAM- a dobře známé Bratrstvo kočičí pracky. Nechápu takové prznění děl. Seriál se však vcelku povedl. Kazí to jen dospělost některých herců. Černobílý obraz dobře skrývá studiovost. Děj ubíhá plynule a místy napínavé sekvence opravdu upoutají. Jeden by jim takové dobrodružství i záviděl.

80 %
75 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
75 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Kdo viděl, tak ví

Absolutně kouzelná atmosféra Stínadel kombinovaná s místy až hororovým zpracováním, dětská naivita a přitom závan starých časů... to vše zde najdete.

Kdo četl Foglarovu předlohu, musel si představovat všechna ta tajemná zákoutí. Zde je vše. Až z toho prostředí mrazí. Když si navíc vzpomenete, že tohle všechno mělo svou předlohu..

Já knihu četl, a několikrát. A tento seriál se knize vyrovná. Upřímně, film, který vznikl v roce 1998, tomuto seriálu sahá, no možná po kotníky.

Jestli si chcete vychutnat pravou foglarovskou atmosféru, ponořit se do doby o několik desítek let nazpět, vrátit se do dětství a přitom prožít téma téměř dospělé, doporučuji tento seriál.

90 %
75 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Asi tak...

Musím předeslat, že se tahle Záhada hlavolamu natočila dlouho předtím, než jsem se narodil, takže jsem nezažila to prvotní nadšení, ale upřímně řečeno mě poměrně dost zklamala. Jednak tím, že to je ateliérovka - tahle Stínadla mně vážně strach nenahánějí (daleko lepší zpracování mají ve filmu z roku 1994). Režisér navíc splácal dohromady Záhadu hlavolamu a Stínadla se bouří, takže pro znalce Foglara je to trošku přeházené, někde se vůbec předlohy nedržel (zajetí Červenáčka Mažňákem) a rozdělovací třída v podobě jakési kovové brány je fakt průser...

70 %
67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Kdo neviděl, tak nežije.......

Lidi, prostě ať je to, jak je to, ať to byla doba jaká byla, prostě tohle je moje mládí a nenechám si vymluvit, že pokud někdo něco takového nezažil,neviděl,nebyl toho součástí, tak neví o čem je dětství a mládí.Bohužel současné generaci dětí a mláděže tohle ale vůbec nic neřekne,spíše to bude terčem posměchu a trapných narážek.Bohužel je to smutné,je to tak a nejhorší na tom je, že není síla která by to změnila...

100 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí

Je to skoro kultovka, chci to pochválit, ale prostě nemůžu

A je to o to těžší, že to tady všichni jen chválí, to mě zas budou všichni kamenovat, no já to snesu.

V minulosti jsem viděl sem tam díl a většinou ani ne celý, takže mi nedošlo, že se nejedná o normální adaptaci, ale o brutální znásilnění předlohy a zašlapání většiny představ, které chlapci po přečtení předlohy o té dokonalé pětce Rychlých šípů po generace měli.

Dějově: peklo. Scénáristé z nepochopitelného důvodu vzali 2 knížky a udělali z nich jeden děj, nikoli scénář ze dvou knih za sebou, ale tu scéna ze Záhady hlavolamu, která pokračuje scénou ze Stínadla se bouří a tak různě a dokola, občas vypomůže nějaký ten oslí můstek, který scénáristé museli vymyslet sami, aby jim to alespoň nějak pasovalo do sebe. Netvrdím, že originál je bez chyby (však jsem ho teď taky podrobil docela kritice), ale hlavní dějová linka má rozhodně hlavu a patu a má napětí a dobrodružství a prostě je dobrá. Tohle ale ne a prostě nechápu, proč to pánové udělali a jsem rád, že tímto způsobem neuchopili nějakou jinou českou klasiku.

Do toho fakt, že je to studiovka, takhle si Stínadla asi nikdo nepředstavoval a extrémy typu "vstup do Stínadel na Rozdělovací třídě", který si pánové představují jako temnou uličku s železnou vrzající bránou. Vždyť se stačilo podívat alespoň na ty geniální staré ilustrace a alespoň trochu se tomu přiblížit, ale většina momentů v seriálu u mě vyvolávala spíš úsměv a kroucení hlavy.

A všechno korunuje kasting. Na jednu stranu se divák dobře baví nad tím, jak tehdy vypadaly některé dnešní dospělé hvězdy jako Satoranský, Štěpánek, Hanzlík nebo třeba Kraus. Na tu druhou člověk nechápe, jak mohli takhle vymustrovat hlavní pětku, on ten Mirek Dušín v kraťasech navlečen do jakéhosi svetru vypadal prostě směšně a to byl jen vrcholek ledovce.

Takže chtěl bych, nejde to a i tohle hodnocení je víceméně jen z úcty k předloze.

40 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Stínadla!!!

Nádhera. Miluju stínadelskou trilogii, pro její neopakovatelnou a nervy drásající atmosféru a příběh, jehož napětí se neustále stupňuje. A hlavně to jsou Rychlé šípy. Tato devítidílná adaptace je jedna velká dokonalost. Je černobílá, což působivé atmosféře tajuplných uliček jen pomohlo a hlavně tady jebezkonkurenčně nejlepší Jan Tříska. Výborný počin, který tady nemá obdoby. 100%. Opravdová česká klasika.

90 %
29 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
57 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 7 lidí