Plakát

Na vrcholky hor s Vladimírem Čechem

Naše země je přívětivou krajinou pro turisty. Vlní se velkým množstvím pohoří, kopců a kopečků. Znavený poutník, který se po nich toulá, si potřebuje někde odpočinout, občerstvit se, schovat se před náhlou změnou počasí nebo složit hlavu na jednu či více nocí. K tomu účelu vždy sloužily na horách... [více]

2008 | Česká republika | 18 minut | Česká televize | Dokument | 13 epizod | status: ukončeno v roce 2008
Poslední odvysílaná v ČR

1×13 – Turnerova chata

(premiéra 3. 8. 2008 – před 15 lety)
závěr seriálu
Poslední odvysílaná

1×13 – Turnerova chata

(premiéra 3. 8. 2008 – před 15 lety)
závěr seriálu

Na vrcholky hor s Vladimírem Čechem – O čem to je

Naše země je přívětivou krajinou pro turisty. Vlní se velkým množstvím pohoří, kopců a kopečků. Znavený poutník, který se po nich toulá, si potřebuje někde odpočinout, občerstvit se, schovat se před náhlou změnou počasí nebo složit hlavu na jednu či více nocí. K tomu účelu vždy sloužily na horách útulny, chaty či boudy. A právě o ty nám jde!

Budovaly se vždy na turisticky atraktivních místech, na křižovatkách horských chodníčků a cest, na vrcholcích hor. V minulosti se nezřídka jednalo o jednoduché stavby, které nabídly jen to nejnutnější, ale postupem času se většina z nich proměňovala. Dnes poskytují podstatně větší komfort a mnohé z nich patří k architektonickým skvostům. Jiné, jak už to bývá, ztratily na svém významu a už třeba neexistují.

Ovšem nejen zvučná jména architektů a stavitelů, ale také po generace tradovaná jména chatařů tvořila dobrý zvuk těchto míst. Většinou na svých chatách vedli kroniku. Pokud se tyto "národopisné" dokumenty zachovaly, pak jsou i pro tvůrce pořadu významným zdrojem inspirace. Vedle autogramů významných osobností politiky, umění či sportu tu najdeme i fotografie, věnování, veršíky a řadu dalších pramenů. Dodnes mají svou oblibu i razítka, dřevěné placky, kování na turistické hole a další typicky turistické relikvie, které poslední dobou slaví svůj comeback.

Dnes nezřídka vyrůstají v blízkosti těchto horských pamětníků dřívějších dob moderní lyžařské areály a sportovní střediska. Nostalgie minulých dob se možná částečně vytrácí, ale turistika a řada nových pěších disciplin bude mít - zejména v českém prostředí - svoji přitažlivost stále.

Na začátku sezony budeme televizním divákům nabízet krátká zastavení na místech, která mohou být dostupná všem pěšákům. Náš pořad připomene místa, která dobře známe a k jejichž jménu se nám pojí i určitý osobní sentiment, vedle nich i cíle, které nám zatím zůstaly utajeny.

Pojďme se seznámit s historií chat, útulen a boud ve všech našich pohořích. Průvodcem nám bude Vladimír Čech.

Info box
Stanice

Česká televize

Délka

18 minut

Žánr

Dokument

Země původu

Česká republika

Roky vysílání

2008

První vysílání

11. května 2008

Ukončení seriálu

3. srpna 2008

Na CZ obrazovkách

ČT2 (2019)
Rok udává poslední vysílání.

Odkazy

Oficiální stránky