vjera
OFF-LINE

 • Jméno
 • Věra
 • Věk
 • 26 let
 • Bydliště
 • Olomouc / Moravia / Czech Republic / Europe / Earth / Solar System / Galaxy / Cosmos / ?
 • ICQ
 • Jabber
 • Twitter
 • Facebook
 • Google plus
Facebook Twitter E-mail
Plakát
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

King in the South

Zbožňuju seriál o rodince Borgiů s Jeremy Ironsem, proto hned na úvod musím na rovinu uvést, že Medicejové jsou poměrně dost slabší odvar. Dustin Hoffman tady má zcela zjevně působit jako jakýsi Ironsův substitut, přitom je jeho casting úplně mimo a roli má na úrovni výraznějšího komparzu. Celé to tady táhne Richard Madden, který se po Severu přesunul na Jih a vládne pro změnu ve Florencii. Seriál má hodně pomalý rozjezd a dostatečně mě upoutal až asi někdy v polovině, nicméně jako fanouška historických počinů mě rozhodně neurazil a nabídl nejednu výborně natočenou scénu. Na základě svého rychlostudia na Wikipedii oceňuji historickou přesnost, tvůrci se zbytečně neodchylovali. Palec nahoru za maximální využití rodilých italských herců a hereček, úžasnou Annabelu Scholey v roli Contessiny Medicejské, kostýmy a hudby. Dost nechápu absenci větší propagace seriálu, když určitě nepatřil mezi ty nejlevnější. Nezjišťovala jsem si, zda se bude natáčet druhá řada (která by mohla být v mnoha ohledech hodně zajímavá), nicméně jako osmidílné okénko do historie jedné italské rodiny stojí Medici: Masters of Florence určitě za zhlédnutí.

Plakát
Girls

28. prosince 2015

100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Girls like no other.

Všech 42 dosud odvysílaných epizod Girls jsem zvládla nakoukat za jeden víkend. Upřímně jsem měla o seriálu úplně jiné představy, ale skutečnost mě mile překvapila tím, že se jedná o naprosto jedinečný a příjemný počin, který vybočuje z řady všech seriálů o ženském pohlaví. A možná právě to je kámen úrazu a důvod, proč si zde Girls nezaslouženě vysloužily tak nízké hodnocení. Srovnávání se Sexem ve městě tomu taky moc nepřidává, neboť v jádru vlastně nenajdete odlišnější seriály.

Lenu Dunham jsem před Girls moc nemusela, ale musím uznat, že si teď zaslouží můj obdiv. Natočit seriál, v jehož centru je hrdinka zcela mimo standardy hollywoodské krásky a s poměrně prořízlou hubou a často i módním (ne)vkusem, to prostě už vyžaduje mít, jak se říká, koule. A ono to funguje. Řeší se tu vztahy partnerské, rodinné, kamarádské i pracovní a celé je to nesmírně přirozené. S tím se samozřejmě veze i fakt, že Girls nepostrádají scény, které byste možná ani vidět nemuseli, ale bez nich by Girls neměly tu jedinečnou autorskou duši, jakou v této podobě mají. Palec nahoru také za stylizaci do indie filmů, které se mi ve větším množství zajídají, ale tady to prostě klape.

Výborně zahraná Hannah Horvath Leny Dunham je kontroverzní tím, že je jiná, přesto mi svým způsobem přirostla k srdci. Z ostatních tří hrdinek bych oželela snad jen Shoshannu (Zosia Mamet), která je tím typem otravné americké pipky, která mi fakt místy už lezla na nervy. Hlavní muž seriálu Adam Sackler v podání skvělého Adama Drivera je taky ten typ ušatého podivína, který se vybarví ve správný a výborně napsaný protějšek.

Podtrženo sečteno jsem od Girls čekala něco jiného, nicméně výsledek dopadl mnohem lépe. Mám-li své dojmy vyjádřit procentem, nejpřesnější by bylo udělit 85%. Nestala jsem se fanynkou seriálu bez výhrad, spíše naopak, nicméně že se na 5. řadu těším, o tom nemůže být pochyb. Tento typ homoru je totiž poměrně návykový. A všem ostatním přeji, aby byli schopni odhodit předsudky a podívali se na víc než jen na pilotní díl, protože tohle není jen seriálově zkreslená a naivní přehlídka života žen v NY, které řeší jen večírky, hadry a chlapy. Když už si tady totiž jde hlavní hrdinka jednou koupit šaty, má to smysl a není kolem toho tuna poměrně hloupých keců...

Plakát
The Royals

10. května 2015

69 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
54 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 13 lidí

Královsky promarněný námět.

Náhled do života fiktivní královské rodiny v čele Velké Británie mohl přinést celkem fajn podívanou, ne však v podobě, v jaké mi byl naservírován. Nejde ani tak o to, že by nebylo k dispozici relativně solidní herecké obsazení, spíš mi přijde, že slova, která jim scénáristé vkládají do úst, a zápletky, kterými je proplétají, jsou natolik povrchní a neoriginální, že to kazí i ty vzácné dobře natočené momenty. Asi moje první niterní WTF přišlo už v první epizodě při nástupu hrůz jménem Maribel & Penelope, jejichž zvolená hodnota IQ mi vážně nedává smysl. Královna i král se ohání argumentem "I'm the Queen/King England" v takových situacích, že bych je nejraději propleskla. K tomu všemu Elizabeth Hurley, která by měla být hlavním tahounem, hraje jen chladnou matku a manželku s největší starostí o to, aby nezrušili monarchii a její rty byly dostatečně lesklé kdykoli je některý člen rodiny po smrti nebo v ohrožení života. Postrádám tu nějakou zajímavě a celistvě prokreslenou postavu, díky které by mi stálo za to seriál sledovat. Nejlépě z toho asi vychází princezna Eleanor (Alexandra Park), nicméně stále nemám co ani koho s radostí chválit. Od žánru drama totiž skutečně očekávám určitou kvalitu a hloubku.

Do Royals jsem investovala svůj čas o délce osmi celých epizod s neustále klesající nadějí, že by se z toho mohlo vyklubat něco, alespoň v kategorii oddechových počinů, hodného sledování. Ale bohužel. Bylo by zajímavé vidět, jak by se se stejným námětem poprali samotní Britové... 40% za to, že totální utrpení a seriálový průser pořád ještě vypadá jinak.

Plakát
Dům z karet

22. února 2015

100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
83 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí

Hunt or Be Hunted.

Když si Kevin Spacey v lednu tohoto roku došel pro svou první (!) sošku na udílení Zlatých glóbů, moc jsem mu to přála, byť jsem House of Cards v té době ještě vůbec neviděla a vlastně mě to ani nijak extra nelákalo. "Politika? Bílý dům? Pche, to mě nebude přece bavit," říkala jsem si. V pondělí jsem si pustila první díl, dnes je neděle a já mám všech 26 "kapitol" za sebou a chci víc. Někdy je možná lepší nemít vůbec žádná očekávání, či mít ta negativní, a nechat se mile překvapit.

Umění napsat postavu, u které se všichni shodneme, že není zrovna svatoušek, ale přese všechno jí neskutečně fandíme, si cením nade vše. Chování Francise Underwooda v podání Kevina Spaceyho je vykalkulovanější než kalkulačka, chladnější než lednička a nelze popřít, že v Underwoodovi máme jednu z nejlépe napsaných a zahraných postav vůbec. Jeho drahá polovička Claire s tváří Robin Wright nezůstává pozadu a moc se mi líbí, jak si ti dva dokáží precizně přehazovat žezlo v politickém intrikaření.

Šlo by tu napsat dlouhý elaborát vysvětlující, v čem spočívá kvalita tohoto seriálu, ale upřímně v tom nevidím smysl. Hodnocení, ať už na tomto či jiných webech, mluví za vše. Pokud ale i vy nevěříte, že by vás mohl seriál z prostředí americké politiky bavit, zkuste mu dát šanci a věnujte alespoň hodinu svého života první epizodě. Věřím, že v té hodině na vás čeká stejné překvapení, jako čekalo na mě.

UPDATE: Třetí sezóna trochu ztratila dech a nechybělo hned několik epizod, které působily poněkud zbytečně. Frank Underwood ztratil kapku své štávy, ač se to dá částečně omluvit jeho novou pozicí v politice USA, která mu zaručuje s větší mocí i větší publicitu se všemi svými negativy. Větší zaměření na postavu Claire beru jako plus a jsem zvědavá, co s ní scénář následující čtvrté řády udělá. Nemůžu nezmínit také luxusně natočené momenty poslední epizody, kdy některé z nich předčily i sebelepší filmové kusy. A vůbec způsob, jakým je celý seriál nasnímán, je neskutečná vizuální lahůdka.

Plakát
Temný případ

17. listopadu 2014

100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
75 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

True Masterpiece.

True Detective mě chytl hned u perfektních úvodních titulků a až do poslední scény osmého dílu nepustil, a proto označení tohoto seriálu pojmem masterpiece rozhodně není mimo mísu. Tíha a hutnost příběhu kolem dvou detektivů Rusta a Martyho podle mě nemá v seriálové podobě obdoby. Příběh tu k divákovi promlouvá nejen skrze vypiplaný scénář ale i přes výbornou práci s kamerou a dohromady tvoří skutečně unikátní podívanou. Šestiminutový nesestříhaný závěr čtvrté epizody je rozhodně top. Pokud je zásadní předností televizní tvorby kvalitní vykreslení postav, True Detective se stává učebnicovým příkladem. Představitelé hlavních rolí Matthew McConaughey a Woody Harrelson na sebe strhávají veškerou pozornost a ano, McConaughey je o krok napřed ve všech časových rovinách děje. Snad jen věci typu zaseklá sekera v hrudníku, která by jinde způsobila okamžitou smrt, mě příště donutí k více kritičtějšímu pohledu. Tak či onak nejlepší televizní počin za hodně dlouhou dobu.

Plakát
Penny Dreadful

12. srpna 2014

78 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
44 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 9 lidí

Is Penny Dreadful dreadful...?

Málokdy se na seriály dívám, aniž bych doopravdy chtěla a neprášilo se na ně v mém "chci vidět" seznamu. Penny Dreadful je výjimkou a přistupovala jsem tedy k němu s nulovým očekáváním. Krátký popisek stačil, abych se na tento prozatím osm epizod dlouhý počin z dob viktoriánské Anglie podívala. Pocity? Velice rozpolcené. John Logan stvořil svůj první televizní seriál a upřímně jsem se celou dobu nemohla zbavit pocitu, že je všecko špatně. Seriály sleduji především proto, že ráda prožívám ten pocit, kdy si po konci jednoho dílu musím co nejdřív pustit další, nebo se na něj alespoň těšit. U Penny Dreadful jsem tento pocit nezažila ani jednou. Ano - dívá se na to pěkně, atmosféra je zajímavá, nápad povedený, ale podle mého názoru příběh prostě postrádá šťávu. Zpočátku explicitní vyobrazení násilí (čti oceány krve, rozsekaná těla, poházené vnitřnosti a podobné lahůdky) může působit nepříjemně, ovšem tohle mi pro zařazení do žánru horor nestačí. Stejně tak mi přišlo poněkud nešťastné, že ono "veliké a převelice temné" tajemství Ethana Chandlera (Josh Hartnett) bylo jasné jak facka minimálně už od druhé epizody. Věty typu "Vím, že tam někde uvnitř stále jsi." pak působily klišoidně až hanba.

