plakát seriálu

Bomb Girls

(Bomb Girls)

Názory uživatelů

Povedené

Pro historické seriály mám tak trochu slabost, takže jsem si Bomb Girls nemohla nechat ujít. WWII je moje oblíbené historické období, avšak na poli seriálové tvorby zůstává zatím podivně nevyužité. Očekávání proto byla velká, a naštěstí se víceméně naplnila. Prostředí továrny na bomby je neokoukané, postavy a jejich příběhy dobře zpracované a uvěřitelné. Všechny si mě postupem času získaly, ať už šlo o Kate na útěku, Gladys z bohaté rodiny nebo jejich vedoucí v továrně Lornu.
Co dodat? Snad jen, že už se těším na druhou sérii a doufám že udrží úroveň té první.

90 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 4 lidé

Bomb Girls

Seriál Bomb Girls je pro mě obrovské překvapení. Nejsem moc velký příznivec seriálů, které jsou primárně zaměřeny na vztahy, a proto jsem vůbec nečekala, že by mě Bomb Girls mohl tak bavit.

Seriál má od každého něco – najdete tu romantiku, napětí, akční scény, vtipné momenty, ale i momenty, které vás vezmou za srdce. Přidejte si úžasnou hudbu a ještě úžasnější kostýmy. Miluju ty jejich krásné šaty, pracovní uniformy, ve kterých jsou neskutečně sexy, a k tomu ty barevné šátky.

Když se řekne seriál o 2. světové válce, tak si spíš představím zablácené vojáky bojující kdesi v zákopech a statečně táhnoucí své polomrtvé kamarády do bezpečí. Není příliš často vidět příběh z pohledu "těch doma" a po zhlédnutí Bomb Girls myslím, že je to škoda.

Seriál se zaměřuje na osudy pěti žen a jednoho muže z modré směny v továrně na výrobu bomb Victory Munitions. Jsou to lidé, které okolnosti donutily mnohdy poprvé postavit se na vlastní nohy. Nedokážu říct, kterou z postav mám nejraději, oblíbila jsem si je všechny. Bohatou Gladys bojující s předsudky své rodiny, mateřskou Lornu, která by pro dobro svých děvčat snad obětovala i své rodinné štěstí, malou milou Kate se zlatem v hrdle, nezávislou Betty, Veru toužící prosadit se ve světě, kde ženy byly dosud jen na okrasu svých mužů a nakonec Marca, "nepřátelského" Itala žijícího v Kanadě.

Povedlo se tady to, co mi v seriálech často chybí - dát dohromady "normální" postavy, kdy i přes okolnosti, které je daly dohromady, přes rozdílné zázemí, ze kterých pochází, tak působí přirozeně, žádná z nich nevyčnívá špatným směrem, žádná z nich nemá takové problémy, přes které se nemůže dostat.

Příběh se odehrává v Torontu, a proto se události z Evropy dostávají k postavám zprostředkovaně. Někdy mi ale připadá, že jsou tam ty události až moc uměle našroubované, prostě proto, aby divák nezapomněl, že mimo továrnu zuří válka. To nám ostatně nezapomene v každém dílu připomenout i Gladys. Občas to dokáže lézt pěkně na nervy:-)

Jakmile se, zejména ve 2. sérii, začaly do popředí dostávat vedlejší postavy, tak se mi zdálo, že tím seriál trpí. Ztrácí se tím pro mě uvěřitelnost osudů hlavních postav (obzvlášť Gladys je podle mě jedno velké WTF).

Škoda, že seriál nebyl obnoven pro 3. sérii, snad to vynahradí celovečerní film, který příběh holek z továrny na bomby ukončí.

80 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
0 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

Bomb Girls

Bomb Girls jsou pro mne velmi příjemným překvapením. Nenápadné, ale o to sympatičtější retro plné hezké hudby, krásných šatů a účesů i uvěřitelných, živoucích postav.

