plakát seriálu

Námořní vyšetřovací služba

(NCIS)

Epizoda 1×11 – Špehoun v oblacích (Eye Spy)
100 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Případ smrti dodavatele supertajného prototypu sonogramu jako ruční zbraně pro armádu.

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Na vojenskou základnu ve Virginii zavolá anonym a oznámí vraždu muže. Jde o důstojníka Thomase Egana, případu se ujímá Námořní vyšetřovací úřad. Oběť působila jako technický poradce a civilní dodavatel pro základnu. Podle výpovědí kolegů odešel Egan brzy ráno provést testy jednoho jejich podvodního zařízení. Měl u sebe speciální ruční zbraň, která využívá ozvěny zvuků na vytvoření vizuálních obrazů - jako sonogram. Jejich novou verzi však unese i potápěč. Vynalezli tento koncept a předali jeho jediný prototyp armádě. Egan byl odborník na radarové ozvěny a přístroj testoval.

NCIS zjistí, že anonymní hovor byl z budovy CIA. Gibbs navštíví šéfa CIA a žádá ho o spolupráci, protože někdo z jeho lidí je podezřelý ze satelitní špionáže americké základny. Žádá o nahrávky satelitních přenosů, ovšem neúspěšně. Gibbs však ví jak obejít "úředního šimla" a požádá Abby, aby zatelefonovala svému dávnému příteli z NASA, který má na starosti kontrolu vojenských satelitů a neoficiální cestou ho požádala o zjištění, který satelit se v inkriminované době nacházel nad místem zločinu a kdo ze CIA jej obsluhoval. Poté co Gibbs, takto nestandardně, zjistí dotyčnou osobu - mladého technika Wortha, tak ho spolu s Kate vyslechne a přinutí mluvit. Zjistí, že nešlo o špionáž americké základny, ale Worth pouze obešel interní předpisy CIA a sledoval z vojenského satelitu nahou ženu opalující se na pláži. Při té příležitosti se mimo jiné stal svědkem vraždy a byl to právě on, kdo telefonoval na vojenskou základnu. Gibbs zatelefonuje řediteli CIA a opět žádá o spolupráci, jinak vše zveřejní. Dotyčné záběry získává, ale vraha se mu přesto nepodaří identifikovat.

Jeho tým se tedy zaměří na hledání oné tajemné a neznámé nahé ženy ze záběrů. Jedná se o zaměstnankyni vojenské základny Ginu. Ta sice z dálky viděla nějakou hádku, ale odešla z pláže dříve, než k vraždě došlo. Jediným vodítkem pro Gibbse je to, že Gina si je jistá tím, že s Eganem na místě činu byla žena a hodně nahlas se spolu hádali.

Podezřelými se stávají Eganova nadřízená Lauren Tylerová a trochu překvapivě jeho manželka. První je podezřelá, protože měla s mrtvým intimní poměr a druhá z toho, že na to pravděpodobně přišla a manžela zabila. Gibbs nastraží na Eganovu manželku past tím, že jí sdělí, že Eganova nadřízená je podezřelá z vraždy a prvořadým úkolem vyšetřovatelů je nalézt ztracenou ruční zbraň, která by Lauren usvědčila. Past zabere a Eganovu manželku usvědčí. Gibbs jí se svým týmem přichytí přímo při tom, když si dojede na tajné místo pro dotyčnou ruční zbraň.

Hlášky z epizodyvložit další hlášku
Kate: Myslím, že proto po vás šla žena s devítkou železem, že ano? (golfovou holí) Nechtěl jste si s ní sednout a promluvit si.
Gibbs: Takhle přesně to nebylo.
Kate: Ne? A jakpak to bylo?
Gibbs: Sedmičkou.
Hlavní postavy
Caitlin 'Kate' Toddová
Leroy Jethro Gibbs
Timothy McGee
Anthony D. 'Tony' DiNozzo, Jr.
Abigail 'Abby' Sciutová
Dr. Donald Mallard
Vedlejší postavy
Gerald Jackson
asistent ředitele CIA Jonathan Overmeier
velitelka Lauren Tylerová
ředitel CIA Roper
poručík Eganová
Ben Richmond
námořník Apprentice Sparks
trenér v posilovně na vojenské základně
šéf P.O. Roe
atraktivní žena
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevŠpehoun v oblacích
Původní názevEye Spy
Rok natočení2003
Premiéra13. ledna 2004
Česká premiéra2. května 2007
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka60 minut (včetně reklam)
Autoři profilu epizody