Abych se nevěnovala jen negativní stránce věci, musím pochválit dějovou linku okolo doktora Frankensteina a jeho monster - dlouho mě takhle nic nedojalo. Také zařazení postavy Doriana Graye byl krok správnou cestou. Reeve Carney, který Graye ztvárnil, není v mých očích prvoplánově krásný, ale dokázal svému Dorianovi vtisknout velice zvláštní auru, která skvěle odpovídá mým dojmům z knihy Oscara Wildea. Plusový bod taktéž za vizuální stránku všech tvorů z Mezisvěta.

První sérii tedy hodnotím velice průměrně. Má své klady i zápory, v součtu mi však vychází velice nevyvážená a nevýrazná podívaná, u které jsem se bohužel ani jednou nebála, nevyvolala ve mě žádné napětí a ke zvědavosti, co bude s postavami v další sérii, se bohužel také nepřihlásím. Pro milovníky temnějších příběhů z viktoriánské Anglie se všemi svými typickými postavami je však Penny Dreadful určitě jedno veliké must-see.

Plakát
Borgiové

8. srpna 2014

100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Borgias never forgive.

Čistě kvůli čerstvým dojmům ze sledování starších Tudorovců jsem si pustila i další z historických seriálů stanice Showtime - příběh ambiciózních a nelítostných Borgiů. Přiznám se bez mučení, že většina první série nebyla mým šálkem čaje. Prostředí Vatikánu plné kardinálů v čele s papežem Jeremy Ironsem, byť hraje skvěle, mi jednoduše na první doušek přišlo nudné. Síla seriálu však spočívá ve výborně napsaných postavách, které se dokonale vyvíjejí a pro vás pak ve výsledku rozhodně nebude těžké držet intrikářskému rodu Borgiů palce. Upřímně jsem nikdy s takovou vervou nefandila incestu a neměla radost nad každým jedem v hrdle nebo bazénkem krve, kterou některý z Borgiů prolil. Nade všemi ční postava Cesareho, který se konstantně vyvíjí a nabírá na významu v příběhu své rodiny. Herecký výkon François Arnauda nemá chybu a udivuje mě, že o něm krom této role moc nevíme. Velice těžko se mi hledá něco, co bych mohla zkritizovat. Borgiové ve mě zanechali nejsilnější seriálový dojem za poslední dobu, a to i přesto, že byli předčasně ukončeni a poslední epizoda není finální v pravém slova smyslu. 90% jen za poněkud pomalý rozjezd. Ať byl Jinřich VIII. ke svým manželkám sebekrutější, Borgiové mají to, co Tudorovci postrádali. Ambice a schopnost kráčet přes mrtvoly při své cestě za mocí. We thank you, Neil Jordan. Amen.

Plakát
The Graham Norton Show

11. července 2014

100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Let's start the show... and never end it!

Americkým talkshows vděčím za svou znalost angličtiny, britským chatshows naopak za slzy smíchu a nekonečné hodiny skvělé zábavy. Když nevím na co se dívat, téměř pokaždé si pustím Grahama Nortona. A je mi upřímně naprosto jedno, zda se dívám na nový díl nebo už snad posté třeba na ten, kde na červeném gauči sedí Emma Thompson s "vykuchanými krajtami na nohách", Robbie Williams popisující porod své ženy jako "sledování jeho oblíbené hospody při požáru", tradičně famózní Jimmy Carr a v půlce pořadu doběhnou Doktorové Matt Smith a David Tennant, jen aby Graham Davidovi na plnou hubu řekl: "Oh David, your hair looks stupid!".

Tři a více hvězd z různých odvětví na jednom místě dělá spolu s pohotovým vtipem a smyslem pro humor Grahama Nortona výborný koktejl, který rozesměje snad i kámen. Uvolněnost, vtip, originalita, přirozenost. A tak to prostě má být.

