Ponorka

Ponorka (Das Boot)
Chceš seriál do oblíbených? Tak se přihlas!
Facebook Twitter

Autenticky působící epická protiválečná minisérie, která diváka nekompromisně vtáhne na palubu ponorky za Druhé světové války. Je o nevyspělých mladých mužích, kteří pod vlivem národně socialistické propagandy Třetí říše, zlákáni touhou po dobrodružství v novodobém zázraku techniky, bojují s neviditelným nepřítelem a nemilosrdnou přírodou. Prožívají vzrušení z bitvy i  nudu při hledání nepřítele. Jsou to muži, kteří slouží na palubě ponorky jako obyčejní jednotlivci s touhou něco udělat pro své kamarády a vlast. Vědí, že jejich osud bude pravděpodobně černobílý - buďto se vynoří živí, nebo ne - jiná možnost není. Kde jinde by měla vzniknout "ponorková nemoc" než na U-96, kde vládne dech beroucí strach, napjaté očekávání útoku, nuda a klaustrofobie, v prostředí, kde je stálou kulisou sténání ocelového trupu a zkažený vzduch. Atmosféru skvěle podkresluje hudební doprovod, navíc neobtěžuje žádná přetvářka a nadbytečný patos.

Jedná se o jeden z několika málo seriálů, které lze považovat za významná kinematografická díla.

Úvodní část je poměrně dlouhá s následným předělem (jako u filmu Dear Hunter), velmi obdobným způsobem jsou představeny charaktery jednotlivých hrdinů, vylíčené do nejmenších detailů. To předznamenává celou minisérii, která je oproti očekávání laděna více psychologicky, než akčně.

Příběh je viděn očima válečného dopisovatele Wernera, přiděleného v roce 1941 na ponorku U- 96. Poručík Werner se postupně seznamuje s posádkou, začíná chápat rozdíly mezi ideologicky zmanipulovanými nováčky a vystřízlivělými veterány, reprezentovanými cynickým a zatrpklým kapitánem. Werner do posádky nezapadá, není jedním z nich, a proto je dobrým pozorovatelem - vypravěčem. Po nějaké době dojde k prvnímu střetu a k prvním technickým i lidským problémům, k prvním záchvatům paniky, k hrůzným scénám, kdy posádka pozoruje smrt protivníků v ohni a odplouvá od tonoucích. Poté se má ponorka vrátit domů na Vánoce, ale...

Natočeno podle předlohy známé knihy Das Boot Lothar-Günther Buchheima Das Boot. Autor této beletrizované autobiografie byl důstojníkem v propagandistické jednotce Kriegsmarine za druhé světové války, jako válečný dopisovatel psal o svých zkušenostech z minolovek, torpédoborců a ponorek, texty doplňoval vlastními fotografiemi a kresbami. Později publikoval knihy s válečnou tematikou.

Příprava natáčení začala v roce 1979, po několika neúspěšných jednáních s americkými režiséry byl angažovaný Wolfgang Petersen jako režisér a scénárista, jako poradci byl přizváni Heinrich Lehmann-Willenbrock (německé ponorkové "eso, kapitán U 96") a Hans-Joachim Krug (první důstojník na U-219), což výrazně přispělo k realističnosti minisérie. Projekt byl od počátku poznamenaný problémy s autorem literární předlohy - Buchheim, který nebyl schopný spolupracovat s americkými režiséry a poté definitivně vybranému režisérovi Petersenovi vnucoval vlastní autorský scénář a konkrétní fotografické a vizuální podklady. Když opět neuspěl, kritizoval zhrzený autor realismus scén a dialogů, laciné dramatické scény, akční efekty a neprofesionalitu v jednání posádky - neustále se obával o konečnou podobu díla. Buchheim byl přesvědčený, že se z jeho románu stává způsobem zpracování další levný hollywoodský brak.

Říká se, že dobrý film o Němcích za druhé světové války mohou natočit jen Němci a je to pravda, zejména pokud jsou dialogy v němčině a herci Němci. Když je k tomu slušný rozpočet (náklady činily na Německo neuvěřitelných 18,5 milionu dolarů), tak může vzniknout tak autenticky působící dílo, jakým Das Boat bezesporu je.

Popis: _-0-_

OBSAZENÍ

INFORMACE K SERIÁLU

  • Český název
  • Původní název
  • Země původu
  • Roky vysílání
  • První vysílání
  • Ukončení seriálu
  • Délka epizody
  • Žánr

ODKAZY

POSLEDNÍ ZMĚNY

HODNOCENÍ

AUTOŘI PROFILU

_-0-_
La.Volpe