arthurcz
OFF-LINE

 • Jméno
 • David
 • Věk
 • 43 let
 • Bydliště
 • Praha
 • ICQ
 • Jabber
 • Twitter
 • Facebook
 • Google plus
Facebook Twitter E-mail
Plakát
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 0 lidí

Promiskuitní žena se zlatou zbraní

Seriál mohu každopádně zařadit mezi pohodové detektivní seriály, které jsou dobově umístěny někam na začátek minulého století, ze kterých čiší pohoda a semtam humor. Čili Phryne se může hrdě zařadit mezi perly jako Poirot, Murdoch nebo třeba Marplová.

Phryne je trochu kontroverzní osoba. Jedná se o hodně dobře udržovanou čtyřicítku, feministicky založenou, která si dělá co chce a zjevně taky ledacos veselého zažila. Jako příslušnice k lepší společenské vrstvě si zjevně s penězi hlavu neláme. A kolem sebe má partu oddaných lidí, ať je to klasický komorník, služebná (která ale pomáhá s vyšetřováním) nebo dva proletáři, kteří by za slečnu ale položili život.

Protože nemusí chodit do práce, ale dost jí to pálí, tak se začne zúčastňovat vyšetřování (povětšinou) vražd s detektivem Robinsonem. A jak to v těchto seriálech bývá, tak to od samého začátku seriálu jisří a jiskří. To samozřejmě Phryne nebrání, aby si skoro v každém díle s někým třetím řádně nezašpásovala, ale když se kolem detektiva mihne nějaká ženská, tak se chová skoro až žárlivě. No naštěstí to dopadne všechno jak dopadnout má. Teda pokud přece jen nevznikne série čtvrtá, což zatím asi nevypadá, konec třetí série moc otázek nezanechal.

Plakát
Zone Blanche

12. září 2018

100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

Za mlhou hustou tak, že by se dala krájet ...

Potěší, že docela kvalitní krimimálka s temnou atmosférou může vzniknout i jinde než na zasněženém severu. Základní atributy samozřejmě zůstaly. A to hlavně temný les s atmosférou jejíž hustota by se dala krájet. K tomu šerifka (nebo teda majorka) s pěkně temným šrámem z minulosti, která do toho lesa pravidelně chodí pátrat (a nebojí se, já bych to teda nedal) a dost často tam něco nepěkného najde. Dokonce najde i cestu z lesa ven, což taky nechápu. ;) No ono ani to městečko, kde ve finále slunce nikdy nesvítí, spíš jen prší a každý má nějaké to svoje tajemstvíčko, má cos do sebe. A když si tam sednete na lavičku, tak na vedlejší pravidelně přistanou na pokec dva havrani. Kriminalita je tam o několik řádů vyšší než celostátní průměr a mrtvoly se rojí možná víc než v Midsomeru.

Prostě hustá atmosféra a k tomu odpovídající pomalejší tempo. Milovníky těchto atributů seriál určitě potěší.

Dávám ale "jen" 70% a to prostě proto, že mě seriál občas uspával a nedokázal patřičně vtáhnout do děje. A ikdyž bylo finále a konec pro mě překvapivé, tak mi to vlastně bylo tak nějak jedno.

Plakát
Waco

9. září 2018

0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 0 lidí

Střet s magory

No jestli je to fakt podle skutečné události, tak to potěš koště. Seriál ličí obléhání komplexu, kde je usídlena slušně vyzbrojená sekta Davidiánů. Celkově je seriál poutavě a slušně natočený, pomalé tempo graduje. Herecké obsazení je perfektní.

Obsahově je to trochu nevyvážené. Chvilku to vypadá, že je to obhajoba hodné sekty a jejich vůdce, chvilku zas trpíme s hodným vyjednavačem, který se snaží bez krve zachránit lidské životy. Fakt, že mu to sekta taky úplně neulehčila a že stačilo vyjít z baráku a bylo by hotovo, moc akcentován není, spíš se s nimi sympatizuje. Přitom třeba fakt "vždyť všichni mohou svobodně odejít" a následné přikazování kdo může a kdo nemůže bylo jasnou ukázkou poměrů v sektě. Vidíme spoustu chyb, které ATF a následně FBI udělala a všechno vrcholí totálně spackanou finální (prakticky vojenskou) operací, která bere dech a člověk nechápe, jací diletanti měli při zásahu rozhodovací pravomoce.

Rozhodně stojí za vidění.

Plakát
Fearless

9. září 2018

0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 0 lidí

Fearless

Krátký seriál, který nás nejdříve seznámí s právničkou, která se snaží z vězení tahat nespravedlivě odsouzené a s jedním (asi) nespravedlivě odsouzeným, který dlí v base už 14 let. Na to se ale docela rychle nabalují další věci, jako všemožná konspirace, terroristi a tajné služby všeho druhu a všemožných zkratek.
Rozhodně sledování neurazí, natočeno je to celkem poutavě a bez větších hluchých míst. Ale jednak mi vadil profil odsouzeného viníka, který chvilku vinu přiznává, chvilku tvrdí, že on nic, to právničce moc nepomáhalo, spíš bych ho dal do ústavu než do basy. A pak vývoj posledních dílů a celkový závěr byl pro mě dost velkým zklamáním. Tolik let se všechno zdárně maskuje na nejvyšších místech a pod velkým utajením a najednou nastoupí advokátka, důkazy prakticky nemá jen nějakou teorii, udělá na politika baf a on jí všechno vysype, další se to dozví, tak se radši rovnou picne a tak dál. Prostě to najednou ztratilo zbytky uvěřitelnosti a změnilo se na jakousi pohádku.

Plakát
La Casa de Papel

31. srpna 2018

100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Jsem uchvácen

Tak to jsem teda ale opravdu nečekal. Bez většího očekávání jsem si pustil španělskej seriál, nic víc než spokojený náhodou objevený komentář kolegyně Figul jsem k němu neměl (mám cukání jí poslat alespoň virtuální květinu). V plánu to bylo tak na 2 týdny. A ono mě to chytlo, přikovalo a nepustilo až do samého závěru a samozřejmě za poloviční dobu, protože vidina víkendu, kdy nebudu vědět, jak to bylo dál, byla prostě hrozivá.

Jedná se o seriál o dokonalé loupeži, kdy víceméně celou dobu fandíme těm lupičům a doufáme, že na konci právo a spravedlnost utře a odejde s dlouhým nosem. Po dvou dílech, kdy jsem zůstal takřka v tranzu jsem měl jedinou obavu, že se to prostě takhlě super nedá udržet celých 15 dílů (nebo 19 v kombinované verzi netflix-antena na kterou jsem koukal já), že se to musí zadrhnout a ztratit kvalitu. Neztratilo, tempo zůstalo, kvalita taky. Pár trochu slabších okamžiků se tam v druhé půli objevilo, ale to se nechá odpustit.

Popisovat víc děj, tak to ne, to se musí vidět. Takže jen napíšu, že seriál je dobře natočenej, má promakanej a takřka do detailu dokonale promyšlenej příběh a scénář a že je opravdu skvěle obsazenej. Nevím, jak jsou na tom divačky (ikdyž pan Professor nebo Berlin si svůj dav obdivovatelek asi určitě našli), ale asi nebudu sám, kdo se při sledování bezhlavě zamiloval minimálně do Raquel.

S těmito herci bych rozhodně rád viděl něco dalšího, na druhou stranu doufám, že se nerozhodnou na uzavřený příběh namatlat další řadu a nezprznit tento zážitek podobně, jako zprznili třeba prison break (ikdyž ten byl proti tomuto dílku slabým čajíčkem).

Mohu jen a pouze doporučit.

Plakát
Impulse

27. srpna 2018

0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 0 lidí

Hop sem, hop tam

To tak jednou holčina objeví, že má schopnost teleportace. Ale nejedná se o žádný superhrdinský seriál, protože holčina to neumí ovládat, schopnost se projeví většinou sama od sebe, když je ve stavu absolutní předsmrtelné hrůzy. Takže pro hrdinku nic moc. Co rozhodně potěšilo, tak byl fakt, že se z toho nestane nic superhrdinského, ze sestry a kamaráda se nestane záložní tým hrdiny a ona toho nevyužívá ke konání dobra. Celé je to o řešení normálních civilních problémů, traumata, přátelství a hromada dalších problémů. Takže ve finále tam ani té teleportace moc nebude. Spíše snaha o odhalení, kde k ní přišla a do toho se minoritně zjevují informace z minulosti.
Seriál je zajímavý, ale kvalitou nevyrovnaný, některé díly jsou zmatené, díl v komatu mi těžce nesedl a v hodně dílech se prakticky nic jiného než trauma ze znásilnění neřeší. Hlavní hrdinka se často nejeví moc sympaticky, ale to bych svedl spíš na scénář než na herečku.
Takže po první sérii lehký nadprůmněr, pokud bude prodlouženo a rozjede se linka s tajemných chlapem, tak to možná dostane úplně jiné grády.

Plakát
Reverie

26. srpna 2018

50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Zničený dobrý nápad

Prakticky všechno už tu sepsal kolega sandokan555 a bohužel by se k těm jeho bodům nedá oponovat, spíše ještě připisovat další body, v čem je seriál nesmyslný.

Začal jsem sledovat kvůli zajímavému námětu a samozřejmě kvůli Sarah, ale jsou prostě projekty, které nezachrání ani krásná hlavní hrdinka. Potažmo když ona často skoro nehraje, spíše s úsměvem bez emocí cosi odříkává. Seriál začal ještě docela slušným pilotem, který sliboval solidní scifi odpočinkové béčko, možná céčko. Poměrně rychle to ale sklouzlo na nekonečná klišé, nekonečnou nudu a často na neskutečně pitomé zápletky. Sarah povětšinou někoho tahá z virtuální reality, ten někdo tam chce zůstat, většinou i poté, co obdržel informaci, že jeho tělo umírá, a že bez něj bude mít smůlu i tady. A tak se to motá a motá a pak Mara řekne nějakou oduševnělou větu, že se dotyčný studem málem propadne a ihned vyřkne to zpropadené "exitus" a z té virtuální reality vypadne.

Samotná podstata té reality je neuvěřitelná pitomost, to jak se postaví dokonalý model jen ze sociálních sítí nebo jak za hodinku tým slepí novou realitu atd. Tou podstatou mi to připomnělo jeden díl black mirror, kde ale vtipně při sexuální scéně uznali, že zrovna o tomhle na sociálních sítích hrdiny nebylo ani slovo, tak že to holt nahradili defaultem z pornofilmu. To mělo alespoň vtip. Reverie se ale tváří strašně vážně a jen tím tu strašnou pitomost umocňuje.

Čili 20 za Sarah, 10 za nápad a 10, no že mě občas rozesmáli, ikdyž to zrovna asi scénárista v tom místě humorně nemyslel. :-)

Plakát
Záhada hlavolamu

22. července 2018

50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Je to skoro kultovka, chci to pochválit, ale prostě nemůžu

A je to o to těžší, že to tady všichni jen chválí, to mě zas budou všichni kamenovat, no já to snesu.

V minulosti jsem viděl sem tam díl a většinou ani ne celý, takže mi nedošlo, že se nejedná o normální adaptaci, ale o brutální znásilnění předlohy a zašlapání většiny představ, které chlapci po přečtení předlohy o té dokonalé pětce Rychlých šípů po generace měli.

Dějově: peklo. Scénáristé z nepochopitelného důvodu vzali 2 knížky a udělali z nich jeden děj, nikoli scénář ze dvou knih za sebou, ale tu scéna ze Záhady hlavolamu, která pokračuje scénou ze Stínadla se bouří a tak různě a dokola, občas vypomůže nějaký ten oslí můstek, který scénáristé museli vymyslet sami, aby jim to alespoň nějak pasovalo do sebe. Netvrdím, že originál je bez chyby (však jsem ho teď taky podrobil docela kritice), ale hlavní dějová linka má rozhodně hlavu a patu a má napětí a dobrodružství a prostě je dobrá. Tohle ale ne a prostě nechápu, proč to pánové udělali a jsem rád, že tímto způsobem neuchopili nějakou jinou českou klasiku.

Do toho fakt, že je to studiovka, takhle si Stínadla asi nikdo nepředstavoval a extrémy typu "vstup do Stínadel na Rozdělovací třídě", který si pánové představují jako temnou uličku s železnou vrzající bránou. Vždyť se stačilo podívat alespoň na ty geniální staré ilustrace a alespoň trochu se tomu přiblížit, ale většina momentů v seriálu u mě vyvolávala spíš úsměv a kroucení hlavy.

A všechno korunuje kasting. Na jednu stranu se divák dobře baví nad tím, jak tehdy vypadaly některé dnešní dospělé hvězdy jako Satoranský, Štěpánek, Hanzlík nebo třeba Kraus. Na tu druhou člověk nechápe, jak mohli takhle vymustrovat hlavní pětku, on ten Mirek Dušín v kraťasech navlečen do jakéhosi svetru vypadal prostě směšně a to byl jen vrcholek ledovce.

Takže chtěl bych, nejde to a i tohle hodnocení je víceméně jen z úcty k předloze.

Plakát
Útěk z vězení

16. července 2018

50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Jak se dá zničit dobrá značka ...

Jak píše většina ostatních, tak hodnotit jako celek se nedá nebo velmi přísně. Takže jednotlivě. Seriál jsem v době slávy neviděl a od sledování mě dlouho odrazovaly právě ty komentáře na téma sestupná kvalita.

SO1 75%: opravdový útěk z vězení, Michael se nechá zavřít, aby z basy vytáhl svého bráchu Lincolna. Má brutálně propracovanej plán a jde do toho. Uznávám, že seriál má spád a často napětí. Na druhou stranu, pokud divák nevypnul úplně mozek, je vidět celá řada šťastných náhod, bez kterých by prostě zůstali s celým slavným plánem hned na začátku. Jen to, že se dostane do stejné basy (kterou náhodou projektoval) a samozřejmě do té správné cely, pak mě bralo, jak si odsouzenec z cely smrti trajdá, kde jen to jde. Tetování samozřejmě, no nevím, nevím, jestli by to takhle šlo zamaskovat, ale zrovna tohle jsem odpustil jako autorskou licenci. A dalo by se jmenovat dál, ale jako celek to docela funguje, ikdyž je to logicky děravý jak řešeto. Začátek zbytečně natahovaný, správný spád to má až někde v druhé půlce, takže dílů mohlo být i méně. Spíše se mi to líbilo, ikdyž bych se mezi ultrafandy rozhodně nezařadil.

S02 50%: takový útěk od vězení. Konspirace na vysoké úrovni, komplikovaný agent Mahony, který je fanaticky pronásleduje, několik linek různých prchajících a pronásledujících skupinek, sem tam vraždička. K tomu trochu náznak té nenaplněné lásky. Není to špatně udělané, děj se rozhodně nevleče a celkově to pěkně šlape. Ovšem v globálu je děj vyskládaný stylem "teď něco chceme udělat, skoro se to povede, těsně nám to někdo překazí, ale my tak akorát těsně utečeme a jdem to vymyslet jinak". Na všechno hromada času, policejní sbory jsou banda neschopnejch pitomců (nechytnou je ani v rojnici s hromadou psů, hned na začátku se celkem na pohodu uprchlíci rozprsknou po státech, přitom konec první série ukazuje hromadu policajtů a uprchlíky nedaleko). Samozřejmě, že když je někdo uvidí a práskne v nějaké vesnici, tak se tam nesjede milion policajtů a pánové těsně odjíždí zase dál. Agent Mahony je prakticky geniální, nejenže prokoukne systém kérek (možná by ho brali v Blindspotu ;) ), ale tak rychle, že kluci několikrát utečou jen o vlásek, několikrát je i viděj utíkat a semtam i vystřelí, ale stačí zaběhnout za roh a už je to dobrý. A když už jsou v totální pasti, tak je najednou někdo z nepřátel pustí a případně i někam popoveze. Ale bylo to svižné, napínavé a uteklo to jako voda.

S03 60%: Podle ostatních komentářů jsem čekal větší průser. Partička je v Panamě a prchá tam z vězení. Konspirace a tajemná "Společnost" popkračuje. A samozřejmě všechna klišé žánru pěkně na plno. Prchá se z vězení, ze kterého ještě nikdo neutekl, ale plán útěku je překvapivě snadný a to ve více variantách, existence tunelu mě dostala. Ikdyž je na útěk času málo, tak se všechno v klidu zvládá, když zaběhnem pár metrů před pronásledovateli do lesa, tak když z něj vyběhnem, tak můžeme docela dlouho filozofovat, než se vydáme dál, atd. Ale série je krátká a děj nemá výraznější vyloženě slabá místa, což to celé zachraňuje, takže na další kouknu určitě.

