plakát seriálu

Poslední základna

(Last Resort)

Epizoda 1×01 – Kapitán (Captain)
100 %
Pro odškrtnutí/hodnocení epizody se přihlas.

Rutinní akce americké jaderné ponorky se mění ve chvíli, kdy její posádka odmítne splnit rozkaz k jadernému útoku na Pákistán a hrozí jí zničení. Spiknutí stojící za celou věcí je rozhodně ohromné...

Pozor následuje podrobný obsah včetně spoilerů

Americká jaderná ponorka USS Colorado je na rutinní misi v Indickém oceánu, při které vyzvedává příslušníky speciální jednotky SEAL, jenž se vrací z akce. Idylka se však brzy změní v boj o holé životy. Ponorka totiž přes zabezpečený kanál dostává příkaz k jadernému útoku na Pákistán. Kapitánovi se to příliš nezdá, protože byl použit záložní systém komunikace, který se má využít jen v případě, že by byl zničen Washington. Vyžádá si proto potvrzení rozkazu před řádný kanál. V reakci z velitelství je zbaven velení a na jeho místo nastupuje první důstojník. Ten však požádá o ověření rozkazu také. O chvíli později je spojení přerušeno a na USS Colorado je proveden raketový útok z jiné americké ponorky.

Zdá se, že posádka se ocitla uprostřed pořádného maléru. Následky útoku jsou tragické, 12 členů posádky přichází o život. Jelikož je jasné, že útok se bude opakovat, jakmile ponorka prozradí svou pozici, přijde kapitán s plánem, jak zachránit posádce život. Nařídí nabrat kurz k ostrovu Santa Marina, u kterého s ponorkou zakotví. Na ostrově bydlí několik místních obyvatel, kteří nejsou z přítomnosti armády nijak nadšení a je zde také umístěna radarová stanice patřící NATO.

Výsadek USS Colorado stanici zabírá a přes několik problémů se dokáže spojit s velením v Americe. Ve stejnou chvíli média v USA přinášejí zprávu, že na ponorku USS Colorado zaútočily pákistánské síly a potopily ji. Následuje odvetný úder atomovými zbraněmi proti této zemi. Členové posádky se zatím z ostrova snaží spojit se svými milovanými, komunikace je ale přerušena členy posádky, kteří se krátce vzbouří a chtějí spolupracovat s úřady. Následně je zjištěno, že k ostrovu míří dva bombardéry, které mají za úkol ponorku zlikvidovat. V reakci kapitán Chaplin nařizuje odpálení jedné z 18 jaderných raket, kterými USS Colorado disponuje a to rovnou směrem na Washington. Poselství je jasné, jestliže nebudou bombardéry odvolány, jaderná střela hlavní město USA zasáhne s devastující silou.

Aby dodal svým hrozbám váhu, nechá kapitán střelu skutečně dopadnout. Ne však na město, ale 300km od jeho pobřeží. Následuje pak zpráva, která je odvysílána prostřednictvím médií. Kapitán Chaplin oznamuje, co se ve skutečnosti stalo a prohlašuje ostrov a okruh 200km kolem něj za bezletovou a uzavřenou zónu. Jestliže kýmkoliv dojde k jejímu narušení, z ponorky bude proveden jaderný útok s cílem zneškodnit nepřítele...

Hudba v epizoděvložit další píseň

La Bamba (Los Lobos)

Když Colorado překročí rovník.
Hlavní postavy
Marcus Chaplin
Sam Kendal
Grace Shepard
Joseph Prosser
Sophie Girard
Tani Tumrenjack
James King
Julian Serrat
Kylie Sinclair
Christine Kendal
Vedlejší postavy
Weapons Officer
Armed Marine
Seaman Lawrence
Seaman Jones
Robert Mitchell
Lt. Chris Cahill
Sonar Operator Cameron Pitts
Seaman Josh Brannan
Gil Langston
Island Villager
Admiral Arthur Shepard
Seaman Pilar Cortez
U.S. Navy Lieutenant
Režie
Scénář
Hudba
Kamera
Informace k epizoděIMDb
Český názevKapitán (neoficiální název)
Původní názevCaptain
Rok natočení2012
Premiéra27. září 2012
Česká premiéra10. března 2013
Typ epizodyStandardní epizoda
Délka45 minut
Sledovanost premiéry9 310 000 diváků
Autoři profilu epizody