arthurcz
OFF-LINE

 • Jméno
 • David
 • Věk
 • 43 let
 • Bydliště
 • Praha
 • ICQ
 • Jabber
 • Twitter
 • Facebook
 • Google plus
Facebook Twitter E-mail
Plakát
Kapitán Kloss

6. listopadu 2017

0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 0 lidí

Nezničitelný Kapitán Kloss

Asi trochu nostalgie, že jsem po bezmála pěti dekádách zařadil do watchlistu toto dílko, ale má to své dobré důvody. Seriál jsem nikdy neviděl (docela by mě zajímalo, proč to v době mého mládí už nedávali, přitom věci jako pes v tanku apod. jsem v televizi zachytil, minimálně jejich existenci, zas tolik kanálů nebylo, abych to minul, ale i to se mohlo stát), nedivil bych se, kdyby za to mohlo, že ve finále jsou jako osvoboditelé američané a nikoli statečná rudá armáda. Hlavním důvodem je ale knižní podoba, která mě v mládí docela provázela, vedle Verneovek a Boříků to bylo něco jiného, prostě ten správný nezničitelný hrdina, který si ty skopčáky pěkně dává. Inu, k bondovi nebo komixům by se tehdy člověk na maloměstě dostával těžko, takže i po letech je Kloss tak trochu můj hrdina.

Takže zjednodušeně. Kapitán Kloss z německé kontrarozvědky ve skutečnosti není němec ale hrdinný polák, který je pravému Klossovi k nerozeznání podobný. Jako tajný agent tak efektivně rozkládá říši ze vnitř, všechno se mu daří, prostě borec, který všechno vyřeší, zachrání hromady životů a je nejlepší.

Filmová podoba mě vpodstatě pozitivně překvapila, čekal jsem vyloženou prastarou hrůzu a musím uznat, že se to dá sledovat i s odstupem toho půl století. Když se odečte dobová naivita, klossova neprůstřelnost, tak není vlastně co vytknout, no casting semtam asi jo, "akční" scény určitě.

A čistě subjektivně mě knížka víc táhla, buď je to věkem nebo to prostě bylo napínavější.

Z čiré nostalgie hodnotím asi výš, než si to reálně zaslouží a vůbec v tom nehraje roli, že se můj dědeček jmenoval Kloss (fakt).

Plakát
Santa Clarita Diet

3. listopadu 2017

33 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
67 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Nic extra

Seriál má všechno, co má správná komedie mít. Hvězdné kvalitní obsazení, dobrou zápletku na téma zombíci na maloměstě.
Ale subjektivně to prostě pro mě prostě byla často utahaná nuda. A že bych se smíchy trhal, to ne, vlastně celkový počet pro mě veselých situací se limitně blížil k nule. Asi jen můj problém, sestra byla nadšena.

Plakát
Za svitu měsíce

3. listopadu 2017

0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 0 lidí

Hodný upír

Hodný upír? To je sice trochu nezvyklé, ale v podání sympaťáka Micka to je hodně dobrá pokoukaná. Jsme ve světě, kdy toho upíři vydrží trochu víc, než je zvykem (sluníčko jen vysiluje a nezačínají hořet, dřevěný kolík je jen znehybní a nerozprskne do oblaku popela atd). Jak je zvykem, tak hrdina k sobě potřebuje kočičku, se kterou funguje chemie a nutno říct, že parťačka Beth se povedla a chemie funguje. A to je samozřejmě základ každého seriálu. K tomu je tu skvělý kámoš-upír Josef.

Celková forma je víceméně epizodní, kdy dvojice ať spolu nebo souběžně (ale ve finále stejně spolu) řeší nějaký případ, který má většinou spojitost s nějakým jinm upírem, který není až tak hodný jako Mick. Někdy v polovině se trošičku přidává i globálního děje, ale pohodová epizodnost je zachována i tak. Atmosféra je dobře vyvážená, chvilku na vážno vyváži bohatě dvě chvilky poklidné, takže každá epizoda uteče jak voda.

Seriál si - při své kvalitě logicky - pootevřel dvířka na další sérii, která bohužel nepřišla, naštěstí se jednalo jen o pootevřená vrátka a ne o rozvalenou bránu, takže jde dokoukat bez naštvání.

Plakát
Sňatky z rozumu

1. listopadu 2017

100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

Prastará pecka

Tady budu objektivní jen těžko, tenhle seriál je tak trochu srdcovka z dětství, společně s F.L.Věkem to bylo skoro až seriálové zjevení, protože obvyklou kvalitu tehdejší produkce přelomu 70./80. let (a že se konkrétně v té době točily strašný paskvily) tyhle seriály neuvěřitelně válcovaly a ukazovaly, že češi prostě natočit kvalitní seriál uměli.

Milej starej seriál na téma vrchol národního obrození z pohledu několika rodin, primárně se jedná o rodiny (skoro až fanatického) obrozence a idealisty Jana Borna a naopak praktického podnikatele Martina Nedobyla. Prostě soukromá dramata, která se různě prolínají a to celé v kontextu tehdejších událostí doby a že to nebyla doba jednoduchá.

Seriál vychází z prvních knih série pana Neffa Sňatky z rozumu a Císařské fialky. Kdysi dávno jsem sérii četl a už tehdy jsem musel ocenit, jak kvalitně je předloha v seriálu zachycena. Jako samozřejmě, že jak romány, tak seriál je poplatný době a podává trochu té ideologie, někdy jen v náznacích, ale když se to pak začne rozjíždět (to platí v plné síle pro knihy a seriál volně navazující), tak to už je místy docela síla. A bylo jedině dobře, že se ke sfilmování nedostala kniha pátá, mám jakési záblesky, že to už byla ideologie koncentrovaná (ale mohu se mýlit, je to fakt několik dekád, co jsem to četl).

Ovšem neduhy jsou většinou odpuštěny a to z několika důvodů. Způsob natočení je skvělý, ikdyž černobílé a staré, pořád se dá příjemně sledovat i dnes. Seriál se vyrovnal elegantně s rozdílem sta let, které od událostí v době natočení uběhly, často studia, která ale působí přirozeně a semtam si vypomůže třeba starou fotografií, ale z dnešního pohledu jsou i pohledy na tu tehdejší Prahu úžasné. Sice by to mohlo být 10 dílů při dnešní obvyklé stopáži, ale to je drobnost, díly utečou jako nic. A herecké obsazení? Geniální herci jako Vala, Rář, Jirásková, Voska a mnoho mnoho dalších (i ve vedlejších až drobných rolích viz. třeba Medřická, Hrušinský, Menšík atd) prostě excelují.

Seriál se v naší tvorbě řadí rozhodně k tomu lepšímu, možná nejlepšímu, co naše tvorba kdy nabídla.

Plakát
Star Trek

30. října 2017

0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 0 lidí

Star Trek aneb z pohádky do pohádky...

Jak jen tohle hodnotit, je to trochu za trest. Ono i sledovat tento základ obřího kultu s odstupem pěti dekád bylo občas trochu utrpení, ale zvládl jsem to. ;) Ikdyž množství epizod a jejich stopáž není v dnešní době úplně obvyklá, přecejen žijeme rychleji.
A ten fakt, že je to staré (v té době se tu točily ještě krásné černobílé seriály) a že to dalo základ mnoha dalším věcem, jsem se snažil mít pořád na paměti, protože jinak fakt nevím, co bych o tom mohl napsat pozitivního. No něco se rozhodně najde.

Tak předně provedení. Je to levná studiovka, která si v ničem nezadá s pohádkami z brněnského studia. Pokusy o "efekty" často vhánějí slzy smíchu do očí. Velmi mě bavily záběry na vesmírnou loď, která si to hasí vesmírem a občas přitom dělá takové manévry, že tetička setrvačnost jen zoufale buší hlavou do zdi a odchází na odpočinek. Kouzelné byly situace v řídícím středisku, kdy se iluze klepající se lodi docilovalo míháním kamery a herci se do toho snažili jakýmisi trhanými záchvatovými pohyby tento dojem podpořit. A dalo by se povídat dál, ale o tom práve ten seriál není a ve své době to asi nebylo špatné.

Děj jako takový je triviální. Vesmírná loď si brázdí vesmír a navštěvuje různá místa, kde povětšinou potká nějakou skoro až nadpřirozenou postavu se kterou něco řeší. Obsahově jedna (většinou pěkná) pohádka za druhou, která by se klidně mohla pouštět malým dětem. S vědou a ničím dalším to obsahově nemá společného nic (proč teda scifi? ajo, je to ve vesmíru), ale grimmové by se v tom často našli.

Hudba odpovídá formě. Znělka je návyková, ale v dílech samotných povětšinou hraje jakási unylá dramatická orchestrálka. Když u toho zavřu oči, tak mi to asociuje buď nějakej céčkovej černobílej horror a vidím hnusáka, co se plíží lesem a šíleně se u toho směje a nebo naopak těžkou romantiku pro pamětníky a vidím šťastný pár, co jde při západu slunce ruku v ruce po pláži. Bohužel ani jedno z toho se podle mě nehodí do Star Treku, ale doba prostě byla taková.

Co teda dělá Star Trek Star Trekem? Já bych řekl, ře je to primárně herecké obsazení, protože hlavní trojice je bez debat kultovní. A Spock, no to je prostě boží postava, která svou absencí humoru a emocí hromadu humoru neúmyslně dodává. A některé výroky prostě tesat do kamene, osobně asi nikdy nezapomenu na výrok na téma "nebezpečná mnohonožka". Jednotlivé díly často končí nějakým spockovským vtípkem a často se tím celý díl zachrání.

Pokud bych měl ještě hledat nějaké to pozitivum, tak na závěr snad jen to, že outfitky, uniformy a účesy dámské části ansámblu potěší oko diváka i po těch pěti dekádách a leckterý současný seriál by se měl nad sebou zamyslet a inspirovat se právě tady.

A když nad tím vším tak přemýšlím, tak i přes snahu o objektivitu a tedy nízké hodnocení: Spockojenost!!!

Plakát
Liga gentlemanů

26. října 2017

0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 0 lidí

Sestupně boží

K tomuto seriálu mě přivedly reference z Psychoville, na kterém jsem bezbřeze ujel v nedávné době.
Už první minuty mě sestřelily z křesla a daly jasně najevo, že tohle bude pecka. Bohužel to ne úplně vydrželo. Palba britského humoru to je, ale často tomu něco chybí.

Seriál je situován do jednoho zběsilého městečka. O nějakém ději se povětšinou nelze bavit, je to prostě série skečů z opakujících se lokalit a s postavami, které tedy bravurně hlavní herecké trio dává. Skeče jsou někdy boží, nekdy slabší a někde prostě za hranou (subjektivně hodnoceno, každý tu hranu má jinde). Stejně tak některé postavy prostě baví už svojí existencí a některé nestojí za moc.

V komentářích se často zmiňuje slabá třetí série, to mohu potvrdit, za sebe bych doplnil, že mě seriál přestal bavit někde v průběhu série druhé, vánoční speciál mě taky úplně humorem neutloukl a série třetí byla spíš na kulisu než na pobavení. Škoda, ten potenciál ze začátku tam prostě byl.

Ale stejně jako u Psychoville musím doporučit každému kdo rád britský/drsný/šílený humor. A minimálně polovinu času se takový divák prostě bude dobře bavit.

Plakát
Psychoville

18. října 2017

100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

Morbidní jízda

Tak tenhle seriál je neskutečná jízda britského absurdního černého humoru. V komentáři prakticky nesdělitelné, kdo rád britský humor, tak ať zkusí a neprohloupí. Díky tomu to ale není žádný mainstream, prostě to nebude pro každého.

V první sérii máme paralelní děj několika postav, které jsou samy o sobě nějak šílené (milovník sériových vrahů se svojí matkou, jednoruký klaun, trpaslík ...), jejichž osudy se začínají (znovu) proplétat díky záhadným anonymním dopisům. Víc prozrazovat netřeba, sedm půlhodinových dílů uteče jak voda.

Druhá série trochu ztrácí dech, známých hlavních postav z první série se naopak postupně zbavuje, ale není to špatné, není to propadák, prostě je to trochu jiné. Díky tomu nedávám seriálu plný počet, ale "jen" 90%.

Plakát
Forever

11. října 2017

100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Skvělý Forever

Tak tenhle seriál mě prostě chytil a nepustil.

Pohodový příběh o nesmrtelném hrdinovi, který pomáhá s vyšetřováním případů krásné vyšetřovatelce. Atmosféra je pohodová, často humorná, až na pár trochu vážnějších situací, to je často ve chvílích, kdy se řeší nějaký problém, který je spjatý s jeho minulostí (a že ta je víc jak dvouset letá, takže se semtam něco najde).

Co se realizace týče, tak prostě nemám, co bych vytknul. Herci potěšili kompletně, celkově svěže natočené, žádné bugy, prostě paráda.

Čistě subjektivně mi to připomnělo seriál Limitless (mělo by to být naopak, ale prostě jsem to viděl ve špatném pořadí) a to jak konceptem veselého chytráka s krásnou policajtkou po boku, tak bohužel i tím, že byl pro americké publikum nejspíš moc komplikovaný a nedožil se - při své nesporné kvalitě - druhé série.

Naštěstí konec nebyl moc otevřený, takže po odsledování posledního dílu nezůstala ta pachuť, že si ze mě někdo udělal dobrý den.

Opravdu skvěle jsem se bavil a seriál patří na můj nevelký seznam těch seriálů, které si rád někdy zopakuju.

Plakát
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

Kultovka

Prastarý seriál podle kultovní knižní série. První dvě knížky seriál slušně pokrývá, což je dobře, kdysi se to ke mně dostalo jako dvojkniha a vždycky jsem to bral jako jednu, s poměrně uzavřeným dějem. Potažmo další 3 díly už se tolik nepovedly.

Ale dost předlohy. Seriálová podoba je taková... no britská. Humor tam je, ale suchý a specifický a kdo ho rád, královsky se pobaví. Prokládání informacemi z průvodce je dlouhé tak akorát. Herecky zvládnuto slušně, no a provedení odpovídá době, dneska by to asi vypadalo úplně jinak, jen je otázka, jestli by tomu zůstalo to kouzlo. Koneckonců vzniklý film je toho dokladem, graficky lepší o parník, jen ta zábava se kamsi vytratila.

Jinak je asi zbytečné něco psát k ději, snad každý asi ví, kde že má svůj ručník a v hospodě u piva si láme hlavu, jak sestavit tu správnou základní otázku, aby byla odpověď 42 (mě už to trápí dobré čtvrtstoletí a pořád nic). A kdo neví, tak asi po této doslova vykopávce stejně sáhne asi těžko. ;)

Plakát
The Defenders

30. září 2017

100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Defenders

K seriálu jsem přistupoval trochu opatrně. Aby taky ne, Jessicu mám rád a její seroš byl super, s Daredevilem problém taky nemám, ale seriály s Lukem a Ironem se úplně nepovedly.

Začátek je docela zlý, první dvě epizody skoro postrádají děj. Pak se to začne trochu rozjíždět, Defendeři se potkají a dají dohromady, na scéně je Baba Yoda a Elektra. A ikdyž to není úplně super kulervoucí, tak úroveň jde spíše nahoru a fanoušek dostane to svoje.

Co bych vyzdvihl, tak že jsou hodně omezeny neduhy z Luka a Iron Fista, což bude hlavně faktorem mixu v málo epizodách.

Přes rozjezd seriálu nakonec chválím, rozhodně se nejedná o propadák a na pokračování se budu těšit určitě víc než na pokračování Luka.

Úplně na okraj bych mimo hodnocení ještě poznamenal, že mě tak neskutečně vytáčel termín "černé nebe", že jsem si musel projet titulky a změnit na originál.

Předchozí