S04 20%: vygradovaná kravina. Najednou jsou všichni zas na svobodě. Lehce pod nátlakem se z nich stane elitní tým, který hledá jakousi krabičku. Žádné vloupání není nemožné, žádný trezor není dostatečně odolný. Obětovat život za ostatní také není nemožné. Ještě v polovině série se z toho dalo celkem v poklidu vybruslit happyendem, ale to oni ne, na scénu vstupuje matka, několikrát se zpřehází, kdo s kým je kamarád, kdo je nepřítel, kdo s kým je a kdo není příbuzný a celé je to jako obří výsměch původnímu seriálu. A graduje to v neskutečně naivní kravinu. Opravdu názorná ukázka snahy vymačkat z dobré značky maximum za každou cenu.

Final Break: Tak to byl špatný vtip, nějakou dobu jsem nemohl uvěřit tomu, že to, co jsem už viděl jako 2 poslední díly čtvrté série je tady beze změny spojeno jako film. Ta věta o gradaci v neskutečně naivní kravinu tedy patří i sem.

S05 60%: Po hodně zlé čtvrté sérii jsem měl hodně problém se do toho pustit, ale množství dílů mě přesvědčilo, je to naštěstí jen jednohubka. A plus mínus se tato série nechá. Docela slibný začátek, ikdyž si jeden říká, proč zrovna Jemen. Tamní útěk z vězení a následný útěk od vězení, který komplikuje blížící se islámský stát, se maličko zvrhne ve frašku, asi málokdo uvěří tomu, že by ta parta nevěřících psů z ameriky dokázala v tomto prostředí přežít víc než nějakou tu desítku minut. Takže částečně je to každopádně propaganda. Děj se ve finále přesouvá do civilizace, kde dospěje ke kýženému šťastnému konci.

Jako celek je to dobře řemeslně natočené, hlavní dvojka ja mi sympatická a myslím, že to opravdu rozbalila až v Legendách. Celej seriál jsem se nějak nesmířil se Sárou, ta herečka je taková strašně nijaká a bez výrazu. Ostatní členové bandy se povedli, nikdo mi už nevadil.

Nadprůměrné hodnocení je hlavně z úcty k začátku a původnímu nápadu.

Plakát
Ordeal by Innocence

23. června 2018

100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Britové se nebojí ...

Britové se nebojí a klidně si knihy od královny detektivek recyklují pořád dokola v různých formátech a ono to pořád baví a ono to pořád funguje. Upřímně mi předloha přišla docela slabá, přecejen tam nebyl ani Poirot, ani Marplová a posledních pár řádků knihy bylo skoro na pěst.

Jedná se o jednu z mála knih, kde autorka nepoužila nikoho ze své hlavní detektivní dvojice. V seriálu o slečně Marplové to britům nevadilo a stařenku tam bez problémů narvali. V této verzi je to "správně", ale prozměnu zas provedli jiné změny a podle mě jen k lepšímu. Pana doktora vymalovali jako totálního cvoka, on se Treadaway na jiné role ani nehodí, teda celou dobu jsem si ho úspěšně pletl s panem bratrem, až posléze jsem zjistil, že se jedná o dvojče.
A ujetej konec se nekonal. Co se naopak konalo, tak byl klasický propletenec paní Agathy, kdy postupně dojdeme k tomu, že zločin mohl udělat a měl k němu motiv prakticky každý, jen ho nerozplétá stařenka Marplová, ale rozplétá se taknějak sám, dokonce se tam (byť je tam sem tam mrtvola) ani nemotá žádný komisař v baloňáku nebo alespoň hloubavý konstábl, prostě tokové situační, skoro by to šlo hrát na divadle. Trochu jsem se bál, že tři díly jsou moc, ale scénáristicky to bylo uchopeno velmi citlivě a k vygradování konce to bylo tak akorát.

Naštěstí jsem sledoval jako odpolední chuťovku najednou a protože se britové nebojí a ještě ke všemu prostě umějí, tak já jsem si tenhle detektivní propletenec vyloženě užil. To že to bylo kvalitně natočené, super odehrané a že byla tradičně geniálně zachycena atmosféra té doby, tak to už snad nemá smysl ani psát, už mě to snad ani psát nebaví, ale prostě to za kanálem tak je. Nezklame nikoho, kdo rád detektivní seriály podle paní Agathy.

Předchozí