plakát seriálu

Aféra

(The Affair)

Názory uživatelů

"Everyone is fucking crazy"

Jsem člověk, který si kdysi myslel, že dokáže posoudit, jestli se mu seriál bude líbit podle krátkého popisu kdesi na internetu. Seriál o aféře středoškolského učitele a servírky? C'mon. Who cares? To je přece blbost... Omyl!

The Affair je seriál o... Zde bychom mohli napsat téměř cokoliv, jelikož pojednává o životě jako takovém. Víte snad Vy shrnout do jednoho komentáře, o čem je život? ... To jsem si myslel. Pokud však hledáte odpovědi na své problémy, na otázky, které Vám pokládá Váš život, jste na špatné adrese. The Affair otázky pokládá a vytváří. Myslíte si, že se znáte? Myslíte si, že víte, kdo jste? Začněte pochybovat.

Bývá prezentován jako pouhý seriál o nějaké aférce, jeden z mnoha, kde nám chtějí autoři ukázat, co se stane, když vznikne románek mezi dvěma postavami se "závazky". Opak je pravdou. Zde se nejedná o seriál, který nám pouze ukazuje osudy několika postav. Divák je vtažen do děje, stává se jeho součástí a účastní se příběhu, který žije velmi zajímavou formou. Nejsme pouhými pozorovateli děje, který se odehrává na vzdáleném místě a my můžeme od něj odejít. My tento příběh prožíváme a spolu s postavami děláme rozhodnutí, děláme chyby a zároveň se jim snažíme zabránit. Ne jednou, ale pořád a pořád dokola...

To, co uvidíte na Vás nebude přes obrazovku "házet emoce" a cpát Vám hysterii, ale naopak, hysterie a emoční vypětí probíhá přímo u Vás. Donutí Vás k tomu abyste se smáli se slzami v očích, kdy sami nevíte jestli brečíte, nebo se úporně řehtáte. Bez nadsázky se u sledování The Affair zamyslíte nad vlastním Já. Možná i zjistíte jak moc se znáte, respektive neznáte a čeho jste schopni.

Silnou stránkou seriálu je hloubka postav. V ničem, co jsem kdy viděl na obrazovce jsem neviděl tak skvělé hluboce rozpracované a komplexní postavy, kdy Vás autoři nutí ztotožnit se s jejich příběhem, i když je na míle vzdálen tomu Vašemu. Chemie mezi postavami je více než uvěřitelná a vytváří efekt skutečnosti. Samotný seriál je také postaven na konceptech efektu motýlích křídel, nebo tzv. path dependency. Malé zaškobrtnutí, jen opravdu jeden letmý pohled dokáže rozhýbat sled událostí, které nikdo nečeká. Navíc se divákovi nabízí více pohledů na věc a tak téměř není možné postavy nenávidět, nebo oblibovat. Jsme svědky rozhodovacího procesu lidí, které nám není dovoleno soudit. Nebo ano? Před koncem každé sezony je potřeba se zhluboka nadechnout. Takhle vyhrocené a dech beroucí season finales jsem neviděl ani v seriálech, které se tím pyšní. Emoce sršící na všechny strany jsou umocněny výbornou hudbou a bravurním intrem, které vás donutí nepřetáčet.

The Affair je prostě seriál o životě. Možná právě o tom, který právě prožíváte...

100 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 5 lidí

Originální seriál, který postupně sklouzává ke klišé

Lidé podvádějí z různých důvodů, ale většinou nevěra plyne z faktu, že jsou oba nebo jeden, nešťastní. Skrze sebedestruktivní chování tedy riskují všechno, jen aby naplnili své potřeby... The Affair má hodně pomalý příběh a vzhledem k tomu, že každý den je v jedné epizodě převyprávěn dvakrát, vyvíjí se děj opravdu šnečím tempem. Mimochodem, je zajímavé, jak změna přízvuku může pošramotit charisma, které Ruth Wilson rozhodně má - i bez svých hlavních předností však držela The Affair nad vodou právě ona. Tak trochu se totiž jedná o červenou knihovnu převlečenou za psychologické drama, ale ono to překvapivě funguje až do nastavovaného konce. Celou dobu jsem doufala, že půjde opravdu o AFÉRKU a tvůrcům se z toho podařilo vykouzlit skoro romantické klišé, v němž se do sebe hrdinové zamilovali. To je podle mě strašná škoda. Ztotožnit jsem se s nimi také nedokázala, protože nevěra je mi nade všechno odporná (a taky jsem celou dobu nemohla uvěřit, že by někdo dal přednost stárnoucímu Westovi před Jacksonem). Největší výhodu má The Affair v originálním stylu vyprávění a v tom, že dost často odsouvá jejich poměr do pozadí - a buďme upřímní, Noahova dramata v rodině a Alisonin srdceryvný příběh baví daleko víc, než jejich (s prominutím) šous*ání kde se dá, proložené vynucenými dialogy. Konec nepotěšil, vzhledem k tomu, že ze seriálu pravděpodobně chtějí dělat detektivku. I přes své nedostatky The Affair zůstává opravdu vítaným svěžím vánkem v řadě tuctových seriálů.

80 %
83 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
33 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřilo se 6 lidí