plakát seriálu

Falcón

(Falcón)

Názory uživatelů

Falcón

Falcón je vskutku trochu prapodivná směska. Britská minisérie podle románové předlohy anglického spisovatele, která se kompletně odehrává ve Španělsku, přičemž představitel hlavní role je herec Irsko-Dánsko- Maďarského původu, co žije na Novém Zélandu a ostatní vesměs Britové, co hrají místní domorodce, ovšem mluvící čistou angličtinou, takže španělštinu tam uslyšíme leda tak v pozadí od komparsu. Na mě to působilo trochu zvláštně, ale zvykla jsem si. Jinak je pro mě strašně těžké Facóna hodnotit. Po stránce formy je totiž naprosto skvělý a je tu spoustu věcí, které mě přímo uchvátily. Typově i charismatem nepřehlédnutelný detektiv Falcón, vynikající hudba, chvílemi nádherná kamera i pár skutečně působivých scén, což společně s dusnou, pulsující atmosférou španělské Sevilly dává dohromady originální, nadprůměrný celek. Problém jsem měla až s obsahem, jak dobře totiž funguje seriál po výše zmíněné stránce, o to horší je to s detektivní linkou. Série má čtyři díly, které jsou rozděleny do dvou dvouhodinových případů, první případ je dost spjatý přímo s osobním životem ústředního hrdiny, druhý už je trochu klasičtější. Já nejdřív myslela, že to, jak si zaboha nemohu zapamatovat, kdo je kdo ve vyšetřování, nebo jak přišli k některým domněnkám apod., je dané jen mou nedostatečnou pozorností, ne-li přímo zabedněností, pravda je ale taková, že chyba je tentokrát komplet na straně scénáře. Ten totiž nepředkládá srozumitelné vyšetřování ve stylu lineárního pátrání, kdy jeden důkaz vede logicky ke druhému, ale je spíš nahodilou psychologickou sondou do utrápeného stavu Falcónovy mysli, od které se odvíjí vše ostatní. Což ovšem nemusí být nutně chybou a někomu to třeba může i vysloveně vyhovovat, klasickou kriminálku ovšem nečekejte. Závěr první dvouhodinovky mi navíc přišel malinko přitažený za vlasy, ale to je spíš otázkou názoru. Přes všechna (pro mě) negativa, která jsem popsala, přesto Falcóna doporučuji, zabitý čas to určitě nebude. 70%.

70 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé

Falcón

Po prvních dvou dílech jsem chtěla napsat, že jak mi detektiv Falcón přirostl k srdci v knihách, tak přesně tak mi k srdci nepřirostl v seriálu. Jenže po všech dílech musím přiznat, že si mě získal. Není to elegantní Zen, ošuntělý Wallender ani zlomený Luther, je to chlapík, kterému tak trochu hrabe a který snad nikdy nespí a všude s sebou tahá "ochucenou" vodu v plastové lahvi.

Taky tady mi přijde úsměvné to, že hlavní postavy mluví anglicky, v pozadí lidi štěbetají španělsky a veškeré nápisy jsou taky ve španělštině. Co mi hodně vadí, je vizuální stránka seriálu v prvních dvou dílech. Beru, že Falcónovy drogami vyvolávané vzpomínky budou rozmazané, ale východ slunce rozmazaný, běh ulicí rozmazaný, světýlka v dálce pořád rozmazaná. A k tomu se kameramanovi snad třásly ruce, protože jinak si neumím vysvětlit zbytečné lítání obrazu nahoru a dolů, že by z toho jeden dostal mořskou nemoc. V dalších dvou dílech je to už normální, teda taky má Falcón halucinace, ale ty netvoří většinu dílu.

Už v knížce se mi zdálo Falcónovo pátrání v The Blind Man of Seville spíše sledem náhodných událostí než skutečným pátráním, což je v seriálu ještě umocněno vynecháním určitých aspektů jeho osobnosti. Vypadá, že je mu úplně jedno, že vrah zná snad všechny detaily z jeho osobního života. Protože jsem knihu četla, tak jsem závěr znala, ale myslím si, že divák znalý detektivek na ten šokující zvrat dokáže přijít sám. The Silent and the Damned se odehrává 3 měsíce po událostech, které změnily Falcónův život. Ačkoliv už tenhle příběh není pro Falcóna tak osobní, tak je mi tady jako postava mnohem sympatičtější. Vypadá, že se konečně zajímá o své okolí, že se ze všech sil snaží udržet nad vodou, že snad najde nějaké logické vysvětlení pro všechno.

Falcón byl bezpochyby vytvořen, aby konkuroval dalším anglicky mluvícím detektivům v cizí zemi – Wallanderovi ve Švédsku a Zenovi v Itálii. Wallanderova mizérie je tak trochu pochopitelná, koneckonců žije na nehostinném severu:-), ale co Falcón žijící ve slunné Seville?

Podívat se na seriál bez znalosti knih, tak bych snad vytkla jenom ty rozmazané fleky v prvních dvou dílech, jinak je to docela dobrá kriminálka se sympatickými herci a nepříliš otřepanou zápletkou. Já jsem ale obě knihy četla, a proto nemohu opomenout, že mi tu chybí jejich atmosféra, všechno je hrozně zjednodušené a opomíjí to podle mě důležité aspekty Falcónovy osobnosti, jeho rodiny, kolegů, historii obou případů a hlavně temnou stránku lidské povahy.

60 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

První episoda

Tak já se k tomuhle seriálu dostala až dneska . Zatím mám za sebou první episodu tak že zatím konkrétní názor nemám . Ale určitě se budu dívat dál . Je to zajímavé . Ale rozhodně kdo má rád více akce a jiné věci co jsou kriminálkách. Tak rozhodně v první episodě toho na mě bylo málo .
No uvidíme jestli změním názor po dalších episodách .

70 %
0 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
33 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 3 lidé