Plakát

Fash

V roce 1981 podepisuje Justin Fashanu ve svých 20 letech smlouvu s Nottinghamem Forest a stává se prvním černošským fotbalistou, který byl prodán za 1 milion liber, a jedním z nejslavnějších mužů britského sportu. V roce 1990 se jako první profesionální fotbalista veřejně přiznává... [více]

???? | Velká Británie | ITV | Sportovní / Životopisný | status: nově objednaný seriál (aktualizováno 6. 12. 2022)

Fash – O čem to je

V roce 1981 podepisuje Justin Fashanu ve svých 20 letech smlouvu s Nottinghamem Forest a stává se prvním černošským fotbalistou, který byl prodán za 1 milion liber, a jedním z nejslavnějších mužů britského sportu. V roce 1990 se jako první profesionální fotbalista veřejně přiznává k homosexualitě. V roce 1998, kdy je jeho fotbalová kariéra v troskách a rodina se ho zřekne, Justin spáchá sebevraždu.

V roce 1981 podepisuje Justinův mladší bratr John smlouvu s Norwich City, stejným klubem, v němž se proslavil jeho bratr. Během několika následujících let, kdy hvězda jeho mladšího bratra pohasíná a život se utápí v pomluvách na hřišti a odhaleních na titulních stranách bulvárních novin, John nahrazuje Justina ve slavném Fashanu. Když v roce 1998 Justin umírá, oba už se dlouho nestýkají.

Fash je nepřikrášlený, neúprosně upřímný a srdcervoucí příběh dvou mladých mužů, z nichž každý je uvězněn ve svých vlastních škodlivých a nebezpečných představách o mužnosti, který se táhne sem a tam napříč jejich pohnutými životy, od dětství stráveného v dětských domovech Dr. Barnada v péči bělošské pěstounské rodiny, kdy se neměli na koho spolehnout, kromě jeden druhého, uprostřed převážně bělošské komunity, která je vždy vnímala jako "jiné", až po jejich tragické a nesmiřitelné odcizení, které se odehrávalo v celostátních médiích.

Fash je však víc než jen moderní příběh Kaina a Ábela. Tvůrce v něm obratně, důrazně a rozhodně odhaluje toxické předsudky, které v té době pronikaly do srdce Británie - jak společensky, tak institucionálně - a které byly katalyzátorem rozpadu vztahu těchto dvou bratrů, od rasismu a homofobie zakořeněných ve sportu, a zejména ve fotbale, až po nebezpečně vtíravá a neúprosná bulvární média, která tuto nenávist podněcovala. Seriál ukazuje silné a strhující drama, které odhaluje nejen hanebný okamžik našich národních dějin, kdy být sám sebou znamenalo odsoudit sám sebe, ale také obnažuje přetrvávající bolest, škody a trýzeň, které tyto předsudky způsobují jednotlivcům ve sportu dodnes.

Info box
Stanice

ITV

Žánr

Sportovní
Životopisný

Země původu

Velká Británie

Tagy