Oblíbila jsem si všechny. Krásnou, sebevědomou Gladys, která se snaží za každou cenu dělat správné věci, přestože naráží na nepochopení okolí a konvence společenské vrstvy, v níž se narodila. Křehkou Kate s děsivým tajemstvím a zlatem v hrdle. Mateřskou, tvrdě pracující Lornu, která by pro rodinu a továrnu obětovala i své vlastní štěstí. Dokonce jsem si nakonec dokázala oblíbit i Veru, zejména v okamžiku, kdy se od myšlenek na sebevraždu změnila v sebevědomou ženu, která se dokázala vyrovnat se zjizvení obličeje ve světě, kde jsou ženy stále ještě především manželkami. A samozřejmě Betty, emancipovanou, tvrdě pracující a odhodlanou postavit se proti společnosti, jejíž konvence jí brání ve štěstí; ta byla pro mne až srdcovou záležitostí (přestože projev Ali Liebert je chvílemi velmi neherecký).
Muži jsou trochu upozaděni (samozřejmě, když jsou téměř všichni na frontě), což v kombinaci s datací a tématikou jenom nahrává k tematizaci feminismu a ženské emancipace. Ovšem nečekejte nic násilného, nebo extrémního, všechno jsou pouze přirozené projevy žen, které byly donuceny zastávat mužské role ve vypjatém dějinném okamžiku.

Trochu na škodu je lehce násilné a nepřesvědčivé roubování dobových událostí do příběhu. Situování do Kanady samozřejmě trpí tím, že je od událostí v Evropě prostorově vzdáleno, tudíž jsou všechny odkazy k aktuálnímu světu do dění vkládány z druhé ruky a, bohužel, působí lehce samoúčelně.

Je trochu škoda, že seriál nebyl obnoven pro třetí sérii, nicméně se v příštím roce dočká alespoň pokračování v podobě celovečerního filmu. Já se rozhodně těším.

80 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

We Can Do It!

Další skvělé retro do sbírky, tentokrát z období druhé světové války. Ovšem tady se neválčí v zabahněných zákopech, vojáci netahají své polomrtvé kamarády z bitevního pole za ohlušujícího řevu střel a výkřiků raněných... Kdepak, tady jsou v hlavní roli ženy, konkrétně skupinka žen (a plus/mínu jednoho muže), které spojuje práce v muniční továrně, kde pomáhají "našim chlapcům" vyhrát válku tak, jak je jim v tomhle čase umožněno, tedy výrobou bomb. Jejich bitevním polem je továrna, místo zelených uniform nosí šik kombinézy a ještě lepší šátky, místo zákopů berou útokem bar a místo nářku raněných slyšíte co jiného, než parádní dobovou muziku.
Ale tohle je jen část. Každá z postav má i vlastní příběh a že jsou to ale příběhy! A každý úplně jiný, ať už se jedná o Lornu, Veru, Kate, Betty, Marca, Gladys... ale to už zjistěte sami.
Mou nejoblíbenější postavou asi bude Vera, ačkoli po prvním díle bych to do ní absolutně neřekla. Podle mě si od nějaké poloviny S1 ukradla pro sebe každou scénu, kde se objevila :D A hned po ní neohrožená Gladys!
A ještě jednou vyzdvihuji hudbu v celém seriálu, především když zazpívala malá milá Kate... no nádhera!

80 %
33 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
33 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé

Holky od bomb,

to umí rozjet. Každý díl mě baví a uteče strašně rychle. Vtip i drama, láska i ztráta. Tyhle holky se chytly šance, kterou díky válce dostaly a nasazují, stejně jako jejich muži, svůj život kvůli válce. Ale děj se neodehrává jen v továrně na bomby, odehrává se všude kolem. V domech boháčů, v obydlí holek, co by neměly kam jít. V barech, kam se chodí bavit ony i vojáci.
Bože, miluji to jejich oblečení, kloboučky a rukavice, je to promenáda krásných šatů.

90 %
33 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
33 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé