plakát seriálu

Jamieho revoluce ve stravování

(Jamie Oliver's Food Revolution)

Názory uživatelů

Když samozřejmost přestane být samozřejmá

Tenhle dokument je hodně šokující výpověď o současné situaci v USA, takže se může zdát, že je to pro nás jenom takové pěkné zpestření pro zasmátí. Ono taky kdo by se nezasmál, když malé děti jedí pizzu k snídani s tím, že podle jakési vyhlášky je pizza považována za zeleninu? Nebo když osmileté dítě nedokáže říct, jak vypadá brambora?

V dokumentu jsou tyhle věci zobrazené jako součást mnohem širšího problému vzniklého ve společnosti přehnaně závislé na jídle z fastfoodů a předpřipravených polotovarech doslova přecpaných nejrůznějšími aditivy. A taky ukazuje, jak to může dopadnout, když někdo rezignuje na jakoukoli snahu něco vařit a místo toho se živí výhradně jídlem z fastfoodu. Je to důrazné upozornění, že znalosti a dovednosti, které jedna generace považuje za samozřejmé, může být pro další generaci nutné se učit ve škole, protože doma je nebudou mít možnost nabýt.

Dalším zobrazovaným problémem je celý potravinářský průmysl založený na zbytečném upravování potravin. Tento druhý problém je obzvlášť vidět ve druhé řadě, kde se Jamie snaží zjistit, co by bylo ntné, aby se do škol dostávaly pouze nepředpřipravené potraviny. Taky prakticky pořád naráží na podporu polotovarů, která se odůvodňuje ochranou pracovních míst v potravinářských závodech, které je vyrábějí i jejich velkou oblibou. Další "chuťovka" je, když Jamie vybere pár potravin, přečte jejich složení a prakticky ukáže, z čeho se početná aditiva vlastně vyrábějí.

Osobně mně šel z některých věcí docela mráz po zádech. Doporučuju to ke zhlédnutí zvlášť všem, kteří mají nutkání si říkat, že takový párek je vlastně plnohodnotná večeře nebo mají jiné podobné sklony. U nás sice takovéto problémy nemáme, ale za nějakých deset, dvacet let může být situace docela jiná, a proto všechny ty věci považuju za dobré náměty k zamyšlení.

80 %
100 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
100 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřil se 1 člověk

Food Revolution

Tento dokument je zaměřen na nezdravé stravování dětí ve školách v Los Angeles. Je trochu trapné, že na to musí poukazovat Brit a Američani si toho nevšimli sami. Každopádně mám Jamieho Olivera rád a to, že se snažil na onen problém upozornit a také ho řešit je skutečně velký čin. Celý seriál pomohl špatně stravovaným dětem v LA a dostal problém do povědomí lidí. Jediné, co mi na něm vadí, je to, že má jen pomálu epizod. Za mě má Revoluce ve stravování 90%

90 %
50 % lidí si myslí, že se jedná o kvalitní názor
50 % lidí s názorem souhlasí
Vyjádřili se 2 lidé