plakát seriálu

Ztracená brána

(Ztracená brána)

Názory uživatelů

Totální haluz

První oběť se stoickým klidem konstatuje "Ech", zatímco ho vrah ubíjí paličkou k smrti - dřevěnou paličkou. Druhou oběť vrah oběsí poté, co mu naběhne přímo do oprátky. Doslova. Opravdu doslova. Jo a mimochodem, rozvědka má supertajné velitelství maskované jako finančák, do kterého se dá volně přijít pražským podzemím.

Je to prostě totální odpad. Co pět minut je v ději alespoň jedna nelogičnost a jmenovat je všechny by byla totální ztráta času. Co říct k chování postav? Občas se v novince pod lupou objeví nějaké hodnocení ve stylu že děj obsahoval samá klišé a staví jen na samých stereotypech. Jako pardon, ale to jste ještě neviděli Ztracenou bránu. Ta totiž obsahuje jenom samá klišé a kde není klišé, tam nastoupí stereotypy. Jediné, co se autorovi nepovedlo až tak výrazně zahrnout je sexismus, ale možná už se nevešel.

Většina seriálů se přízemně snaží o jakous takous realističnost a alespoň základní míru uvěřitelnosti. Ztracená brána ve své progresivitě dosahuje antirealističnosti. Jiří Strach bohužel neumí vyprávět příběh nebo alespoň ne pro dospělé. Nerespektuje základní pravidla detektivního a kriminálního žánru, jednotlivé prvky děje netvoří koherentní a konzistentní celek. Samotné postavy musí jednat nelogicky a příležitostně trpět ničím nevysvětlenou amnézií, aby byly některé události možné. Události, jako třeba rozuzlení zápletky celého děje. Postavy zásadně nepřemýšlí. - Logika jejich jednání a vědomostí je zhruba taková jako na divadelním představení pro pětileté. Jejich psychologie je na tom zhruba tak stejně.

Takže koho všeho seriál paroduje? Policii, zednáře, Židy, vědce obecně, špióny... a všechny ostatní. O poznání méně veselé je upevňování antisemitských předsudků o tom, že členy svobodných zednářů byli hlavně Židé. Je to trochu jako by někdo četl Dana Browna a vzal to smrtelně vážně. Charakter a jednání postav na mě působilo, jako by je psal někdo, kdo nechodí mezi lidi a hlavně ne mezi ty, o kterých byl tento seriál.

Něco takového nemohly zachránit ani ty největší herecké hvězdy. Na to by totiž nestačil ani Chuck Norris. Ale možná jsem to prostě jenom celé pochopila špatně. Možná o tom všem autor celou dobu ví a jedná se o sofistikovanou parodii. V takovém případě by moje hodnocení nutně muselo být 100 %, protože je to prostě totální haluz a už dlouho jsem se u něčeho tolik nezasmála.

10 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Zatracená brána

Tak asi takhle. Nebyla to taková blbost jako Ďáblova lest. Ztracená brána na problematické hraně tohoto žánru vcelku slušně balancuje, ikdyž od pádu do bahna pitomosti neměla v závěru daleko. Naštěstí všichni víme, že jsou za vším Zednáři a že Praha je magická, tak proč ji trochu nezatemnit.

Příběh s osvědčenými herci se točí kolem vyvražďovačky pražské zadnářské lóže, časté jsou exkurse do podzemí pod starou Prahou. Samozřejmě, že všechny dveře bývají otevřené a český Langdom zase perlí. Tu českou tajnou službu si teda mohli odpustit.

Rozhodně nechci autory odrazovat od další tvorby, jen by to příště chtělo při tvorbě scénáře méně hulení a pamatovat na poučku, že méně je prostě někdy více.

40 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Ztracená brána

I přes to, že je tato trilogie docela slabší než první, dostala mě úplně stejně. Tvůrci si na příběhu dali znovu záležet a ve stejném tempu jako první trilogii dotáhli příběh až do konce. I Ztracená brána je napínavá a zajímavá a její závěr je ještě mystičtější než závěr Ďáblovy lsti ... Samozřejmě i tady se našly situace, kdy se mi zdálo, že se tvůrci možná nechali trošku unést, a bohužel jich tady bylo ještě o trochu víc než v původní trilogii. Kvůli tomu jsem taky nejdřív uvažovala mezi 90% a 100%, ale nakonec jsem zvolila 90%, protože přece jen byla tato trilogie opravdu o něco slabší. I přesto jsem ale byla stejně napjatá a zvědavá na rozluštění 'záhady' stejně jako při prvním díle a návrat Ivana Trojana, Jiřího Dvořáka a Aňi Geislerové mě taky opravdu hodně potěšil.

90 %
75 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
25 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Ztracená brána

Ztracená brána je povedené pokračování Ďáblovi lsti. Vrací se ústřední trojice, kterou doplňují další zajímaví čeští herci. Jinak můžu napsat jen to, co jsem napsal už u předchozího. Dobré herecké výkony. Pěkně budovaná atmosféra, skvěle skloubená kriminální a fantastická zápletka. Jen toho Trojana mi přišlo nějak málo.

90 %
67 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Nedosažená brána

Ďáblova brána jako ztracená lest. Záhadolog Arnošt Vašíček nám zde ve spolupráci s milovníkem českých tajenek Jiřím Strachem nabízejí třídílnou krimi/mystery sérii. Propojení našeho světa s tím paralelním může být snadné ale může to být i lest.Pokud by autor scénaře zůstal jen u toho prvního a věnoval se záhádám a nehledal bránu k realitě , pak by to nebyl ztracený potenciál.K případu vraždy v kanálech musí být nutně přizváni specialisté na různé lsti , poněvadž Hádek v roli kriminalisty je naprostý idiot který nepozná drahý kabát a zjevně neumí ani číst aby pochopil kdo je oběť.Čmáranice na zdi nás má zase ujistit, že mystérium bude nebývalé a je jasné už předem , že obětí bude přibýat aby nám pachatel mohl vyjevit svou zálibu v zednářích .Trojan-Runa nám tyto symboly bude opakovaně předkládat i se svým výkladem abychom se ujistili, že stále sledujeme mystery/krimi.Pokud by zůstalo jen u toho pak by to mělo svoje kouzlo, zvlášť lokace Prahy i jejího podzemí jsou vskutku nevšední.Problém je, když už do takovéto dějové motanice dodají tvůrci navíc naprosté bláboly.Medvecká najde visicího a zastřeleného profesora před půl dnem, ale v pohodě z něj pořád crčí krev až ji nakape na mobil...Preis zase po propuštění z vazby se nenechá odvézt řadu kilometrů domů ale jde středem silnice a nechá se přejet,.chodníky asi ukradli ti zpoza brány...Třešinkou na dortu blábolismu je neviditelný Langmajer coby agent nejtajnější jenž se promenuje na Policii , mluví s Geislerovou a Dvořákem ale nikdo ho nevidí!! Jak ďábelské.Postava rabína je slepená ze židovských vtipů a Kříž je parodie na křestanství.Zkrátka a dobře, celé to dělá dojem , že to spíchli horkou jehlou hlavně ať to jde co nejdřív do vysilání a to je vlastně ta lest, páč z upoutávek divák očekává, že se brána otevře a ono ..nic.

60 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Tajemno?

Opět dobře provedeno jako Ďáblova lest,protnutí tajemna a krimi plus pátrání po něčem co nejde jednoduše vysvětlit.

100 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé