plakát seriálu

Synové a dcery Jakuba skláře

(Synové a dcery Jakuba skláře)

Epizoda 1×07 – Skrýš - 1942
100 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Rodinu Cirklových navštíví Pepa a přemluví otce, aby se vrátil do Albrechtic. Florián má zájem o spolupráci s Kubou. Jakub Cirkl si myslí, že Kuba se na ilegální práci nehodí, Kuba to však nadšeně přijme, chce oslnit svou ženu...

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Cirklovu rodinu navštívi Pepa, který přivezl proviant. Přemluví otce, aby se vrátil do Albrechtic. Nastupují na huť a setkávají se Boškem. Jakub se přivítá s obsluhou panve, ale nepodá ruku německému komisařovi a Hugovi Hamršmídovi.

Terezka mu to vyčítá a řekne mu, že jejich syn odešel na frontu. Anna nastoupí do malířské dílny a seznámí se s vězněm, medikem Jiřím. Začne se o něj starat a nosit mu jídlo. Vojta se setká s Lízou a potom poprosí Pepu o azyl v hostinci. Ten mu vyhoví, ale dvojice následně pokoj opustí.

Jakub se dozví od Floriána, že Toník je živý, ale setkat se s ním nemůže. Florián by rád spolupracoval s Kubou, ale Jakub si myslí, že na ilegální práci se nehodí. Kuba však nabídku nadšeně přijme, protože chce oslnit svou ženu. Když nedodrží zákony konspirace, zatknou ho spolu s Floriánem. Vojta se setká s Toníkem a schová ho v továrním skladu.

Annin vztah k vězni Jiřímu se stále prohlubuje. Vilma má kvůli tomu výstup s Krupkem. Když postaví zeď mezi kreslirnou a bruskou, Anna požádá Terezu, aby se u Huga přimluvila. Ten však odmítne. Nany vyvolá při nadělování jídla incident, ke kterému se přidá několik žen.

Po další letákové akci se gestapák Schlapcke rozhodne prohlédnout sklárnu násilím – tuší, že provokaci zorganizoval Toník. Líza upozorní Pepu na plánované přepadení a ten jde varovat Vojtu. Vojta vyvede Toníka, ale ten se dobrovolně vzdává gestapu, aby kvůli němu netrpěli nevinní. Spolu s Toníkem zatknou i Boška...

Hlavní postavy
Jakub Cirkl
Schlapcke
Terezka ml.
Divíšek
Vedlejší postavy
Režie
Scénář
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevSkrýš - 1942
Původní názevSkrýš - 1942
Rok natočení1986
Premiérav roce 1986
Česká premiérav roce 1986
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka60 minut
Autoři profilu epizody