Plakát

Evropské pexeso

Hravý animovaný cyklus o jednotlivých státech Evropské unie. Ač je animovaný cyklus „Evropské pexeso“ určený především malým divákům České televize, určitě poučí a pobaví i ty velké. Osmadvacetidílný cyklus tříminutových hravých filmů představí jednotlivé země Evropské unie. Každý díl... [více]

2008–2009 | Česká republika | 3 minut | Česká televize | Animovaný / Dětský / Rodinný | 28 epizod | status: ukončeno v roce 2009
Poslední odvysílaná v ČR

1×28 – Evropská unie

(premiéra 11. 7. 2009 – před 14 lety)
Poslední odvysílaná

1×28 – Evropská unie

(premiéra Kdysi dávno)

Evropské pexeso – O čem to je

Hravý animovaný cyklus o jednotlivých státech Evropské unie.

Ač je animovaný cyklus „Evropské pexeso“ určený především malým divákům České televize, určitě poučí a pobaví i ty velké. Osmadvacetidílný cyklus tříminutových hravých filmů představí jednotlivé země Evropské unie. Každý díl je věnovaný jednomu státu, a ten poslední myšlence spojené Evropy. Dva dětské hlasy – holčičí (Dorotka Dědková) a chlapecký (Matouš Kratina) – nejdříve hádají, o jaké zemi si budou povídat, a poté ji okomentují – vždy se skvělým humorem a velkorysým nadhledem.

Téměř každý díl „Evropského pexesa“ představí každou zemi jiným výtvarným pojetím – potkáte se zde především se jmény mladých tvůrců a tvůrkyň, ale i se známými jmény animovaného a výtvarného světa. Například výtvarnice a animátorka Bára Dlouhá se s razancí sobě vlastní chopila Finska a tuto severskou zemi zpracovala hravou formou vstřícnou k dětskému divákovi a neméně zábavnou pro dospělé. Zajímavostí je, že kromě klasické kreslené a papírkové animace zde byl animován i cukr nahrazující sníh. Martin Ferencei – mladý tvůrce, který studoval animaci v zahraničí – spolu se svým kolegou Alanem Shansudinem – použil na zpracování Lotyšska techniku 3D animace. Sehraný tým animátorů–výtvarníků Zdeněk Durdil a Martin Búřil odvážně zpracoval těžkou, a informacemi nabitou zemi Německo, a to s lehkostí a humorem. Za zmínku stojí pasáž věnovaná uzeninám, ve které tančí salámové figurky. Belgie, to jsou především belgické pralinky, Brusel a známá soška čurajícího chlapečka (Manneken Pis) ve výtvarném zpracování Denizcana Yűzgűla.

Cyklus Evropské pexeso vyrobilo Centrum tvorby pro děti a mládež České televize ve společnosti 4 kids s.r.o. v roce 2008 a 2009 - a je třeba ještě podotknout, že počet jednotlivých států Unie vychází ze stavu v roce 2008.

vypravěčka
vypravěč
Info box
Stanice

Česká televize

Délka

3 minut

Žánr

Animovaný
Dětský
Rodinný

Země původu

Česká republika

Roky vysílání

2008–2009

První vysílání

3. ledna 2009

Ukončení seriálu

11. července 2009