Plakát

ABCD ekologie aneb Životabudič

Televizní cyklus hraných skečů se zaměřuje na běžného diváka - konzumenta, který moc nesleduje ekologické pořady a je spíše ekologickým ignorantem. Účelem seriálu není upozorňovat na stav životního prostředí, ale především naznačovat, jak se člověk může už zítra chovat k životnímu prostředí... [více]

2001–2003 | Česká republika | 4 minut | Česká televize | Dokument | 26 epizod | status: právě se nevysílá
Poslední odvysílaná

1×26 – Naše ekologická stopa

(premiéra Kdysi dávno)

ABCD ekologie aneb Životabudič – O čem to je

Televizní cyklus hraných skečů se zaměřuje na běžného diváka - konzumenta, který moc nesleduje ekologické pořady a je spíše ekologickým ignorantem. Účelem seriálu není upozorňovat na stav životního prostředí, ale především naznačovat, jak se člověk může už zítra chovat k životnímu prostředí šetrněji a tím také ušetřit i svou kapsu. Tvůrci seriálu jsou vzdáleni myšlence, že ze dne na den přestaneme využívat technických výhod konce 20. století, že všichni prodáme auta a koupíme rodině jízdní kola, že vyměníme automatické pračky a ženy postavíme za valchy s mýdlovou vodou nebo že se na našich talířích místo masa objeví sojové klíčky. Jde o uskutečnění možného: tak jak mnoho z nás ráno postaví na nohy káva, měl by nás Životabudič postavit na nohy ve světě přehozených hodnot, upozornit na největší prohřešky proti životnímu prostředí a nabídnout konkrétní rady a recepty, jak se chovat šetrněji k přírodě, ale také ke své kapse.

V každém díle cyklu se objeví dvojice - Miroslav Vladyka, který se pokouší chovat ekologicky a Petr Vacek, který je známý jako ekolog a příznivce ochránců přírody. Zaměřují se na řadu oblastí "malé domácí ekologie" - tedy na běžné chování člověka v denních situacích. V prvním plánu půjde především o rady, jak uspořit energii, vodu, nakládání s odpadními vodami a komunálním odpadem, praktickou ochranu ovzduší atd. V druhém plánu se tvůrci pokoušejí zahrát na strunku změny spotřebitelského zájmu, změny hodnotových orientací diváka, na odklon od brutálního konzumu ve skutečném i přeneseném slova smyslu.

Zdroj: Česká televize

průvodce
Info box
Stanice

Česká televize

Délka

4 minut

Žánr

Dokument

Země původu

Česká republika

Roky vysílání

2001–2003

První vysílání

4. října 2001

Na CZ obrazovkách

ČT2 (2018)
Rok udává poslední vysílání.

Odkazy

IMDb.com