plakát seriálu

Okresní přebor

(Okresní přebor)

Zajímavosti ze seriálu
Předlohou fiktivního fotbalisty Tomáše Vápeníka (Lukáš Příkazký) v 6. dílu "Lucka" byl Tomáš Rosický. Vápeník stejně jako Rosický hraje v Anglii a v reprezentaci nosí kapitánskou pásku a dres s číslem 10. Tuto skutečnost tvůrci seriálu i přiznávají vtípkem v závěrečných titulcích, kdy je Lukáš Příkazký uveden jako "Tomáš Rosi... Vápeník".
Každý díl seriálu začíná a končí stejnou hudební skladbou.
Přestože byla pro celý seriál vytvořena značka piva Brigadýr, v epizodě "Forbes" se v kabině Čenda Pazdera dožaduje, aby Matějka (Pavel Nečas) dával do půllitru "gambáče půllitru gambáče".
Ač na to Leoš Noha, předtavitel Ády Větvičky nevypadá, ve skutečném životě je poměrně dobrým fotbalistou.
Oba režiséři si v seriálu zahráli na brankaře. Jakub Kohák za Slavoj Houslice a Jan Prušinovský v 11. epizodě s názvem "Konvoj" za tým z Újezdu.
Hned tři herci si zopakovali roli ve fotbalovém seriálu, respektive filmu. Ve filmu Kožené slunce (2002) si Ondřej Vetchý, David Novotný a Pavel Nečas dokonce zahráli i podobné role jako v Okresním přeboru.
Ondřej Vetchý byl 2. 4. 2011 za roli Jirky Luňáka oceněn cenou TÝTÝ.
David Novotný se po skončení natáčení na popud Jana Prušinovského po více než třech letech vrátil k aktivní kopané a začal nastupovat za bývalý režisérův oddíl Zadní Třebaň ve třetí třídě.
Během natáčení se ukázalo, že nejschopnejším fotbalistou je představitel Jardy Kužela, David Novotný, dříve aktivní fotbalista, který úroveň okresního přeboru převyšoval.
Při charitativních zápasech chodilo na tým Slavoj Houslice více lidí než na skutečné zápasy a ve vesnici se tak sešlo i 3 500 diváků.
Leoš Noha, představitel Ády Větvičky, použil poprvé svou typickou vadu řeči v pořadu Na stojáka (2004).
Během natáčení si herci neustále hráli s míčem. Když pak měli jít točit, byli často unavení. Proto jim režisér Prušinovský bago s míčem zakázal.
Když se Ondřej Vetchý dozvěděl, že roli předsedy klubu má hrát Luděk Sobota, chtěl ze seriálu odstoupit. Na zkoušce však Sobota zaperlil a Vetchý byl jeho výkonem doslova nadšen.
Místo tradičního castingu režisér nechal herce - hráče podstoupit celá fotbalová utkání, aby poznal, kdo je skutečně schopný fotbalista.
Režisér Jan Prušinovský přišel se svým nápadem nejprve do České televize, kde byl ale odmítnut s tím, že tento typ seriálu není to, co současní diváci chtějí vidět.
Pro potřeby seriálu jeho tvůrci vymysleli sponzora fotbalového klubu Slavoj Houslice – Jatka Matějka. Pro něj museli vyrobit logo, plakáty i propagační materiály, jimiž vyzdobili hřiště i klubovnu. Vymyšlené je i pivo Brigadýr s patřičnými etiketami, které popíjejí štamgasti místního hostince, a cigarety Dubina a Golf v patřičných krabičkách. Ty první jsou bez filtru, druhé s filtrem. Speciálně pro seriál byla vymyšlena i značka sportovního vybavení Rapid.
Seriál se natáčel od února do září 2009.
Exteriéry i interiéry (hřiště, hospoda, dům hlavního představitele, atd.) se točily v Lochovicích, vesnici vzdálené cca 40 km od Prahy, a v sousedním Komárově, kde mají postarší sokolovnu.
Najít hřiště, za nímž by tekl potok nebo říčka (podle scénáře padají fotbalistům míče do potoka) a kde by se kloubila tradice se současností, trvalo dva měsíce.
Původní hospoda místních fotbalistů byla pro potřeby seriálu přestavěna na klubovnu a kancelář klubu byla vybavena odpovídajícím nábytkem, diplomy, společnými fotografiemi a vlaječkami.
Pivo, které hráči hojně popíjejí, bylo nealkoholické. Kořalku nahrazoval čaj, vodka byla obyčejná voda.
Natáčení se zúčastnilo několik desítek dalších epizodních postav, včetně několika fotbalových týmů z blízkého i dalekého okolí.
Herce režisér vybíral cíleně. Museli umět hrát fotbal, museli vědět, co je to ofsajd, atd.
Na začátku se musel natáčecí plán narychlo předělávat, když filmaře na jaře překvapil nenadálý příval sněhu. Když pak filmaři potřebovali scény se sněhem, muselo se uměle zasněžovat.
Jako komparzisté byli využíváni především obyvatelé Lochovic a okolí.
1/2
12