Plakát
Kravaťáci

31. srpna 2013

100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 13 lidí

Suits me!

Wow. Zřejmě jsem se dostala do alternativního vesmíru, kde seriály z právnického prostředí mají šmrnc, vtip, styl, úroveň a... mám vůbec pokračovat?

Vážně - Suits je pro mě snad překvapením dekády. Výborný scénář, který sice někdy může diváka trochu nudit, když se příliš zaměřuje na nějaký případ, na druhou stranu nabízí nepřeberné množství skvělých slovních přestřelek, zajímavých dialogů a hlavně vtipu přesně na hranici maximální šílenosti a inteligentního humoru. A to já prostě musím ocenit.

Charisma ústředního dua se snad ani nedá změřit. Pro mě neznámí herci Gabriel Macht & Patrick J. Adams předvádí skvělé výkony, které dohromady vytváří ten hlavní důvod, proč se chcete dívat. Přidejte výborně napsanou (i zahranou) postavu sekretářky Donny a už byste ani další skvělou postavu nepotřebovali. Jenže ono jich je tu mnohem víc. Nesmím zapomenout na skvěle oplzlého a otravného Louise, kterého jsem občas tak nesnášela, až jsem byla nucena uznat, že jeho představitel Rick Hoffman předvádí skutečně famózní výkon. Gina Torres jako Jessica Pearson je tím správným prvkem elegance a ženské síly...

První série je radost pohledět, osobně se mi více líbila ta druhá. Všechny díly spojovala silá dějová linka "jak se zbavit Hardmana", která rozehrála skvělé zvraty a momenty. Třetí série právě běží, polovina je za námi, tudíž nerada hodnotím...

Skutečně mám pro Suits samé superlativy - je to totiž seriál, kde i házení se složkami na stůl může vypadat děsně cool. A vůbec mi nevadí udělit plnej počet...

PS: Doporučuji webisody Suits Recruits. Pobavíte se... :-)

Plakát
Ripper Street

20. srpna 2013

90 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
90 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 10 lidí

After the Ripper.

Náhoda s nudou se sešly a já tak měla tu čest prožít skvělých 8 hodin v Londýně roku 1889, kdy se veřejnost, policie i tisk stále vyrovnávaly se strachem, že by se Jack Rozparovač mohl vrátit. Přijde mi to jako svěží nápad - zatím se filmy a seriály věnovaly především době, kdy Rozparovač řádil, nikoli tomu, co následovalo.

BBC mě překvapuje svou kvalitou čím dál víc. Ripper Street skvěle kombinuje atmosféru tehdejšího Londýna, kriminálku, dramatické momenty a přidává složitější minulost hlavních hrdinů jako tenkou dějovou linku, která vás prostě zajímá. Veliká pochvala patří výběru herců. Matthew Macfadyen je výborný jako vždy. Jerome Flynn alias Bronn z GoT se zde ukazuje ve zcela jiném, řekněme romantičtějším světle policejního dobráka, co se nebojí zasadit ránu, když je třeba. Neokoukaný Adam Rothenberg v roli chirurga Homera Jacksona předvádí velmi přesvědčivý výkon. Jeho postava je typově všeználek, v kombinaci s jeho tak trochu rebelským postojem a hereckým projevem je však mým favoritem v seriálu. Ostatní herci tvoří seznam těch, co už jste někde určitě viděli (objeví se zde i ser Jorah a Hodor z GoT, kněz z Čokolády, holka z Misfits, a tak dále...) a vidíte je zde rádi.
Musím zmínit i vydařenou hudbu, málokdy hudbu u seriálů vnímám...

Ripper Street rozhodně doporučuji. Příjemných 8 hodinových dílů byla radost sledovat a jsem upřímně ráda, že se můžu těšit na další sérii. Kriminálky nesleduji, tuto historickou si ale nenechám ujít!