plakát seriálu

Zápisky mladého lékaře

(A Young Doctor's Notebook)

Epizoda 1×02 – Episode Two
99 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

NKVD vyšetřuje podezřelé recepty. Dr. Bomgard řeší případ amputace.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

1934, Moskva
NKVD našla pochybné recepty. Dr. Bomgard se brání, že přece neléčí lidi přikládáním rukou. Považuje vyšetřování za ztrátu času a chce se věnovat svým pacientům.

1917, Murjevo
Dr. Bomgard si po vzoru svého předchůdce nechává narůst bradu. Také se chystá publikovat studii - žena vypila celou lahvičku rulíku a nejeví žádné příznaky otravy (nemá dilatované pupily, pocit závratě). Anna mu řekne, že žena si jen přišla pro další láhev, kterou následně prodá.

Dále vyšetřuje muže, který si přišel pro kloktadlo. Při vyšetření zjistí, že trpí syfilidou a třeba ho léčit. Muž léčbu odmítá a odchází. Felčar poznamená, že rozumí jeho rozčarování z pacienta, který se nechce léčit, ale sám nebere ohledy na přenos tohoto vysoce nakažlivého onemocnění. Doktor přijde s nápadem vytvořit kliniku pro léčbu pacientů se syfilidou. Starší Vladimir obdivuje jeho optimismus.

Přichází zjevně pomatený muž. Zjistí se, že jeho dcera spadla do drtičky. Dítě má rozdrcené nohy a Vladimir neví, co má dělat. Opakovaně se ptá, zda dívka ještě nezemřela. Starší Vladimir chápe, že nechce nic udělat, že už se z něj stal cynický lékař a lačně se dívá na morfium. Mladší Vladimír se rozhodne pro amputaci, avšak amputační pilka je tupá. Starší Vladimír se pokusí sebrat zbytek morfia, mladší ho zastaví.

Vladimir léčí i malé dítě, které přijde spolu s matkou. Matku přesvědčuje, že její dítě má nádor a musí ho operovat. Ona se brání a chce kapky. Dítě má jen absces. Hnis z abscesu postříká doktora.

1934, Moskva
Recepty jsou vystaveny na již mrtvé lidi - Leopold Leopoldovič, Pelageya...

Hlavní postavy
Anna Nikolayevna
Demyan Lukich
Pelageya Ivanovna
starší Dr. Vladimir Bomgard
mladší Dr. Vladimir Bomgard
Vedlejší postavy
NKVD Agent Kirill
Yegorych
pacient se syfilidou
malá Natasha
Aleksandr
pacientka s rulíkem
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevEpisode Two (neoficiální název)
Původní názevEpisode Two
Rok natočení2012
Premiéra13. prosince 2012
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka22 minut
Autoři profilu epizody