plakát seriálu

Atentát

(Atentát)

Epizoda 1×03 – Mezi nácky
99 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Dan je podezřelý z atentátu na prezidenta, ale Tereza tomu nevěří. Vydá se po stopě podivného přívěsku, který Dan zanechal na místě, kde se střílelo na prezidenta. Ten ji zavede ke starému případu, na němž Dan pracoval. Byl nasazen mezi nebezpečné neonacisty, kteří plánovali vraždy nepohodlných osobností. Jakou to má souvislost s prezidentem?

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Tereza s Danem zneškodní oba zločince, kteří na ně čekali před chatou. Dan si rychle bere věci a chystá se odjed. Tereza chce Dana zadržet, ale ten ji sdělí, že jí nemůže věřit, protože oba zločince k němu přivedla právě ona. Pravděpodobně má někde štěnici. Pouze ji sdělí ať sleduje stopy. Mezitím oba zločinci utekli. Policejní technik později objeví v jejím autě štěnici.

Tereza si doma vzpomene, že v kostele byl nalezen přívěšek s hákovým křížem. Druhý den zajde na policii, aby si prohlédla spisy k Danovu starému případu. Jenže spisy nejsou přístupné. Požádá o pomoc Danovu bývalou ženu Zuzanu, která pracuje u soudu. Ta ji spisy půjčí k nahlédnutí.

Jak Tereza čte spisy, divák se vizuálně dozvídá něco o starém případu. Danův hlas v pozadí komentuje dění. Dan dostal za úkol infiltrovat se mezi neonacisty. Seznamuje se s Evou Jánskou, kterou mu přidělí jako parťačku. Jejich seznámení však není vůbec ideální a oba si absolutně nepadnou do oka. Dan se připlete na neonacistické demonstraci mezi policisty a nácky. Na oko zmlátí pár policajtů, kteří mlátí nácky a pomůže jim utéct. Pak to společně zapojí v hospodě. Následně projde i vstupní zkouškou a zapojí se na odlehlé usedlosti do výcviku neonacistů. Uvědomí si, že náckové jsou perfektně organizování a vycvičeni.

Jednoho dne zjistí Dan, že šéf nácků obdržel seznam jmen významnějších osobností, původem židů, cikánů, homosexuálů. Dojde mu, že je to seznam smrti. Neví však kdo bude první ze seznamu a kdy odstraněn. Mezitím se zúčastňuje nácviku únosu osoby z autobusu. Snaží se vymámit že šéfa nějaké bližší údaje, ale ten je ostražitý a Danovi nic bližšího nechce říci.

Jednoho dne vezme šéf Dana na jednu schůzku. Setkávají se s Vojtěchem Kalašem, prezidentovým poradcem, který je antisemitsky zaměřený. Z hovoru Dan pochopí, že autorem seznamu smrti je Kalaš. Najednou se v místnosti objeví sám prezident s Forestkem. Kalaš prezidenta seznamuje s nácky. Dan je v šoku, protože prezident není vůbec překvapen a vypadá to, že tiše podporuje aktivity nácků.

Je den 30. 6., výročí noci dlouhých nožů. V tento den má být unesen a zabit první člověk ze seznamu. Před odjezdem z usedlosti odtajní šéf nackům oběť - reportér Tomáš Winter. Jde do tuhého. Dan nemůže nikoho informovat a varovat, protože všichni museli odevzdat mobily. Akce začíná. Winter je z autobusu č. 183 unesen a převezen s kuklou na hlavě do přístavu na loď. Dan využije chvilky a odtajní se. Pár nácků zmlátí, ale vypadá to, že bude přemožen. Na poslední chvíli se objeví v podpalubí Eva Jánská se zbraní v ruce. Náckové jsou pochytáni...

A opět vidíme Terezu jak dočítá spis. Vrací vše Zuzaně. Ptá se ji jak to nakonec dopadlo. Náckové byli odsouzeni k mnohaletým trestům. Co se stalo s Vojtěchem Kalašem? Nic. Řízení s Kalašem bylo odděleno od řízení s nácky a později v tichosti zastaveno bez důkazů. Eminentní zájem na rozdělení a následné ututlání měl někdo z vrchního státního zastupitelství.

Na Dana je vydán celostátní zatykač.

Když sedí Tereza na poradě, nakloní se k ní Luboš Malý a sdělí ji, že ho překvapilo co vše zjistila, ale hlavně jej znepokojuje, jakou mohl prezident sehrát roli v případu...

Hlášky z epizodyvložit další hlášku
(Tereza žádá Luboše, aby nevydával celostátní zatykač na Dana.)
Luboš Malý: Já jsem si myslel, že jsi vůči Danovi imunní, ale teď se chováš fakt jako ta poslední kráva, která si jenom vzpomene na bejka a hned ztrácí vědomí.
Hlavní postavy
Tereza Hodačová
Dan Chládek
prezident Václav Wolf
Vedlejší postavy
Ester Wolfová
Luboš Malý
Jiří Forestek
Bronislav Miler
Eva Jánská
Tomáš Winter
podplukovník Háva
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizodě
Český názevMezi nácky
Původní názevMezi nácky
Rok natočení2015
Premiéra26. října 2015
Česká premiéra26. října 2015
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka70 minut
Autoři profilu epizody