Plakát

Seeds of Deceit

Dokument vypráví příběh nejznámějšího nizozemského lékaře pro léčbu neplodnosti v 70. a 80. letech, doktora Karbaata, který tajně použil vlastní sperma k oplodnění více než 65 svých pacientek. Dr. Karbaat byl v té době považován za pokrokového průkopníka, protože pomáhal nejen... [více]

2021 | Nizozemsko | 45 minut | OCN | Dokument / Minisérie / TrueCrime | 3 epizody | status: ukončeno v roce 2021
Poslední odvysílaná

1×03 – Liquid Love

(premiéra 15. 3. 2021 – před 3 lety)
závěr seriálu

Seeds of Deceit – O čem to je

Dokument vypráví příběh nejznámějšího nizozemského lékaře pro léčbu neplodnosti v 70. a 80. letech, doktora Karbaata, který tajně použil vlastní sperma k oplodnění více než 65 svých pacientek. Dr. Karbaat byl v té době považován za pokrokového průkopníka, protože pomáhal nejen heterosexuálním párům, ale také homosexuálním párům a svobodným matkám.

V dokumentu hovoří bývalí pacienti, matky "Karbaatových dětí", o svém dlouholetém přání mít dítě a o tom, jak je to přimělo zavřít oči před často děsivou a nesnesitelnou inseminační léčbou, která v některých případech zahrnovala i sexuální zastrašování a dokonce zneužívání. O desítky let později je Dr. Karbaat žalován na základě podezření, že k oplodnění svých pacientů použil vlastní sperma. Měsíc před soudním procesem lékař umírá.

Dokument ukazuje, jak se "Karbaatovy děti" poprvé setkávají a sdílejí své rozporuplné pocity, na jedné straně prožívají sounáležitost a uznání, na druhé straně také strach z toho, že zdědí genetické rodinné rysy po svém biologickém otci. Diváci se dozvídají, že doktor Karbaat nebyl jediný, kdo toužil po hojném rozmnožování. Ve třetí epizodě se seznámíme s Karbaatovým oblíbeným dárcem, který toužil po nesmrtelnosti tím, že zplodil více než 200 dárcovských dětí, a uvidíme, jak jsou další lékaři po celém světě žalováni za podobné nekalé praktiky, jaké prováděl doktor Karbaat. Prostřednictvím příběhu Jana Karbaata se v dokumentu probírají širší témata, jako je debata o přirozenosti versus výchově, touha po nesmrtelnosti a morální otázky kolem anonymního dárcovství spermatu.

Trailer
Info box
Stanice

OCN

Délka

45 minut

Žánr

Dokument
Minisérie
TrueCrime

Země původu

Nizozemsko

Roky vysílání

2021

První vysílání

1. března 2021

Ukončení seriálu

15. března 2021

Tagy

doktor

Odkazy

IMDb.com