plakát seriálu

Apoštol

(Апостол)

Názory uživatelů

Překvapivě realistický nástin minulosti

Velká vlastenecká válka zamíchá osudy lidí - dvojčata Petr a Pavel se od sebe značně povahově liší a mají zcela odlišné osudy, ale přesto se navzájem chápou a respektují. Pavel, čestný učitel matematiky, si ve stalinistickém Rusku jako "nepřítel lidu" odpykává trest jako venkovský učitel, Petr, který je recidivující zloděj (kasař) a mezi kriminálníky má význačné postavení ("vor v zakone"), má navíc dobrou přípravu z německé špionážní školy Abwehru. Přesto je zajatý a dostane se do rukou NKVD při sabotážní akci na ruském území. Snaha k jeho naverbování, aby pracoval pro ruskou stranu, vede k jeho útěku a smrti. NKVD přijde na to, že by mohla mrtvého Petra nahradit jeho vzhledově podobným dvojčetem Pavlem a poslat zpět za frontovou linii jako špiona. Pavel se role svého bratra ujme, protože jedině tak získá šanci, že se ještě někdy uvidí s rodinou. Není to ale jednoduché - Petr byl typický dobrodruh a predátor, kdežto Pavel je plachý "měkkýš", který se napřed musí naučit nejen zvládat techniku špionáže, ale k tomu musí ovládnout zlodějské řemeslo. Smrtící hra plná morálních dilemat a proher začíná...

Seriál apoštol je typickou ukázkou, jak se současné Rusko snaží (tedy spíše před okupací Krymu snažilo) vyrovnat s minulostí - směsí vlivu traumat z Druhé světové války a éry stalinismu. V kombinaci s pro postbrežněvovské Rusy "neotřelými dramaturgickými technologiemi" (nelinearita děje, retrospektivy, opatrné dávkování patosu, latentní morální imperativy, gradace a finální zvrat, nejedobarevný hrdina a nemilosrdně brutální popis stalinského režimu) vznikla miniserie, která se vymyká naivním propagandistickým klišé, charakteristickým pro starší ruské válečné seriály. Jako u všech seriálů ruské provenience je třeba si uvědomit, že je ruský divák vidí zcela jiným prizmatem pohledu, než středoevropan.

Za pozornost stojí, v jakém souladu jsou líčeny oba režimy - na jedné straně stalinský, ve kterém neexistují lidská práva, existenční jistoty a spravedlivost, ale naopak, kde obyvatelé žijí v orwellovském světě, plném propagandy, lží, udání a trestnách táborů, ve světě, kde nikdo netuší, co s ním bude zítra, pokud vůbec pro něj nějaký zítřek bude. Na straně druhé je líčený brutální svět na územích okupovaných Němci, který si s tím stalinským de facto v ničem nezadá.

OFICIELNÍ POPIS V ZÁLOŽCE "INFORMACE" BOHUŽEL OPSAL/PŘELOŽIL NĚKDO, KDO SERIÁL NEVIDĚL - JSOU V NĚM CHYBY A VŮBEC NEVYSTIHUJE CHARAKTER MINISERIE.

JE TO VELKÁ ŠKODA, PROTOŽE TENTO SERIÁL JE JEDEN Z MÁLA RUSKÝCH VÁLEČNÝCH SERIÁLŮ, KTERÝ LZE DOPORUČIT INTELIGENTNÍMU DIVÁKOVI.

70 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé